Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bílý Újezd

Osada je velmi stará, avšak první písemná zmínka pochází až ze 14. století. O původu přívlastku Bílý koluje několik pověstí. Poblíž kostela stávala jedna z nejstarších krčem v kraji. O oujezdní škole je první zmínka z r. 1787.

Historii nám dodnes připomínají památky z dob minulých. Bílá zvonice se šindelovou střechou a zaseknutou sekyrkou láká projíždějící "pocestné" k zastavení. Na venkovních zdech kostela upoutají náhrobní kameny pánů Ostrovských a Mladotů, které byly vyzvednuty z dlažby kostela, kam byli příslušníci těchto rodů pohřbíváni. Při hřbitovní zdi nalevo od kostela najdeme úzký hrob s bílým obeliskem z kararského mramoru. Je to hrob manželů Toberných, majitelů mlýna z nedalekých Mastů. Marie Toberná je známá Mančinka z knihy Boženy Němcové Babička. Hrob je pietně udržován a navštěvován.

Roudné
K Bílému Újezdu byla odedávna připojena roztroušená a nevelká osada Roudné. Dobu jejího vzniku nelze přesně zjistit. Ze zápisů ve starých pozemkových knihách je patrné, že některá stavení stála již před rokem 1651. Ze starých dob se v osadě Roudné dobývala železná ruda. Odtud původ jména osady. Těžení bylo zastaveno, protože ruda nebyla dostatečně hodnotná.

Hluboký a prudký zářez řečiště Zlatého potoka, který tvoří hranici osady Roudné je současně hranicí geologickou. Za ním totiž přestává opuka a nahrazuje ji tzv. "modrý kámen" - diorit, který se za Roudným ve velkém lomu (Lom Masty) dodnes dobývá, drtí a rozváží na stavby a opravy silnic.

Masty
Severně od Bílého Újezda (1,5 km) při břehu Zlatého potoka leží obec Masty. Stávala zde Mastecká tvrz, o které píše Alois Jirásek v románu Temno. Panský dvorec stával na nejvýše položeném místě ve vsi.

Na náhonu ze Zlatého potoka stojí mlýn, kam se r. 1841 provdala za mlynáře Antonína Toberného "Mančinka" z knihy B. Němcové Babička. Je pochována na hřbitově v Bílém Újezdě, kam obec Masty patřila farou i školou.

Hroška
Na jihozápad od Bílého Újezda leží obec Hroška. Vsí protéká od jihu k severu Ještětický potok. Písemně je o Hrošce poprvé zmiňováno roku 1362. Území Hrošky bylo zcela určitě osídleno podstatně dříve. Vyvýšené místo s názvem Hrad terénně odpovídá možné tvrzi s vodním opevněním.
Na severozápad od vsi uprostřed luk byl v kotlině založen velký dvorec s názvem Ostrov, v jehož okolí bývaly v minulosti rybníky.Těsně před Ostrovem se táhne mohutný stav největšího z nich. Jsou na něm obrovské duby, které dle pověsti pocházejí z dob Žižkových.

Obce leží v podhůří Orlických hor na trase silnice I. třídy č. 14 mezi městy Rychnov nad Kněžnou a Dobruškou.

Z jejich okolí je široký rozhled do kraje. Od severu k východu přehlédneme celý pohraniční hřeben Orlických hor s Velkou Deštnou, na východě Kralický Sněžník. K jihozápadu uzavírá široký obzor svah za Voděrady (Vrchy) až k Opočnu, jehož zámek zřetelně vystupuje na západě. Za jasnějších dní se na severu modrá celé pásmo Krkonoš se Sněžkou.

V Bílém Újezdě je k dispozici Mateřská škola i první stupeň Základní školy a to včetně školní družiny a jídelny. Druhý stupeň Základní školy žáci navštěvují v Solnici.

Kultura
V Bílém Újezdě a v Hrošce fungují knihovny. V pohostinství v Bílém Újezdě je k dispozici taneční sál, kde se konají asi tři plesy za sezónu. Ve sportovním areálu v Hrošce pořádá místní Klub netradičních sportů v letním období zhruba pět akcí, z nichž nejznámější je Hrošecká lávka a Veteran Moped Show. Svými aktivitami obohacují život v obci i ostatní místní organizace, jako jsou myslivci, hasiči, hokejisté, Jezdecký klub Jurášek, chovatelé a další.

Nemalou měrou ke kultuře v obci přispívají žáci místní Základní školy, kteří svým vystupováním při různých oslavách a příležitostech připravují besídky a různá vystoupení, připomínání starých kulturních tradic, výstavy ručních prací žáků, apod.

Obec pro své rodáky a seniory připravuje setkání s kulturním programem, bezplatně vydává informační Obecní zpravodaj, též byly vydány nové pohlednice Hrošky i Bílého Újezda.

V Hrošce bylo založeno Muzeum Hrošky, kde jsou uchovány cenné dokumenty a předměty pro další generace.

V kostele Proměnění Páně v Bílém Újezdě se konají pravidelné bohoslužby církve římskokatolické.

Sportovní vyžití
V Bílém Újezdě lze využít nově zrekonstruované víceúčelové veřejné sportoviště v centru obce. K dispozici je zde i fotbalové hřiště, nacházející se na jižním okraji obce pod areálem ZEAS Podorlicko.

V Hrošce k těmto účelům slouží zdejší sportovní areál. Využít lze jak hřiště, tak sál přilehlé budovy, kde jsou stoly pro stolní tenis. V areálu se plánuje rekonstrukce, ale až bude pojištěn proti povodni - areálem protéká potok a tak je celý v povodňovém pásmu. Dříve vyhlášené koupaliště, ležící v tomto areálu, plní dnes funkci požární nádrže. Koupání je vzhledem ke kvalitě vody možné pouze na vlastní nebezpečí.

V Mastech je pouze soukromý tenisový kurt, který je však přístupný i veřejnosti.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.bilyujezd.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA