Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Žalhostice

Obec se nachází na pravém břehu řeky Labe pod horou Radobýlem, 3 km od Litoměřic. První písemná zmínka je z r. 1319. V té době se užíval název obce Čahostice (rod Čahosticů). Dnešní název se objevuje přibližně od r. 1854. V r. 1830 měla obec 36 č. p. a 190 lidí. Největšího počtu obyvatel dosáhla kolem r. 1930, kdy v ní žilo 928 lidí.

Obec Žalhostice má v současné době 475 obyvatel s průměrnou věkovou hranicí 41,5 let věku . Za posledních 6 let obec dokončila kompletní plynofinaci obce, včetně možnosti napojení na plynový řád pro chataře.

Cílem zastupitelstva je dokončit výstavbu inženýrských sítí, opravit všechny místní komunikace, vybudovat cyklostezku a podporovat podnikatelskou aktivitu v obci a mladé rodiny s dětmi.

Z tohoto důvodu obec v září 2001 dokončila přestavbu půdního prostoru v budově obecního úřadu na nových 5 bytů, které přidělila mladým a s dětmi. Celková akce si vyžádala částku ve výši 3 280 tisíc korun. Přestavbu provedla firma Stazep Velemín a obci pomohla jak se stavebním dozorem, tak i radou teplická inženýrská firma ISA - Ing. Vlastimil Houska se synem. 

V tomto roce obec provedla celkovou rekonstrukci přístupové cesty, schodiště a prostoru před restaurací a kulturním sálem, který obec pronajala místnímu podnikateli. Vybudovala zde přípojku plynu a provedla plynofikaci objektu a místo ošklivého schodiště a předsálí jsou dnes vydlážděné schody, nová terasa s posezením. Firma Palan na vlastní náklady provedl opravu vnitřního interiéru a vznikla zde celkem útulná vinárna s možností pořádání společenských akcí.

Obec má vlastní fotbalový klub FK Žalhostice 2000. Klub, jehož existence byla přerušena, byl znovu obnoven loni 8. ledna 2000.

Turistika
Ze Žalhostic se můžete po turistické trase značené žlutou barvou vydat na kopec Radobýl tyčící se nad touto obcí. Z výšky 399 m můžete zhlédnout celé Litoměřice a pěkný výhled se nabízí i na České středohoří s Lovošem. Z Radobýlu je možno pokračovat po žluté přes Michalovice do Litoměřic, kde se napojuje na jiné stezky.

Můžete se též vypravit na druhou stranu do Velkých Žernosek a zde se rozhodnout, zda-li přívozem pokračovat na druhé straně Labe nebo se napojit na modrou barvu. Ta vás zavede na zříceninu Kamýk a dále na vrch Plešivec (509 m). Z Velkých Žernosek je možno pokračovat podél Labe po zelené až ke Třem křížům a ocitnout se tak přímo nad Labem v místě, kde je Porta Bohemica. Rozhodli-li jste se ovšem převézt ve Velkých Žernosekách přes Labe do Malých Žernosek cesta značená žlutou barvou vás povede nádhernou krajinou Opárenského údolí až nad kopec Lovoš (570 m).

Za zmínku stojí také vrch Třešňovka (261 m), který není značen barvou. Z vrchu je úžasný výhled na Portu Bohemicu a také na nejvyšší horu Českého středohoří - Milešovku (837 m) a Kletečnou (706 m).

V okolí se nalézají i další turistické stezky (okolí Ploskovic, okolí Házmburku, okolí Libochovic).

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.zalhostice.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA