Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bartošovice v Orlických horách

Obec Bartošovice v Orlických horách je rekreačním a lyžařským střediskem  nacházejícím se na samé hranici České republiky a Polska v okrese Rychnov nad Kněžnou, kraj Královéhradecký. Její katastrální území tvoří Bartošovice v Orlických horách, Vrchní Orlice, Malá Strana, Neratov, Podlesí a Nová Ves. Celkem 3 558 ha. Nadmořská výška 580 m. V obci žije 196 stálých obyvatel.

Historie a současnost
Bartošovice v Orlických horách se nachází na samé hranici České republiky a Polska v okrese Rychnov nad Kněžnou, kraj Královéhradecký. Její katastrální území tvoří Bartošovice v Orlických horách, Vrchní Orlice, Malá Strana, Neratov, Podlesí a Nová Ves. Celkem 3558 m 2. Nadmořská výška 580 m.   Počátky obce lze datovat od roku 1495, kdy český šlechtic Jan Bartoušovský z Labouně získal zdejší území s právem výstavby sídla a drobné výsady, jako vařit pivo, mít kováře apod. Název obce je údajně podle  prvního obyvatele. Název byl používán až do 17 století, kdy byla obec přejmenována kolonisty na Batzdorf.

Ves měla původně panské sídlo, v pozdější době zaniklé. Okolo tohoto sídla vznikali nové domy. Vesnice měla pivovar, hostinec, mlýny, pilu, z řemesel zde byl usazen kovář, řezník, pekař, švec i krejčí. Ves původně česká při kolonizaci Orlických hor a příchodem německých obyvatel se postupně poněmčuje, až německý jazyk zcela převládal. V obci Bartošovice byl kolem roku 1673 přestavěn kostel na zděný původně byl dřevěný,. Kostel byl zasvěcen svaté Máří Magdaléně. Nejvíce obyvatel měly Bartošovice v Orlických horách v roce 1869, bylo to 2696 obyvatel.  V roce 1920 se podařilo uskutečnit založení menšinové školy, kde byl prvním učitelem František Chaloupka z Javornice. V květnu 2000 byla odhalena na domě 31, kde škola sídlila, deska na počest 80 výročí založení české menšinové školy.

V Bartošovicích začalo lyžování v Orlických horách. Zdejší kolář vyráběl jasanové lyže již před 1. světovou válkou. Byl zde i lyžařský můstek a 4 km dlouhá sjezdovka, na nichž se konaly závody.

Začátkem padesátých let působil na neobsazené půdě Státní statek, který zaměstnával až sto zaměstnanců. Byl to jediný zemědělský podnik v obci. Státní statek zde působil do roku 1994, kdy byl zprivatizován. V současné době zaměstnává 5 lidí. Jiná možnost zaměstnání zde není. Mnoho obyvatel se přestěhovalo za prací, jiní dojíždějí do okolních měst. Z obce se stává rekreační oblast. Dnes má obec 196 obyvatel. V zimním období je možnost využití  dvou lyžařských vleků, běžkařských tratí. V letním období je možnost výletů na nedalekou přehradu Pastviny, návštěvu Polska, využití pěší turistiky a výlety na horských kolech.

V katastru se nachází nejpůvabnější část Divoké Orlice, Zemská brána. Most byl v roce 2005 při opravě silnice celkově rekonstruován. V okolí je mnoho kamenných sochařských památek, převážně náboženského charakteru. Za nejvzácnější lze považovat sousoší Nejsvětější trojice. V okolí se nachází mnoho opevnění z druhé světové války, nejznámější a hojně navštěvovaná je tvrz Hanička. Možnost ubytování v hotelích, penzionech i v soukromí.

Vrchní Orlice, bývalá pohraniční ves se připomíná od roku 1567, nyní je to rekreační oblast. Nachází se zde kostel sv. Jana Nepomuckého z let 1708 - 1712. Kamenná kalichovitá křtitelnice, před kostelem kalvárie z roku 1774. V současné době je tento kostel ve velmi špatném stavu. Pod kostelem  je umístěn pomník příslušníka stráže J. Navrátila, který se stal obětí přepadu henleinovců na finanční úřad Bartošovicích v září 1938. Součástí Vrchní Orlice je horská osada Hadinec pod Anenským vrchem .Založena v 17 století při kolonizaci rokytnického panství. Z Anenského vrchu sem byla v roce 1937 přenesena kaple sv. Anny. Dnes rekreační oblast. Neratov, bývalá pohraniční ves (635 m) při pravém břehu Divoké Orlice. Připomíná se roku 1550 jako Bahrenwald. Vznikla v souvislosti se založením sklárny na potoce Neratovci kolem 15 století, byla to první sklárna v Orlických horách. V Neratově se nachází  barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, postaveného v letech 1723 - 1733, údajně podle plánů G.B.Alliprandiho. Původní kostel stával pod dnešním kostelem.

Dominantou Neratova je kostel , postavený stavitelem Karlem Reinou, tento však kostel nedokončil. Při  stavbě se zranil a na následky zemřel. Kostel dokončil italský stavitel Jacob André Carowe. V roce 1945 vyhořela střecha kostela, kterou se nepodařilo opravit a z kostela se stala ruina. V současné době činností Sdružení Neratov je kostel opravován a konány přípravy k jeho celkové obnově. Sdružení Neratov, které kromě sociálního programu, usiluje i o obnovení poutního kostela. Sdružení  vytvořilo pracovní místa na farmě Orlice, kde zaměstnává klienty, kteří žijí v Neratově. Celkově se tak zasloužilo o rozkvět Neratova a zaměstnanost. V zimní sezoně lze využít lyžařský vlek. Každoročně na svátek Nanebevzetí Panny Marie, 15. srpna  jsou zde konány poutě s doprovodným programem. Je zde možnost příjemného posezení v restauraci Lilie, kde je možnost se i ubytovat a stravovat celoročně. Možnost výletů a využití nového silničního přechodu do Polska v Orlickém Záhoří.

Podlesí, dříve samostatná vesnice, zvaná Schonewalde, vznikla pravděpodobně okolo let 1570, první písemná zmínka pochází z let 1627, vesnice měla mívala původně dědičnou rychtu a měla určité omezené výsady. Po odsunu sudetských Němců počet obyvatel klesl a v současné době většina domů slouží pouze k rekreaci.

Nová Ves, rovněž dříve samostatná obec, německy nazývaná Neudorf vznikla po roce 1714.

Původně sloužila pro ubytování dělníků pro sklárny. Po útlumu sklářského řemesla se stala zemědělskou a dřevařskou vesnicí. V současné době je naprostá většina budov využívána k rekreaci

Pamětihodnosti
- Kostel svaté Maří Magdalény
- Sousoší Ukřižování

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.bartosovice.eu, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA