Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vrbice

Obec leží pod severní patou Sovice v průměrné výši 161 m nad mořem. Katastr její tvoří na jihozápadě výběžek okresu, který dokazuje, že přičlenění obce k litoměřickému okresu stalo se z důvodů národnostních-politických. Okresní silnice vede z Vetlé do Svařenic, obecní cesty vedou k Chodounům, Mastýřovicům a k Záhoreckému Mlýnu. Obcí protéká rameno Obrtky, pstruhy oživené, v obci přijímá studený potůček z "Močidel" vytékající. Jméno obci dostalo se od hojných vrbin u potoků, struh a močálů.

Nad místní částí "Vetlá" se rozprostírá vrch Sovice na úbočích porostlý vinicemi a sady. Na severní straně Sovice leží nádrž na závlahovou vodu čerpanou z Labe. Od nádrže je krásný pohled do krajiny, až ke kopcům Českého středohoří. Od Varhoště přes Sedlo, Milešovku až po Hazmburk. V okolí jsou také akátové háje, borové a smíšené lesy, rybníky a množství potoků a mokřadů.

V prosinci roku 2000 se zástupci obcí Drahobuz, Hoštka, Vrbice a Vrutice rozhodli založit dobrovolný svazek obcí (DSO) a nazvali jej Mikroregion Venkov. Od roku 2001 se toto zájmové sdružení právnických osob jmenuje DSO REGION VENKOV.

Region Venkov leží v jihovýchodní části Ústeckého kraje mezi městy Litoměřice a Štětí a mezi Roudnicí n. L. a Úštěkem. Jeho polohu je možno také definovat jako prostor mezi kopcem Sovice (272 m), který se tyčí v jižní části zájmového území nad ohybem řeky Labe nedaleko Roudnice n. L. a mohutnou horou Sedlo (726 m), která na severu uzavírá hradbu Českého středohoří. Obce jsou rozloženy v blízkosti vodních toků Obrtka a Ústecký potok v nadmořské výšce 200 - 280 m.

Pouze Břehoryje leží na Studeném potoce, který přitéká od Liběšic a končí v Drahobuzi, kde se vlévá do Ústeckého potoka. Malešov, Kochovice, Lada, Strážiště a Vetlá jsou bez vodních toků v sídelní části katastru a jejich dávní obyvatelé se proto museli zásobovat vodou buď z pramenů, nebo ji donášet 'L nejbližší vodoteče, případně čerpat vodu z vykopaných studní. Oba potoky modelovaly tisíce let mírně zvlněnou krajinu a v jejich širokých úvalech je také odpradávna umístěna většina zdejších sídel.

Na území regionu převládá zemědělsky obdělávaná půda. Lesů je zde málo, jen mezi Vetlou a Kochovicemi je les Jezerka a mezi Drahobuzí a Břehoryjemi Brehoryjský les. Lesíky jsou také v mokřadech u Vrbice, na stráních pod Malešovem a na úbočí Sovice.

Krajinou prochází frekventovaná silniční komunikace Mělník - Litoměřice a ve Vrutici ji kolmo protíná silnice, vedoucí z Roudnice n. L. do Úštěka. V Hoštce z ní odbočuje silnice do Dubé. Důležitou dopravní tepnou je také železniční trať, směřující z Mělníka do Litoměřic a dále do Ústí n. L., která již 150 let přímo prochází katastrálním územím obcí Velešice, Hoštka, Svařenice a Vrutice. V době svého vzniku se trať původně nazývala Severozápadní dráha.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.vrbice.net/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA