Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Záměl

Obec Záměl se nachází v bývalém okrese Rychnov nad Kněžnou, kraj Královéhradecký.  Obec Záměl se rozkládá po obou březích Divoké Orlice ve výšce 297 metrů nad mořem. Podle nálezů z okolí byl tento kraj osídlen již od pradávna. Ovšem první písemná zmínka o Záměli se datuje až do roku 1356. Spojitost mezi řekou a názvem obce je zřejmá odkazuje se podle mělu; t.j. mělkého místa k řece, tedy "za mělí".

Uprostřed vsi se rozkládá rybník známý "Návesník". Severní část obce protíná trať - severozápadní dráhy. Oba břehy řeky spojují tři lávky pro pěší a jeden most pro veřejnou dopravu. Prostřední lávka byla v červenci 1997 zničena povodní. Na jejím místě je postavena lávka nová, kterou dostal do opatrování hastrman Floriánek.

Ze středu obce se rozbíhají silnice všemi směry. V obci jsou dvě prodejny potravin a smíšeného zboží.

Občerstvení zajišťují tři hospůdky: Pension Orlice, Bludička a hospůdka "U hradu" místními zvaná "Vagón".

Historie
Kraj po roce 500 n. l. osídlen Slovany, kmenem Charvátů a patřil (později) knížecímu rodu Slavníkovců a po likvidaci rodu (r. 995) vlastnila kraj Přemyslovská knížata (později králové). První Přemyslovští králové (Václav I., Přemysl Otakar I.,  Přemysl Otakar II.) pohraniční kraje kolonizovali. Jedním ze způsobů kolonizace bylo darování některému panskému rodu. Tak byl kolonizován i náš kraj ve 13. století rodem Drslaviců a pány z Drnholce na Rychnovsku.

Podle nálezů v okolí (Doudleby a j.) byl kraj (a j. Záměl) osídlen - ovšem řídce - od pradávna. První písemna zmínka o Záměli je tedy místo za mělem.

Obec vždy patřila pánům na Potštejně. Z mnohých majitelů zaslouží zmínku zejména 4. Mikuláš z Potštejna z rodu Drslaviců, který svérázným způsobem hledal spravedlnost za zabití svého otce Procka Peregrinem Pušem v Praze. Vláda Jindřicha Korutanského a Jana Lucenburského nedávala možnost práního řádu. Mikuláš vzal tedy spravedlnost do svých rukou a Peregrina Puše zabil. Peregrin byl kupec a odnášeli to s ním všichni kupci. Moravský markrabě Karel, jako správce království, pánům jako Mikuláš jejich způsoby netrpěl a Mikuláš to tedy odnesl. 

V roce 1490 koupil panství Vilém z Perštejna, nejbohatší šlechtic v království. Jako znamenitý hospodář založil v Potštejně dvůr, pivovar  a pálenku (dnes bychom řekli lihovar). Zakládal rybníky a mlýny. Tehdy vznikl i Zámělský rybník a mlýn a pravděpodobně i hospoda. V rovce 1629 koupil panství od Hrzonů z Harasova Kašpar z Grambu, nejvyšší lejtenant císařského vojska. Jeho manželka Magdaléna, rozená Reichlovna z Moldeku byla žena praktická a ze své brabonské vlasti přinesla k nám umění paličkovat krajky. Pro majitele panství bylo jistě výhodnější, když mu poddaní v rámci roboty dělali krajky, kterých barokní panský kroj potřeboval hodně, a proto se dobře zpeněžovaly.

V roce 1746 koupil od grambovských potomků po přeslici panství Jan Ludvík Harduval, od roku 1751 hrabě ze Chomoře, který je neobyčejně zvelebil. Postavil zámek. K tomu použil zříceniny hrádku Velešovo. Zavedl plátenickou manufakturu, hedvábnictví a zbavoval se nevýnosných objektů. Tak prodal i panskou hospodu číslo 27 v Záměli Matěji Kopsovi. Rod hrabat Chamaře, ovšem po přeslici držel panství do roku 1948.

Památky
- Kříže z roku 1797 a 1814
- socha sv. Jana Nepomuckédo z roku 1803.

Důležité stavby
1848 - Silnice Vamberk - Potštejn
1868 - První dřevěný most přes Divokou Orlici
1873 - Dostavba železnice přes Záměl

Příroda
V mokřinách rybníka se zachovaly vzácné rostliny (prvosenka vyšší, česnek ořešec, kapradník bahenní aj.). V lokalitě Zámělský borek se vyskytují další vzácné rostliny a živočichové.

Lípa vorařů
Též se jí v místních podmínkách říká lípa choceňskova. Pamatuje mnoho let a generací. Svoje mládí prožila na břehu náhona zásobujícího místní rybník Návěsník. V jejím okolí bělily hospodyňky prádlo a poskytovala stín unaveným poutníkům tudy procházejícím. Byla svědkem mnoha milostných dostaveníček. Vyslechla mnoho příběhů, povídaček i písniček, které si vypravovaly místní krajkářky při večerních přáskách u svých herdulí, právě pod její korunou. Byla svědkem jak voraři v jejím okolí stavěly vory, které potom plavili po řekách Orlici a Labi až do Hamburku.

Co můžete v naší obci navštívit?
Děti si oblíbily postavičku vodníka, která sedí na lávce uprostřed obce. V noci mu v ruce svítí světýlko. Víte proč Zámělský rybník Návesník je bez hastrmana? A proč vodník Floriánek vysedává u řeky?

V naší obci není jen vodník. Máme zde i jinou postavičku a tou je hastrmanka Manka. Stojí na prameni studánky pod kopcem Markem z kraje hřiště. K této postavičce se váže vyprávění o hastrmance MANCE. Na kopečku je postaven kostelík sv. Marka.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obeczamel.orlice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA