Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vlastislav

Vlastislav je zemědělskou obcí ležící na potoce Modla 3 km severozápadně od Třebenic. Ležící v samém srdci Českého středohoří - Zahradě Čech, jak je tento kraj nazýván. V kraji lemovaném starými bájemi a pověstmi opředenými hrady Házmburkem, Košťálovem, Oltáříkem, Skalkou a Ostrým. První stopy lidského osídlení v tomto kraji zaznamenali archeologové už ze starší doby kamenné, kdy se člověk stal lovcem.

Je zmiňována v Kosmově kronice v souvislosti se slovanským hradištěm, vybudovaným podle pověsti v 9. století knížetem Vladislavem. Jeho pozůstatky se dochovaly severně od vsi v místech zvaném "Na šancích".

První písemné zmínky sahají do 14. století, kdy zde vznikl hrad Skalka. V letech 1357 - 1360 se jako majitel vzpomíná Petr ze Skalky, ale není vyloučen ani starší původ hradu z konce 13. století. Ke Skalce patřila řada vsí ze severní a západní části Českého středohoří.

Ze zmiňovaného hradu můžeme spatřit dnes pouze okrouhlou věž. Zde se našly na zdi nápisy psané vězni na počátku 17. století. Hrad zpustošili roku 1639 Švédové. V těsné blízkosti hradu byl vybudován v pol. 17.století raně barokní zámek. Ten se dochoval do dnešních dnů. Nad obcí se nachází kaplička na Modle, někdejší poutní místo. U kaple jsou chráněné letité lípy a vyvěrá zde silný pramen. V obci psal básník Svatopluk Čech část sbírky Ve stínu lípy.

Obec je velmi výrazně zapsaná v našich národních dějinách. Teprve mladší doba kamenná z něho udělala usedlého rolníka. Kolem roku 400 před naším letopočtem se v našem kraji usídlili Keltové, se svou vyspělou kulturou laténskou. Slované se objevují okolo 6. století. Některé exponáty, soustředěné v muzeu v Třebenicích, dokládají existenci pravěkých kultur zde v okolí i na území Vlastislavi (ruční mlýnky na obilí, železná kovadlina s kleštěmi).

Samotnou obec výrazně poznamenává modelské údolí, vytvořené potokem Modla. Modla pramení pod kapličkou na Modelské louce. Dnes je v těchto místech vodárna skupinového vodovodu. Modla bývala velmi vodnatá. Na jejím toku bývalo šestnáct mlýnů. Mlýn č. p. 6, který je v obci, je barokní z roku 1792. Výrazné jsou zvláště dvě niky s malbami Panny Marie a svatého Josefa.

Prameny uvádějí, že se tento potok také jmenoval Hostiná. Mnozí odvozují původ jména Modla od pohanských obřadů, které se na jejích březích konávaly (klanění modlám). Další výklad odvozuje původ jména od staročeského slova medla, to je voda tekoucí mdle a zdlouhavě. Profil terénu, kterým Modla protéká tento výklad podporuje. V modelském údolí bývala o svatodušních svátcích velmi slavná pouť, kterou ve svých "Pestrých cestách po Čechách" popisuje roztomile Svatopluk Čech. Kaplička zasvěcená Janu Nepomuckému byla postavena roku 1792.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA