Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mokré

Obec Mokré se nachází na úpatí Orlických hor, 4 km od známého města Opočno a 2 km od Českého Meziříčí. Katastr obce patří do II. ochranného vodního pásma. Podnebí je zde po většinu roku mírné a rostou zde rostliny charakteristické pro mírné pásmo. Na polích se pěstuje především kukuřice, obilí, brambory, řepka olejka, také koření a mokerské zelí, které patří k nejkvalitnějším. V obci se zpracovává i kysané zelí.

V náhonu za obcí je možné zhlédnout štiku a úhoře. Na katastru obce se nacházejí i lokality s chráněnými rostlinami.

Obec je spojena s okolními městy a vesnicemi autobusovou dopravou, které však ubývá a obyvatelé stále více musí používat k přepravě svých osobních aut. Vesnici dominuje budova obecního úřadu.

Občanům je k dispozici obchod se smíšeným zbožím, který od Orlického konzumu zakoupila obec a v  současné době se jej snaží zrekonstruovat. Telefonické spojení v obci je na vysoké úrovni, téměř každý obyvatel má telefonní přístroj a také se rozšiřuje komunikace pomocí bezdrátového internetu, který funguje v obci od roku 2005.

Kultura
Kultura občanů je v obci je z větší části zabezpečena obecní knihovnou s internetem pro veřejnost, která je navštěvována nejen místními obyvateli a která pro děti i dospělé pořádá spoustu zajímavých soutěží, akcí a besed. Tělovýchova a volný čas dětí a mládeže je zajištěn v prostorách bývalé mateřské školy, dětem je k dispozici i místní hřiště, na kterém v současné době také probíhají úpravy.

Mezi nejatraktivnější akce však patří Hubertova jízda - hon na lišku na koních, která se každoročně koná v měsíci říjnu. Mezi další akce patří tradiční Slet čarodějnic a Posvícenské radovánky. Hlavním sponzorem těchto akcí je Obec Mokré a místní podnikatelé.

Tradicí se již také stalo slavnostní vítání nových občánků do života v naší obci. Kulturní program na tuto akci pomáhají připravit i děti. K milým "povinnostem" patří také návštěvy jubilantů, posezení a povídání s pamětníky obce.

Historie
Nejstarší zmínka o obci Mokré jest, že Čánka s Mokrou asi v létech 1390 patřila královské kapitole pražské, jíž tato získala od Jana Čánky z Čánky, ale již v roce 1420 přešla v držení světských pánů. Když Mikoláš mladší Trčka z Lípy roku 1495 koupil panství opočenské od Jana z Janovic, jal se skupovati větší i menší statky okolní, položiv tak základ k rozsáhlému zboží opočenskému. V roce 1496 koupil poplužní dvůr v Lázích ve 3 lánech a 9 prutech podle údolí, jež slove Vlčí, později vyhořel a jeho zbytky jsou patrny na louce Andrýsově na Podlažicích.

V roce 1514 potvrdil mu král Vladislav vlastnictví ve zboží dědičné, které dosud jen jako zápisné držel. V tom čase koupi též vesnice kostela pražského Mokré, Čánku, Černilov a Jasennou. Odtud sdílí obec Mokré osudy panství opočenského až do roku 1848.

Od roku 1849 až do roku 1980 je samostatnou obcí. V letech 1981-1990 opět částí Opočna a od 25. listopadu 1990 oddělením od Opočna je opět samostatnou obcí. Od roku 1850 je postupně částí okresu Nové Město n. Metují, Dobruška, Opočno, Hradec Králové, Nové Město n. Metují, Dobruška. Od roku 1960 je částí okresu Rychnov n. Kn.

Tipy na výlet

Opočenský zámek
Stojí na místě původního gotického hradu, z kterého se zachovala pouze válcová bašta, tzv. hladomorna. Tato kulturní památka je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Čechách.

V současné zámecké instalaci s dobově zařízenými interiéry jsou soustředěny rozsáhlé umělecké sbírky. Mezi nejkrásnější patří impozantní obrazárna. Je zde také umístěna velká knihovna, charakterem spíš odborná, s více jak 12 000 svazky.

K procházce zve i zámecký park a obora. Jsou zde k vidění vzácné dřeviny, rybníčky s umělými vodopády, čínský pavilon atd. V oboře jsou chováni daňci.

Zámek Častolovice
Dějiny zámku Častolovice sahají až do 13. století, kdy zde stála vodní tvrz. Nejvýznamnějším majitelem byl Jiří z Poděbrad. V letech 158 až 1615 byla tvrz přestavěna na renesanční zámek. V roce 1694 zakoupili Častolovice Šternberkové a zůstali zde až do roku 1948, kdy zámek přešel do majetku státu. V roce 1992 byl vrácen, sbírky byly doplněny a od té doby je zpřístupněn veřejnosti.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obecmokre.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA