Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Libkovice pod Řípem

Obec Libkovice pod Řípem se rozkládá asi čtyři kilometry východně od hory Říp v pěkné kotlince v nadmořské výšce 221 metrů nad mořem.

Historie
Libkovice byly založeny asi v prvním tisíciletí  po Kristu, kdy na podřipsku vládl mocný rod Vršovců. Rodina, která v místě dnešních Libkovic žila, se jmenovala po svém pradědu Ljubekovi – Ljubekovici a nazvala svou dědinu Ljubekovice. Dle nalezených kamenných mlatů, popelnic, bronzových nádob z ozdobnými poklicemi a podle hrobů s kostěnými nástroji lze usuzovat, že zdejší kotlina byla osídlena již v ranějších dobách. V místech zvané „Na lukách“ nalezl Krolmus, nestor české archeologie, pohanskou motlitebnu, kterou lidé nazývali Čertův sklep.

První zmínka pochází z roku 1186, kdy kníže Bedřich daroval ves Libkovice špitálnímu řádu sv. Jana Jeruzalémského.

Libkovice jako část Podřipska patřily v různých dobách různým krajům: mělnickému, slánskému, litoměřickému. Ve 12. až 14. století byly Libkovice z části majetkem panství kostela vyšehradského a z části tvořily vladycké panství libkovické. Ve 14. století byly Libkovice rozděleny na více částí a vladyctví libkovické se již nezmiňuje.

Jedna část patřila k panství roudnickému. Tu král Jiří z Poděbrad, když dobyl Roudnici, zastavil rytíři Samuelovi z Hrádku za 21 tisíc uherských zlatých. Tento přenechal ji Ondřeji z Radešína, který ji přepustil roku 1560 Florianu Kryspekovi z Kryspachu.

Jiná část patřila panství bechlínskému. Synové Zikmunda z Bechlína Janek, Vaněk a Budivoj v roce 1430 prodali dvůr libkovický Petříkovi z Lejen a Kunatovi z Bílovic. Koncem 15. století se dostala tato část k panství beřkovskému.

Třetí část Libkovic patřila k panství dolnobeřkovskému. Toto panství koupil od Kaplířů ze Sulevi roku 1452 Radslav ze Šebířova. Roku 1597 koupil panství Zikmund Belvic, jehož syn po bitvě na Bílé hoře byl potrestán zabavením majetku, které bylo předáno Polyxeně z Lobkovic.

Čtvrtá část patřila panství hornobeřkovskému. Majitelem byl v roce 1344 Ješek z Beřkovic. V roce 1521 prodal toto panství Jan Firšic z Nabdína Burianovi Trčkovi. Jeho syn prodal panství Hanušovi Kapléři Duchcovskému se Sulevic. Vdova po Hanušovi soudila se do roku 1544 o Libkovice s Janem Beřkovským. Na panství vystřídali se dále Lobkovicové z Bíliny a Kosti, hrabě Rothal a Hartig. Tento rod měl v držení Libkovice až do zrušení poddanství.

Pátá, nejmenší část Libkovic náležela panství ctinskému, které patřilo Adamu Ctinskému. V roce 1609 pro dluhy bylo rovněž prodáno Polyxeně z Lobkovitz, ale roku 1655 bylo přiděleno koleji jezuitské, od které je v roce 1671 vyměnil Václav Lobkovitz za panství Odolenu Vodu.

V 18. století se jméno obce častěji vyskytuje v souvislosti s pronásledováním nekatolíků na Podřipsku. Pro ukázku tehdejší doby. Pro čtení kacířských knih byli v roce 1758 souzeni Jan Valín s ženou Marianou z Libkovic. Dále byli vyšetřováni Pavel Rous jinak Černý z Libkovic, že nejen chtěl koupit kacířské knihy od Jana Nejedlého, jenž je nyní v Bechlíně, (píše farář z Černoučku ve své zprávě), ale že Janu Podrábskému, podruhu v Libkovicích, když kněz ho vyzval, aby mu vydal ukrývanou kacířskou bibli, řekl, že tak činit nemá a aby ji popřel. Totéž činil a z téže příčiny jsou podezřelí i Jiří Voves, hostinský v Libkovicích a jeho žena Terezie, Jakub Průša, bývalý hajný z téže vsi. Jan Fridrich, zedník a jeho žena Marie Anna z téže vsi jsou podezřelí, že prý nazývali půst výmyslem kněžským,  a Jan Heřman, kovář, a Jiří Krejza, podruh z téže obce, kteří prý za vpádu pruského za války sedmileté mluvili řeči odporné pravověrné víře katolické.

Po vydání tolerančního patentu nastalo uvolnění i v této oblasti života a na Podřipsku vznikly evangelické sbory v Ledčicích a Krabčicích.  V Libkovicích, kde se k této víře hlásila většina obyvatel byl postaven v roce 1855 evangelický kostel, a byl to první evangelický kostel s věží a zvony v Čechách. V roce 1859 vznikla v Libkovicích i evangelická škola, protože doté doby v Libkovicích škola nebyla.

Ve dvacátém století zasáhla do života obce dvakrát válka, kdy na frontách té první položilo své životy 23 občanů z Libkovic. V první polovině dvacátého století si obec zachovala svůj zemědělský ráz a jen minimální počet občanů dojížděl, nebo spíš docházel za zaměstnáním mimo obec. V té době bylo v Libkovicích 16 statků a větší počet menších hospodářství, které stačily zaměstnat většinu obyvatel.

Po druhé světové válce, ve které padlo za obět nacistické perzekuci 9 občanů Libkovic, kdy bylo sedm občanů odsouzeno k trestu smrti za napomáhání uprchlému sovětskému zajatci a dva lidé se nevrátili z nacistických vězení

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecni-urad.net/source/index.php?ID=369, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA