Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Svídnice

Obec Svídnice se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, kraj Královéhradecký.

Obec Svídnice leží ve východních Čechách, kraji Královéhradeckém, na kraji orlického podhůří asi 5 km na jih od Kostelce nad Orlicí. Obydlí jsou roztroušena po svazích údolí. Severní část návsi je ve výšce 320 m n. m. Nedílnou součástí obce je i osada Suchá Rybná, která leží asi 1 km severně od Svídnice.

Název obce pochází od jména rostliny, která se hojně vyskytovala ve svídnickém údolí v době, kdy do něj přišli lidé. Svída krvavá /Swida Sanguinea/, je keř s bílými květy, který když na zimu shodí listy je vidět pouze nápadně červené proutí. Dnes se svída ve Svídnici již téměř nevyskytuje.

Většina lidí dojíždí za prací do okolních měst. Někteří pracují v místním zemědělském podniku, jiní podnikají soukromě. Je tu prodejna potravin, hospůdka, knihovna, nádrž na koupání a hřiště.

Vesnice je součástí Dobrovolného svazku obcí Orlice. Je zde Sbor dobrovolných hasičů, který pořádá různé zábavné akce.

Části obce
- Svídnice
- Suchá Rybná

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1342.

Osídlení zdejšího kraje bylo už v dobách dávno minulých. Objevy potvrzují existenci osídlení u Kostelce nad Orlicí, což napovídá o pobytu člověka ve zdejších končinách už několik tisíciletí před naším letopočtem. I za Římské říše na mapě Ptolejmanově v tomto území zakreslili pevnost Kasurgis, která dle některých historiků byla v místě dnešního Kostelce nad Orlicí. Nejstarší písemná zmínka o obci pochází z doby, kdy zdejšímu území vládli Hrabišici, kde se Kojata ve své závěti zmiňuje o panství Potštejn s vesnicí Svídnicí. Častěji se uvádí datum první písemné zmínky o Svídnici 21.leden 1342, kdy Čeněk a Ježek z Potštejna postupují Svídnici a Lhotku své matce. V českých archivech nejvíce písemných zmínek o Svídnici pochází od šestnáctého století do dneška. Přehledně podle jednotlivých stavení ve Svídnici a okolí jsou tyto materiály zpracovány ve svídnickém Letopisu.

Největší rozmach obce se datuje na přelom devatenáctého a dvacátého století. Novou silnici na Choceň postavili zdejší lidé robotou v roce 1846. Hasičský sbor založen roku 1881. Telekomunikační spojení v roce 1908 a elektrifikace obce 1928. Už roku 1827 měla Svídnice 313 obyvatel a v roce 1929 společně se Suchou Rybnou 420 obyvatel. Dneska v důsledku odlivu občanů obce za lepším živobytím do měst jen 170 duší.

Turistika
Okolní krajina skýtá příležitosti k turistickému vyžití. A je úplně jedno jestli vyjdete pěšky, pojedete na kole, na běžkách, nebo na koni.

Celé území je vklíněno mezi řekami: Tichou a Divokou Orlicí. Jejich povodí bylo v roce 1996, od hranice CHKO Orlické hory, vyhlášeno Přírodním parkem Orlice. Tento klín je půlen potokem Brodec. Pramení za Velkou Skrovnicí, protéká asi 10ti obcemi a za Zdelovem se vlévá do Divoké Orlice.

Do Brodce se vlévá spoustu menších potůčků. Několik jich protéká i Svídnicí. První pramení na Vrbici, odkud teče Bukovinou až do prostřed vsi. V této části je další prameniště, které bylo také důvodem, proč se zde lidé usadili. Poslední potok k nám teče až z nejvýše položené části obce Chlen, protéká vískou Krchleby a přitéká do jižní části naší vesnice. Ta nese místní název Chaloupka. Údolí obce se zde otevírá směrem k povodí Brodce a sem se také oba potoky vlévají.

Památky
Nejvýznamnější památkou a symbolem obce je borovice, která stojí nad vesnicí při výjezdu na Choceň. Její stáří bylo v roce 1940 odhadováno na 200let. Lze se o ní dočíst v mnoha knihách pojednávajících o vzácných stromech nebo o pověstech tohoto kraje. Dalšími památkami jsou: Kampelička se zvonicí, vystavěná v roce 1933. Zvonice v Suché Rybné z roku 1912. Kříže: na návsi, Zelený, Bartoňův, a další.

Mezi nejvýznamnější památky v blízkém okolí patří: hrad Potštejn; Litický hrad; Rychnovský zámek s kostelem Nejsvětější Trojice; zámecké renesanční sídlo v Častolovicích; v Kostelci n. Orl. barokní kostel sv. Jiří a empírový zámek od arch. Jindřicha Kocha včetne okolního parku; renesanční zámek v Doudlebách; poutní místo Homol mezi vesnicemi Lhoty a Borovnice; zámeček a lázně s kapličkou sv. Pantaleona pod obcí Polom, v místech zvaných Hájek; kamenný most ve Vamberku; krytý věšadlový most ve vesničce Peklo nad Zdobnicí; a mnoho dalších ...

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA