Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Solnice

Solnice je město v okrese Rychnov nad Kněžnou, kraj Královéhradecký. Město Solnice leží v podhůří Orlických hor mezi Rychnovem nad Kněžnou (5 km) a Dobruškou (11 km) anebo mezi Častolovicemi (11 km) a Deštném v Orlických horách (16 km). Touto polohou se stává důležitou křižovatkou při cestách do Orlických hor.

Krajským městem je Hradec Králové, vzdálený asi 40 km západně.

Části města
- Solnice
- Ještětice

Historie
Původní osada vznikla v polovině 13. století při obchodní cestě z Čech do Kladska, v hradbě z palisád byly dvě brány – do Dobrušky a do Rychnova nad Kněžnou. Uprostřed osady byl plac (v místě dnešního náměstí), kde scházeli obyvatelé. První písemná zmínka o obci je z roku 1321. Jelikož osada postupně vzkvétala a rozrůstala se, dne 10. srpna 1386 jí její majitelé Jan a Jaroslav z Meziříčí udělili městská práva a znak pánů z Meziříčí.

První písemná zmínka o Solnici je již z roku 1321, kdy držitel a pán Jan z Meziříčí daroval kostelní podací v Solnici Zderazskému klášteru, konventu Křížovníků s červenou hvězdou. V tu dobu byla Solnice pravděpodobně hradiskem.

V roce 1359 solnické kostelní podací darovali Meziříčtí bratři Jan a Vznata ze Skuhrova pražskému řádu Cyriaků (Cyriaci byli odnoží řádu Křížovníků bílých s červeným srdcem). Tuto zmínku vkládáme do naší historie úmyslně. Cyriaci vlastnili v Solnici klášter, který podle písemných záznamů vypálili husité při svých výpadech po Čechách. Nikdo nevěděl, kde tento klášter stál. Až při provádění výkopu pro kabel el. vedení pro osvětlení kostela na podzim roku 2000 byly nalezeny mimo jiné úlomky kachlů , které bezpochyby pocházejí z tohoto kláštera (kachle jsou zdobeny znakem tohoto řádu). Z toho lze usuzovat, že tento klášter stál buď na místě,nebo poblíž dnešního kostela.

Roku 1386 darovali bratři Meziříčtí Jan a Jaroslav městu plné právo hradecké. Podle tohoto práva byli obyvatelé města "osvobozeni od všech robot a podělků a zdejší krčmáři od všeho cla". Od tohoto roku je Solnice považována za plnoprávné město.

Město Solnice pravděpodobně vzniklo na obchodní cestě, která spojovala pobaltské země se západními a jižními zeměmi. Solnice už od samého začátku byla svým plošným založením (soustředěním domů kolem náměstí) městem. Tvrz z roku 1558 byla později (r. 1699) přestavěna na panskou hospodu. Vnější vzhled zůstal v podstatě zachován. Jako hospoda byl "Zámeček" ,jak zní vžitý název tohoto objektu, v provozu ještě v polovině dvacátého století.

V roce 1949 zde byl natáčen film "Hostinec u kamenného stolu". Nyní je tento objekt přestavěn na hotel, který bohužel není v provozu.

Vznik názvu města
Jsou dvě verze, jak vzniklo jméno města. První verzí je, že na tomto místě stála celnice (czollnic) a z toho vznikl název Solnice. Druhou verzí je odvození názvu z druhu zboží, které se nejčastěji po této obchodní cestě přepravovalo a v místě dnešní Solnice i skladovalo, a sice podle soli. Žádná z těchto verzí však není ničím podložená a proto se můžeme jen dohadovat, která z těchto verzí je blíže pravdě.

Pamětihodnosti
- Kostel Umučení svatého Jana Křtitele
- Sloup se sochou Panny Marie
- Radnice na náměstí
- Zámek Solnice
- Fara

Ve městě je několik historických staveb, které stojí za povšimnutí.´V prvé řadě je to barokní kostel Stětí sv. Jana Křtitele z let 1681 - 1686. V létech 1869 - 1870 byl pseudoslohově opraven. Hlavní oltář je z roku 1717, cínová křtitelnice pochází z roku 1591 a varhany z roku 1766. Přilehlá fara je z 2. poloviny 17. století.

Na hřbitově je novorenesanční kostel Nejsvětějšího srdce Páně z let 1903 - 1904. V současné době je ve stavu, kdy by potřeboval opravu, jeho zařízení je vystěhováno a proto není přístupný veřejnosti.

Radnice v empírovém slohu pochází z let 1829 - 1835. Na náměstí před radnicí stojí Mariánský sloup z roku 1714.

Zámeček - původně tvrz a později hostinec je zmíněn v textu již dříve.

Na křižovatce silnice k firmě ŠKODA AUTO a polní cesty, jihovýchodně od města, je smírčí kamenný kříž.

U silnice směrem na Častolovice stojí kaplička Bolestné Panny Marie.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.solnice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA