Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chleny

Obec Chleny má za sebou 800 let historie permanentního osídlení. V dnešní době má 238 trvale bydlících obyvatel, kterým poskytuje komplexní zázemí služeb, včetně právě dokončené plynofikace celé obce, základní školy, krásné školky, lékařskou péči, obchody, hospody, sportovní areál a aktivní sportovní vyžití. Ochranu proti event. požáru zajišťuje vlastní hasičský sbor s více než 130letou tradicí. Chlenská výrobna uzenin je známá v širokém okolí a pro její výrobky si rádi dojíždějí i lidé z okolí.

Jednou z dominant obce je krásně zrenovovaný kostel sv. Apolináře - původně gotický z 13. stol., renovovaný již ve stol. 14. a 18.. K němu patří i hradbou obehnaný hřbitov se sochou Krucifixe a fara. Existuje zde pravidelná autobusová doprava z Chlen do okolních měst včetně Rychnova nad Kněžnou, Kostelce nad Orlicí atd.

Pro milovníky zimních sportů to není dále než 20 km na nejbližší sjezdovky a běžkaři si mohou vychutnat krásu přírody přímo zde. V létě pak jsou krásné, plnohodnotné sportovní areály s bazény a koupališti vzdáleny jen 11 km (Vamberk), o něco dále pak Choceň a celá řada dalších. Obec Chleny se stala pojmem coby organizátor volejbalových turnajů za účasti handikapovaných sportovců a tento turnaj pořádá již 3. desítku let, navíc pak v posledních letech i za účasti paralympijských teamů ČR i SR.

Pojmem se stává i hudební festival Chlenský fest, organizovaný v letní sezóně již celou řadu let, na který se sjíždí dlouhá řada převážně rockových kapel, mezi nimiž hraje významnou roli i místní skupina 10 OČÍ. Kulturních akcí pro dospělé i děti je pořádána celá řada a jejich harmonogram bude aktualizován na těchto webových stránkách.

I pro krátkodobé návštěvníky Obec Chleny poskytuje možnost tolik potřebné relaxace procházkou či i sbíráním hub v okolních lesích nebo návštěvou blízkých hradů Litice či Potštejn.

Chleny v chronologii času a historie
První oficiální písemná zpráva o Chlenech pochází z roku 1348, vesnice však vznikla o sto let dříve, čehož důkazem je i zápis o existenci kaple již ve století třináctém. Do historie a dění Chlen významně zasahoval hrabě Kinský. Na znaku obce a její pečeti je národní strom lípa, která se stala i jejím symbolem.

Existence Chlen je z hlediska historie spjata s osídlením v okolí, na konci 14. století (od roku 1397) patřily Chleny pod choceňskou správu, od roku 1411 pak pod správu hradů Potštejn a Litice a od roku 1558 pak se staly územím Kostelce.

Kromě hraběte Kinského se zapsala do historie Chlen i urozená majitelka dvora "Johanka Sendražická z Chlen", jejíž rodová éra skončila rozprodejem jejího dvora v roce 1650.

V roce 1755 dochází k již druhé přestavbě kostela dostavěním hlavní chrámové lodi a v roce 1795 je kostel dokompletován výstavbou zvonice se 3 zvony.

Již roku 1868 zde bylo založeno divadlo a v roce 1878 pak Katolicko-hospodářsko-včelařská beseda, která se tím stala nejstarším známým spolkem. Roku 1879 byly na oslavu 25. výročí svatby císaře Františka Josefa I., vysazeny u kostela lípy a tyto lípy patří dodnes k dominantám obce. Od svého založení v roce 1880 zde existuje sbor dobrovolných hasičů.

V roce 1893 byl tolik unikátní dřevěný vodovod nahrazen vodovodem litým, kovovým, jehož zbytky jsou na některých místech obce stále v používání.

Ve stejném roce byla u bývalého rybníka na návsi poražena památná lípa, jejíž stáří bylo výrazně přes 500 let. Pravidelné spojení obce s okolními obcemi a městy existuje již od roku 1930. Za trochu kuriozní možno považovat fakt, že do Chlen v době 2. světové války nepřišlo ani německé, ani ruské vojsko.

Největší počet obyvatel měly Chleny v roce 1910 a to 510, od té doby se však jejich počet neustále snižuje až na dnešních asi 240 trvale bydlících.

Pamětihodnost
- Kostel svatého Apolináře na návsi

 

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA