Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lkáň

Malá vesnice severozápadně od Libochovic je malebně rozprostřena v pahorkatině Klapské vysočiny, na obou březích potoka Rosovka. Vesnice leží v nadmořské výšce 210 m. nad mořem na jižním okraji Českého středohoří. Díky své poloze a mikroklimatu ve spolupráci s kvalitní půdou se zde vždy dařilo zemědělství a ovocnářství.

Samotný název obce Lkáň, v lidové mluvě často nazývané "Velkáň" nebo Vlkáň. Jedná se buď o zkomolený německý přepis "Elkáň", anebo jde o pojmenování odvozené od výskytu vlků (již ve 13. století). První písemná zmínka je na listině krále Václava I. z roku 1237. Lkáň odkazuje klášteru premonstrátů v Teplé a jako svědek je uveden Sulislav ze Lkáně. Vedle pána Lkáňského vyskytují se v listině ještě vladykové z okolních obci.

Archeologické nálezy na katastru obce ovšem dokazují výskyt obyvatelstva kultury z doby neolitu a eneolitu. Již tehdy zde žil také člověk, ale ve stavu velmi jednoduchém. Nejstarší části obce je část na straně jihozápadní na místě dnes obytného domu č. 1., dříve zde stávala tvrz, jež se připomíná kolem roku 1237. Tato tvrz patřila Sulislavovi ze Lkáně i s přilehlými domky,bývalým podhradím. Budovy byly stavěny na obou březích dále od potoka, aby byly chráněny před zatopením. Osada se rozšiřovala ve směru východním, takže vznikla pěkná rozsáhlá náves ve tvaru obdélníka, tak jak ji známe v její dnešní podobě.

V průběhu 14. století vlastnictví vsi přešlo do rukou mocného šlechtického rodu Zajíců, sídlících na blízkém hradě Hazmburk! V roce 1558 prodal Kryštof z Hazmburka celé panství a sním i obec Lkáň Janu Popelu z Lobkovic. Ten upadl r. 1593 do nemilostí císaře Rudolfa II. a byl uvězněn. Roku 1594 se stalo panství libochovické majetkem komory království v držení krále Rudolfa II., až do r. 1604. V tomto roce dal libochovické panství k doživotnímu užívání knížeti Zikmundovi Bathorymu. Po jeho smrti v r. 1613 přešlo panství do majetku Šternberků.

V období třicetileté války (1618 - 1648), kdy celé vesnice pustly, potkal stejný osud i Lkáň, která byla zpustošena procházejícími saskými vojsky. Ještě v r. 1676 se Lkáň uvádí jako pustá. V témže roce se obec stává majetkem rodu Dietrichsteinů. Za jejich panování byla r. 1690 znovu obydlena obyvatelstvem německé národnosti z panství Pomyšelského. Památkou na nové osazení obce je i jediná nemovitá kulturní památka,výklenková kaple ze 17. století. Další pamětihodností jsou boží muka z roku 1830. V roce 1808 zde byla postavena školní budova, která byla r. 1851 nahrazena školní budovou novou. V těchto letech patřila Lkáň ke kraji litoměřickému, hejtmanství roudnickému a farnosti klapské.

V letech 1869 - 1910 patřila k okresu Roudnice a v roce 1921 - 1930 k Roudnici nad Labem. V obci byl r. 1884 založen Sbor dobrovolných hasičů, který měl 30 čestných členů. Dne 9. Července 1905 se zde pořádal valný sjezd Hasičské župy Hazmburské. Dvacáté století se vyznačuje rychlým růstem pokroku a techniky, což ovlivnilo rozvoj obce. Ten sice poznamenaly, obě světové války, ale život se ubíral dál. Po rozpadnutí Habsburského domu a vzniku samostatné Československé republiky v roce 1918 se obec rychle rozvíjela. V roce 1927 byla vydlážděna okresní silnice vedoucí od Vojnic k Sedlci.

Obzvláště významným byl rok 1928 kdy se konaly velké oslavy československé samostatnosti a byla započata stavba nové školní budovy. Vyučování v ní začalo 11. ledna 1929. V listopadu téhož roku byla zahájena autobusová doprava na lince Třebívlice - Libochovice Roudnice a obec získala výhodné spojení do míst, kam neměla spojení železniční. Dne 28. července 1930 byla provedena elektrifikace obce, což významně změnilo život obyvatel. V tomto roce měla Lkáň 366 obyvatel a to byl nejvyšší počet v celé její historii. Většina obyvatel se zabývala zemědělskou výrobou. Žilo zde několik malých a středních rolníků, kteří vlastnili soběstačná rodinná hospodářství.

Obec Lkáň postihly dvě velké povodně, první velká povodeň se stala roku 1939. Od pamětníku kteří povodeň zažily jako děti pamatují že se musel vystěhovat všechen dobytek. Nejvíce zasažená-část obce kryla na-straně za potokem u Bláhů a další obydlí na této straně. V roce 1970 se povodeň opakovala ale byla zaviněna,utrženými vraty které se zaklínily u mostku pod silnicí, takže tam vznikla jaká si přehrada a další povodeň. V posledních letech se stává když přijdou přívalové deště, jsou často vytopeny sklepy i obydlí v přízemí!

Další rozvoj obce zastavila tragická stopa našich dějin 2. světová válka. Po skončení války a nástupem komunismu došlo v r. 1948 založení JZD Lkáň, které hospodařilo v obci na zemědělských pozemcích. Mimo družstvo zůstalo jen několik hospodářů, které však neúměrné vysoké odvody přinutily v příštích letech také vstoupit do družstva. Byla započata výstavba družstevního areálu. V této době pracovala v zemědělské výrobě značná část obyvatelstva, ostatní dojížděli za prací do okolních měst. V dalších letech bylo JZD direktivně sloučeno s Klapým, Sedlcí, Chodovlicemi a Dlažkovicemi. Centrem spojeného zemědělského družstva se stalo JZD Klapý.

Historicky důležitou událostí, pro obec Lkáň bylo sloučení obcí Klapý, Lkáň a Sedlce ve větší správní celek. Ke sloučení došlo 1. 7. 1985, Lkáň a Sedlec se od této doby stávají místními částmi obce Klapý. V roce 1986 proběhla rozsáhlá přestavba budovy bývalé školy na pohostinství. Touto rekonstrukcí získala obec prostor pro konání různých společenských akcí. Po politických změnách v roce 1989 někteří hospodáři požádali o restituce. Ostatní zůstali v JZD, které se přeměnilo na družstvo vlastníků se sídlem v Klapém. V roce 1992 na základě požadavků občanů, dochází k rozdělení obce Klapý na tři samostatné obce Klapý, Lkáň a Sedlec.

Od 1. 1. 1992 je obec Lkáň opět samostatnou obcí s vlastním obecním úřadem. Sídlem obecního úřadu je v dnešní době rekonstruovaná budova bývalé školy. V roce 1995 byla dokončena výstavba nové prodejny smíšeného zboží. V listopadu 1997 proběhla kolaudace hasičské zbrojnice. Další investiční akcí bylo vybudování sportovního areálu. Celý areál byl dokončen a předán k užívání v září 2002. Do budoucnosti by měli investiční akce směřovat na vybudování vodovodu a další investice do kanalizace ! Nejbližší akce sehnat finance na projekty a zajistit dotace od státu a případných fondů protože vesnice nemá ani na 20% ze svého rozpočtu!

Obec Lkáň by se chtěla zapojit do ekologického projektu na změnu vytápění obyvatel v obci. A nahradit tak stávající staré kotelny za nové a moderní aby se zlepšilo ovzduší v naší obci, hlavně v zimním období kdy se valí kouř ze všech obydlí.

Obec Lkáň je taky na mapě cyklotras a to tak že jsme křižovatkou od Dolan na Dlažkovice a Klapý kde se nachází turisty oblíbený hrad Hazmburk.Což pro nás má určitou výhodu, že v naší obci můžou vzniknout služby pro turisty, příklad (ubytování, občerstvení, suvenýry). Obec se pokusí zajistit turistický servis a vše co tomu přísluší. Musíme jít ve stopách našich předků a rozvíjet naši obec v lepší budoucnost a udržet mladé občany v obci!

V současné době žije v obci 154 obyvatel. Část obyvatelstva pracuje v zemědělské výrobě, místních obchodech a službách. Ostatní dojíždějí za prací do blízkých i vzdálených měst. V katastru obce působí jeden samostatně hospodařící rolník p. Král, který obhospodařuje 120 ha půdy. Další podnikatelskou aktivitou je pekařství p. Blažka.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://lkan.integro.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA