Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Žitenice

Obec leží asi 3 km severovýchodně od královského města Litoměřice v nadmořské výšce 450 m n. m. pod úbočím Dlouhého vrchu. K obci patří dále místní část Pohořany a Skalice, v níž žije celkem 1335 obyvatel. Žitenice mají vybudovanou kompletní inženýrskou infrasturkturu a stává se tak v poslední době vyhledávanou lokalitou pro novou výstavbu.

Dá se říci, že celková poloha obce je také vhodná jako výchozí bod pro různé turistické aktivity (pěší a cykloturistika). Celý region je však znám jako kraj ovocnářství, jehož symbolikum podtrhuje tradiční výstava "Zahrada Čech", konaná práve 3 km od Žitenic.

V roce 2002 se stala jednou ze základajících členských obcí mikroregionu České středohoří, podpurující rozvoj turistiky a místní infrastruktury.

Ani historii Žitenic nelze nijak opomenout ..., vždyť první zmínka o Žitenicích jako obci pocházi z r. 1057, kdy kníže Spytihněv II. označuje Žitenice jako obec, kde se pěstuje vína a ovoce, a chovají včely a koně. První osídlení oblasti s nejvyššími průměrnými teplotami však spadá do předhistorické doby, o čemž svědčí vykopávkové nálezy.

Turistické zajímavosti

Zámek Ploskovice
původně pravěké sídliště, se připomíná mimo jiné již počátkem 13. století v nejstarší souvislé české větě, jakou vůbec listiny našich archivů dochovaly, totiž v přípisku ke starému latinskému textu Zakládací listiny litoměřické kapituly. Od r. 1188 se stala majetkem řádu Johanitů, kteří si zde zřídili komendu. V r. 1496 zde došlo ke vzpouře poddaných, v níž proslul rytíř Dalibor z Kozojed.

V r. 1663 koupil panství sasko - leuenburský vévoda Julius Jindřich a r. 1689 jej dědí jeho vnučka Anna Marie Františka, později velkovévodkyně toskánská. Ta zde nechala v letech 1720 - 1725 vybudovat zámek, jehož stavitelem byl patrně Octávio Broggio. V r. 1805 přecházejí Ploskovice do majetku toskánské větve Habsburků. V r. 1849 se celé ploskovické panství stává soukromým majetkem odstupivšího císaře Ferdinanda Habsburského, nebo-li posledního českého korunovaného krále Ferdinanda V. Dobrotivého. V rukou Habsburků byly Ploskovice až do r. 1918, kdy přecházejí do správy Československého státu.

Zřícenina hradu Kalich
Na místě původní tvrze si po jejím dobití v roce 1421 nechal Jan Žižka z Trocnova postavit hrad, který pojmenoval Kalich a podle kterého si také dal další přízvisko. Vstup do hradu byl chráněn dvěmi branami a okrouhlou věží, která spolu s hradbou kryla přístup do hradu proti mírnějšímu svahu.  Se stavbou hradu se začalo kolem roku 1421. Ta probíhala ve spěchu, protože husité museli čelit útokům ze Saska a nepřátelským akcím Zikmunda z Vartemberka. Zdejší posádce velel pravděpodobně Žižkův bratr Jaroslav.

Po smrti Jana Žižky v roce 1424 zůstal Kalich v držení husitů. Změnu nepřinesla ani prohraná bitva u Lipan. Hrad Kalich měl být podobně jako hrad Falkenberk na rozkaz císaře Zikmunda rozbořen, aby se nestal sídlem loupežníků. Nestalo se tak a koncem XV. století vystřídalo hrad několik majitelů, mimo jiných Vilém z Ilburka. Zprávy o hradu zmizely v XVI. století v souvislosti se ztrátou významu jeho další existence.

Městská památková rezervace Úštěk
se rozkládá uprostřed romantické krajiny severních Čech mezi Litoměřicemi a Českou Lípou. Celé jeho okolí včetně řady stavitelských a historických pamětihodností s krásnou, dosud téměř nedotčenou přírodou, je častým cílem odpočinku a rekreace mnoha návštěvníků a turistů. Krajina kolem Úštěku je kopcovitá, s četnými lesy, kde je řada cyklostezek a rybníky, z nichž největší je Chmelař se 67 ha.

Prostředí městské památkové rezervace je velkolepou kulisou každoročních trhů - jarmarků, které probíhají v historickém duchu a jsou velkým lákadlem pro řadu návštěvníků. Setkává se zde mnoho významných osobností zejména z oblasti kultury. Město pravidelně přitahuje filmaře, kteří se alespoň část zdejší atmosféry snaží přenést do svých děl tak, jako to v poslední době učinili tvůrci oscarového filmu Kolja nebo písničkového retro-filmu Rebelové.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://mesta.obce.cz/zitenice/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA