Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rohenice

Obec Rohenice se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, kraj Královéhradecký. Obec hraničí s pozemky obcí Slavětín, Jasenná, České Meziříčí a Bohuslavice nad Metují. Do roku 1850 byla obec součástí opočenského panství. Dnes spadá pod okres Rychnov nad Kněžnou.

Obec se táhne od jihu k severu, většina domů se rozkládá podél silnice vedoucí od Českého Meziříčí k Slavětínu. Terén obce formují dva pahorky a úval mezi nimi. Starší zástavba obytných domů je orientována štítem ke komunikaci. V katastru samosprávné obce Rohenic směrem na východ se nachází osada Roheničky, která sousedí s obcemi Bohuslavice a České Meziříčí. Na okraji katastru obce se nacházejí tři lesy: Žďár, Tůří a Zbytka (dříve Chrást).

Dominantou obce je dřevěná zvonice a kostel. V kostele Sv. Jana Křtitele se nachází utrakvistický křídlový oltář z 16. století.

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1356. Pověst nám praví, že obec založil kníže Rohan a v místech, kde je číslo popisné 15, stával jeho zámek - tvrz. Jméno obce mohlo také vzniknout jako staroslovanské Rohynice nebo Rochynice, ale název je možný i po knížeti Rohanovi. První údaje jsou ze 14. století. V matrikách je také uváděn německý název Rohenitz.

Osada Roheničky vznikla kolem roku 1720 a měla různé názvy: Page Rohenitz, Malé Rohenice, Roheničky. Vždy ale spadala do obce Rohenice, někdy nazývané Velké Rohenice. Dle dochovaných údajů byl v roce 1361 v obci farář Václav Dománch a 1399 Jakub z Úpice.

1525 - prodal Vojtěch z Perštejna Městec a polovinu podací v Rohenicích

1544 - jeden dvůr v Rohenicích patřil Tamchynovi z Doubravic. Od této doby znak obce jelení hlava s kostelem. Tamchyna s   manželkou pochován v Meziříčí. Po jejich smrti připadly Rohenice pod panství Opočenské.

1582 - v obci bylo 10 čísel "osedlých" a 3 chalupy

9. 11. 1620: táhl - utíkal tudy Bedřich Falcký "Zimní král" po bělohorské katastrofě.

1719 - první měření pozemků u obce

1735 - obcí táhlo ruské vojsko "přípřeže"

1763 - z Rohenic se vystěhovalo 6 osob do Pruska

8. 9.1758: byla v okolí pruská armáda

1771 - provedeno očíslování domů

10. 7. 1778 - byla vedena "malá válka" pod jménem "Srážka u Dobenína a Králové Lhoty", prakticky se krátká bitka svedla mezi Královou Lhotou, Rohenicemi a Jasennou. Srážka se udála mezi rakouskými a pruskými jednotkami. Velitelské stanoviště pruské síly bylo umístěno v lese Žďár.

1840 - druhé měření pozemků za rychtáře Touce z č. 24 (celkem bylo 600 jiter a 524 sáhů pozemků)

1853 - třetí měření pozemků a oceňování gruntů

1866 - válka mezi armádou rakouskou a pruskou, z obce padl Josef Čáp, Beneš, Kosař, Drahota (byl hlad a cholera)

Před I. světovou válkou měla obec 345,06 ha polnosti včetně luk, pastvin a zahrad. Z toho bylo 19,18 ha pozemků zádušního.

V roce 1924 - 1925 získala obec od velkostatku Josefa Bartoně louku v Tůří pro 20 rodin, asi 8,70 ha za 27 000 Kč. Později a nyní je z louky rybník. Občané obce se zabývali převážně zemědělstvím, řemeslníků bylo málo.

Pamětihodnosti
- Gotický kostel svatého Jana Křtitele
- Dřevěná zvonice postavená před rokem 1650
- Boží muka
- Socha sv. Jana Nepomuckého (na břehu dnes již zaniklého rybníku Brousek)
- Klasicistní statek z roku 1855

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.rohenice.ic.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA