Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Prackovice nad Labem

Obec leží na levém břehu řeky Labe, při státní silnici z Lovosic do Ústí nad Labem, na jižním úpatí Děbuše. Údolí na západ uzavřeno je Kubačkou (také Kukačka řečeno - čedič, 537 m a Srnou nad Dobkovičkami. Na východ otevřena do roviny libochovanské.

V současné době zde žije 492 stálých obyvatel, včetně její správní části Litochovice n.L. Občané mají k dispozici pravidelné spojení ČSAD a stanice ČD v obouch částech obce.

Původ vsi je prastarý - jméno její vyskytuje se v donační listině Spitihněva II. Kolegiátni kapitule sv. Štěpána v r. 1005 ve tvarech Ptachichu, Bradcici, jsou-li tím Prackovice jak kontext nasvědčuje opravdu míněny. Vyskytuje se též tvar Prachichi, pak Brodčici. Farář Černý, který je zdejším rodákem, vysvětluje, že prý správným tvarem je Brodčici, který ukazuje k tomu, že zde byl důležitý brod, od kterého vedla cesta z Chlumce a z Teplic do Litoměřic.

Zajímavosti

Naučná stezka Lovoš
Výchozím bodem je obec Litochovice nad Labem a vyústění Opárenského údolí v Malých Žernosekách.

Pohodlná trasa s výškovým rozdílem 420 m měří asi 8 km a je na ní zřízeno 11 zastávek. V provozu je celoročně. Značenými turistickými stezkami je volně propojena s naučnou stezkou Borečský vrch.

Kostelík Dubičky
Kostelík "Dubičky" ve stejnomenné obci má úžasnou vyhlídkovou plošinu s občerstvením, kam máte možnost dorazit autem, pěšky nebo na kole. Fantastické výhledy v jakémkoli ročním období stojí opravdu za cestu sem. Ta nejhezčí labská "zákruta" potěší snad každé turistické očko.

Milešovka
Nejvyšší vrch Českého středohoří (837 m n. m.), nachází se nad vsí Milešov, 10 km od Lovosic. Vrch je tvořen znělcovou homolí s typickým rozpukáním hornin do plochých desek. Na vrcholu je meteorologická stanice zřízená už v roce 1904. Podle Alexandra Humbolda je to třetí nejkrásnější rozhled na světě. Větší část kužele je přírodní rezervací (výhled Lovoš, Sutomský vrch, Boreč, Ovčín, Ostrý, Hrádek, Košťálov).

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://mesta.obce.cz/prackovice/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA