Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tutleky

Obec Tutleky se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, kraj Královéhradecký.

Tutlekami protéká potok Štedrý (štědrá voda, která nikdy nevysychá), sbírající prameny východně od Lupenice. Vine se k Tutlekám oklikami přes Lupenici a u Častolovic pod zámkem se vlévá do řeky Kněžné.

Části obce
- Tutleky
- Dubí

Historie
Tutleky je jednou z nejstarších osad v Čechách. Připomíná se roku 1323.

Vznik názvu obce se vysvětluje dvěma verzemi. Jedna z nich se uvádí v Pověstech Rychnovska od autora Stanislava Dvořáka. V době úpadku českého jazyka procházeli prý tudy dva cizinci, kteří tu nad správnou českou mluvou poklekli. Lidé si na toto místo ukazovali, říkali -,, tu klekli “- odtud název osady Tuklekli.

Pravděpodobnější verze je, že vesnice se dříve nazývala Tukleky, druhá část jména je od slova klúčiti (mýtiti lesy).

U Tutlek je samota Hradisko, staroslovanský ostroh nad potokem Štedrým. Stávala zde veliká hlásnice, věž, ze které se v době nepřátelského vpádu dávalo znamení ohněm. Má se též za to, že na tomto místě stával hrad nebo tvrz.

Osada Dubí, která tvoří s Tutlekami jednu politickou obec, se připomíná roku 1545.

K Tutlekám patří také dvůr Kostelecká Lhotka. První zmínka se uvádí ve 14. století, kdy se nazývá ,,Lhotkou Tlukačovou“.

Nejstarší kříž je v Dubí na obecním pozemku postavený roku 1800 s tímto nápisem:
Roku 1888 byl tento kříž opraven, vsazen do zdiva a zřízena zvonička. Kolem zvoničky bylo vsazeno pět lip.

Silnice byla vystavěna v roce 1896-97. Dokud  nebyla, jezdilo se do Kostelce nad Orlicí po ,, příčnici ”, která vede od čp. 15 k soše sv. Jana nad cihelnou.

Tutlekami protéká potok Štedrý (štědrá voda, která nikdy nevysychá), sbírající prameny východně od Lupenice. Vine se k Tutlekám oklikami přes Lupenici a u Častolovic pod zámkem se vlévá do řeky Kněžné.

Základní kámen na stavbu staré školní budovy byl položen 26. května 1878 a roku 1880 byla dostavěna. Tato budova sloužila do roku 1913. V současné době, po přestavbě, slouží jako klubovna. V roce 1913 byla kolaudace nové školy, která sloužila ke svému účelu až do roku 1995, kdy byla pro nedostatek žáků uzavřena. Obecní knihovna byla založena v roce 1921,  občanům slouží dodnes a je hojně navštěvována.

V dubnu 1941 byl na rozkaz okresního úradu založen v Tutlekách hasičský sbor. Byla zakoupena motorová stříkačka a starší osobní auto.

V říjnu 1944 položili své životy tutlečtí občané, manželé Frošovi, v odboji proti fašizmu. Na jejich památku byl dne 20. října 1946 odhalen památník.

V chovu prasat se Tutleky zapsaly jako nejznámější obec v kraji, později v celé republice, i za hranicemi našeho státu. V roce 1946 - 1948 dosáhl chov prasat nejvyššího stupně a naši obec navštěvovalo velké množství chovatelů z Čech, Moravy i z ciziny. Lze říci, že chovatelská práce v Tutlekách zvýšila celkovou výrobu na hektar, plněním dodávek získala obec dobré jméno. To vše přispělo k přidělení stavby Kulturního domu ministerstvem zemědělství.

Základní kámen Kulturního domu byl položen dne 5. 4. 1946. a  slavnostně otevřen 15. června 1947. Dodnes je využíván k pořádání bálů a jiných kulturních akcí. Je zde sídlo obecního úradu, vedení místního družstva a pohostinství.

Od 1. ledna 1976 bylo provedeno připojení obce Tutleky pod správu města Kostelec nad Orlicí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.tutleky.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA