Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Přestavlky

Historie
Hora Říp je dnes jediným svědkem života, který se rozvíjel po jeho bocích a úpatích a starý tento pomník dějů mlčenlivých byl prvým, kde praotec Čech s družinou svou rozvinul stánek svůj. Jak známe podle pověsti, praotec Čech přivedl svůj lid z blízké země Chorvatské na horu Říp.

Krajina zdejší byla záhy osídlena. Dosvědčují to četné nálezy starožitné, hroby i jámy popelní; sídleli prý v kraji zdejším Bojové i Markomané, Keltové i Germáni a Římané, čemuž nasvědčují nálezy mincí z Vražkova i Černěvsi, v Museu Podřipském uložené, a po příchodu lidu slovanského v století prvém století našeho letopočtu, osazen kraj zdejší, jak staré pověsti lidové dodnes potvrzují.

Jménem Přestavlky je v ČR označeno celkem 11 míst. Devětkrát se vyskytují v Čechách a dvakrát na Moravě. Podle filologického a etymologického výkladu "Přestavlky" je ves "přestavlků", kteří přestali vlků, tedy bývalých lovců vlků.

Současnost
S končícím volebním obdobím přichází čas hodnocení, jak se podařilo splnit předvolební sliby. S klidným svědomím můžeme konstatovat, že současné Zastupitelstvo obce přistoupilo k plnění úkolů zodpovědně a úspěšně bylo navázáno na dobré výsledky práce předešlých zástupců obce.      

Největší úkol, který jsme v tomto volebním období měli, byla plynofikace obce. Úkol byl splněn "na jedničku" a ještě v zimním období 2001-2, kdy byl zkušební provoz, využívalo pohodlí plynového vytápění 30 domácností. V dalším roce to již bylo 80% domácností. Přestože byl plyn zaveden kromě jednoho domu, kde si to majitel výslovně nepřál, do všech domácností, zbývajících 20 % domácností zatím zůstalo u klasického vytápění dřevem a uhlím, bezpochyby vzhledem k cenám plynu. Ti občané, kteří již plyn využívají, sami říkají, že by se jen neradi vraceli zpět, protože si zvykli na čistotu a pohodlí vytápění, které plyn poskytuje. Nezbývá nám než věřit, že se plynárenský průmysl "nezblázní" a nezavede neúměrně vysoké ceny, jejichž placení by si občané nemohli dovolit.

Cíle stanovené v oblasti zeleně byly též splněny a dřívější holé plochy nad strání, se dnes zelenají, provedenou výsadbou stovky již velkých stromů a výsadbou značného počtu nízkých dřevin. Nejen, že se tak výrazně zlepšil vzhled této lokality, ale přineslo to užitek zejména ptactvu a drobným živočichům. Domov zde již našly i koroptve a několik bažantů. 

Kanalizace + ČOV - byla zpracována nová studie a začátkem roku 2006 bude dokončeno zpracování projektu.

Opravy komunikací - byla zpevněna cesta nad bytovkami. Ostatní úpravy byly odloženy až na dokončení kanalizace.

Nebyla provedena podzemní kabelizace telefonní sítě, a pokud TELECOM nevyužije období před zahájením celkových oprav místní komunikační sítě, nedovolíme její pozdější realizaci. Technický pokrok však přináší možnosti bezdrátových přenosů, úkol proto nebudeme urgovat a raději počkáme. Zatím je telefonizováno asi 50 domácností a značně je rozšířeno užívání "mobilu".

Mimo plán byly provedeny opravy, ktré si mimo jiné vyžádaly oslavy 777 let trvání obce v roce 2004. Nový kabát včetně nové střechy dostala budova obecního úřadu a "staré hasičárny". Omítnuta byla i budova obecní knihovny.

Protože nebyla ani ve výhledu řešena otázka zrychlení internetového spojení po telefonní síti, bylo přikročeno k vybudování VI FI spojení "vzduchem". Připojilo se asi 20 uživatelů internetu. Počáteční období zkušebního provozu máme za sebou a dnes jsou případné výpadky "v normě" a jsou rychle odstraňovány.

Tak jak nastává čas hodnocení, je důležité připravovat nové úkoly pro příští volební období. Nejdůležitejší akce bude bezesporu realizování kanalizační sítě a ČOV. Očekáváme, že bude celá akce provedena v první polovině příštího volebního období. Vybudování této sítě nejenže výrazně zlepší životní prostředí v obci, ale "otevře dveře" k plnění dalších úkolů, které nebylo možno plnit dříve, protože si nemůžeme dovolit plýtvat penězi. Bude tak možno přikročit k plnění neméně důležitého úkolu, kterým bude celková rekonstrukce místních komunikací a nová výstavba v těch lokalitách, na které se v minulosti pozapomnělo.

Život v obci si vyžádá plnění dalších úkolů, které umožní zpracovaný Územní plán obce. Pro zlepšení podmínek k životu v naší krásné obci tak bude stále co dělat.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.prestavlky-rce.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA