Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Čestice

Obec Čestice se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, kraj Královéhradecký. Obec Čestice leží na břehu řeky Divoké Orlice, která je částí PŘÍRODNÍHO PARKU ORLICE.

V okrajové části obce se nachází výrobní objekt Kalousovy pily, ve které se vyrábí vcelku ojedinělá dřevitá vlna využívaná jako izolační, obalový a prokladový materiál, sloužící zejména při přepravě křehkých materiálů. Zárověň se používá jako výchozí surovina pro další zpracování (např. dřevo-cementové desky).

Části obce
- Čestice
- Častolovické Horky

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1398.

1398 - První zmínka o vsi
1431 Husitské oddíly z Hradce Králové vypálily Týniště n.O. Husité tehdy zřejmě drancovali i v Česticích. ( Ves totiž patřila nejmladšímu Půtovi z Častolovic, úhlavnímu nepříteli husitů.)
1470 V okolí Čestic loupilo uherské vojsko krále Matyáše Korvína.
1495 Přední český šlechtic Vilém z Pernštejna kupuje 24. října panství Potštejn, k němuž patřily i Čestice.
15. stol. - Někdy v této době, nejpozději v 1. pol. 16. stol. Byl vybudován 17,5 km dlouhý spojovací kanál mezi řekou Bělou v Častolovicích a Dědinou v Třebechovicích p.O., zvaný též "Vantroka". Jedná se o významný doklad hospodářského a technického zařízení, sloužícího k napájení panských rybníků, mlýnů, pil a valch v Týništi n.O. a nejbližším okolí.
1572 - Hanuš Haugvic z Biskupic, majitel panství Týniště (také Čestic) organizoval po řece Orlici voroplavbu.
1577 - Zadlužené týnišťské panství koupili bratři Jan, Jiří a Vilém Oprštorfové. V roce 1586 ho Bedřich z Oprštorfu spojil s panstvím Častolovice.

1618-1648 - Třicetiletá válka. Rok 1634 v okolí Čestic drancovali císařští Chorvati. 8.června 1639 sem vpadlo švédské vojsko a loupilo. Švédové, jimž se přezdívalo "černí němci", vyloupili též zámek v Častolovicích. Roku 1648 zde švédská armáda řádila naposledy.

1664 - 1680 - Česticemi občas procházely pruské a rakouské oddíly žoldnéřů do válek proti Turkům.
1683 - Od tohoto roku v Česticích prodaváli týnišťští obchodníci sůl.
1684 2. října - statky Týniště n.O. a Častolovice ( tedy i ves Čestice ) koupil Tomáš Černín z Chudenic.
1695 - Celé častolovické panství koupil Vratislav ze Šternberka. Hrabata ze Šternberka drželi panství (od roku 1849 velkostatek) až do roku 1949.

40. léta 18. stol.
Slezské války mezi Rakouskem a Pruskem. 1741-1742 Česticemi procházely pruské vojenské oddíly.

1744-1745 - v okolí Čestic se objevovali nejprve Prusové, po nich císařští vojáci.
1775 - U častolovického zámku se shromáždili poddaní, kteří požadovali tzv. zlatý robotní patent ( v severovýchdních Čechách právě probíhalo velké selské povstání). Sedláky rozehnala vojenská jednotka. Tři mluvčí poddaných - Kudláček, Kotek ( oba z Čestic ) a Vilímek ( z Ledské) byli potrestáni výpraskem.

1836 - Nákladem manželů Františky a Josefa Zemanových byla ve vsi postavena socha sv. Jana Nepomuckého. V roce 1883 musela být opravena.

1839 16. srpna
- Česticemi procházel slovenský buditel a politik Josef Miloslav Hurban na své cestě česko-slovanské vzájemnosti.

1840 - Od Hradce Králové k Častolovicím se budovala hlavní silnice.
1843 - Čestice měly 68 domů, 449 obyvatel, Častolovické Horky 12 domů, 77 obyvatel
1849 9. srpna
- Čestice se na základě rakouské správní reformy staly samostatnou obcí ( vymanily se ze správy Častolovického panství ) s vazbou na okresní hejtmanství v Rychnově nad Kněžnou.

1850 - V Česticích je doložena 1. školní třída ( jako celoroční expozitura školy v Častolovicích ).
1866 červen až srpen - Prusko-rakouská válka.

Dne 22.-27. června
- Česticemi procházel III. Rakouský armádní sbor vedený arciknížetem Arnoštem.
3. července - obcí projížděly první transporty raněných rakouských vojáků, prchajících z bojiště u Hradce Králové.
24. července - v okolí drancovaly pruské rekviziční oddíly
srpen - vsí dále prochází jednotky pruské admády

1868 4. července
- v Česticích se narodil JUDr. Bohumil Bartoš. Po gymnaziálních studiích v Rychnově nad Kněžnou odešel studovat práva do Vídně. Stal se vojenským soudcem - působil v Haliči a Plzni. Za 1. světové války sloužil v Košicích a v Sarajevu. Po vzniku ČSR se stal generálem justiční služby. Zemřel v Praze 16. ledna 1942.

1869 - Čestice měly 71 domů a 457 obyvatel, Častolovické Horky měly 12 domů a 79 obyvatel.
1874 14. ledna - po nově vybudované dráze Hradec Králové - Letohrad projel první vlak. Čestice tak získaly železniční spojení.

1876 16. května
- v Česticích byl založen sbor dobrovolných hasičů. Sbor měl 20 zakládajících členů. Prvním velitelem byl Josef Bartoš.

1880 - Čestice měly 76 domů a 446 obyvatel, Častolovické Horky 13 domů a 87 obyvatel. V obci pracovala již samostatná jednotřídní obecná škola.

1882 26. září
- v Česticích se narodil Václav Chaloupka, kronikář obce. Působil v hasičském sboru a ochotnickém divadle. (viz. fotogalerie ) Zemřel 6. července 1956.

1883 2. září
- byla vysvěcena nově vybudovaná pseudogotická kaple sv. Anděla Strážce.

1884 12. října
- v Česticích se narodil František Sajdl. Jako voják prošel v během první světové války ruským zajetím. V letech 1919 až 1932 byl starostou obce. Působil v Albrechtické župě hasičské, kde zavedl nový způsob veřejných cvičení. Zemřel v roce 1865.

1890 - Čestice měly 77 domů a 459 obyvatel, Častolovické Horky měly 13 domů a 69 obyvatel. Škola vyučovala již ve dvou třídách.

1900 - Čestice měly 79 domů a 468 obyvatel, Častolovické Horky měly 13 domů a 63 obyvatel.
1900-1914 - V okolí Čestic probíhaly meliorační práce. (Celkový náklad: 17 862 K).

1907 15. září
- v Týništi nad Orlicí byl založen Orlický komitét. Měl podporovat výstavbu vodohospodářských zařízení v povodí Orlice. Členem výboru se stala i obec Čestice.

1914-1918 - První světová válka
Z front se domů již nevrátila řada občanů Čestic: Cefelín Fr., Bakeš Fr., Bartoš J., Jiruška Fr., Koldinský E., Zeman Jos., Kovaříček J., Čefelín Jos., Chaloupka Rud., Hejl Lad., Hejl Frant., Vašátka Fr., Urban Jar., Charvát V., Izák A., Karásek K., Pazourek K., Kolovratník Fr., Tošovský R., Hejl A. V letech první republiky jim byl v Česticích vybudován pomník.

1921 - Čestice měly 79 domů a 413 obyvatel, Čestolovické Horky 11 domů a 60 obyvatel. V obci pracoval sbor dobrovolných hasičů a včelařský spolek.

1922 Květen
- Česticemi projely poslední vory. Budování vodohospodářských zařízení v Hradci Králové znamenalo konec této živnosti, provozované na řece Orlici již v 16. století.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://web.telecom.cz/obeccestice/, na kterých najdete další informace.

 

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA