Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Synkov-Slemeno

Obec Synkov-Slemeno se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, kraj Královéhradecký.

Části obce
- Jedlina
- Slemeno
- Synkov

Historie
První historické záznamy o obou tehdy samostatných obcích se datují k roku 1367, kdy první zpráva zmiňující Slemeno mluví o Chotěboři Slemenském, kaplanu při kapli sv. Václava v Kostelci nad Orlicí, jenž umírá roku 1371. Název obce je odvozen od umístění obce pod slemenem (hřebenem) návrší, které ji chránilo před severním větrem.

K roku 1848 náleží obec Slemeno k panství Rychnovskému a Černíkovskému a Synkov k panství Častolovickému. Od roku 1849 do r. 1960 je Slemeno samostatnou obcí, od roku 1960 – 1972 je částí obce Synkov.

Od r. 1972 - 1991 je částí města Rychnov nad Kněžnou. Synkov je od r. 1849 - 1972 obcí samostatnou a od r. 1972 – 1991 je taktéž částí města Rychnov nad Kněžnou. Obec Slemeno od. r. 1868 náleží k okresu Rychnov nad Kněžnou, zatímco Synkov částečně náleží k okresu Kostelec nad Orlicí a Rychnov nad Kněžnou. Od r. 1868 také náleží do okresu Rychnov nad Kněžnou.

V oblasti Podorlicka, Rychnov nad Kněžnou - Dobruška bylo poměrně silné protestanské hnutí, což mimo jiné dokazuje památné místo v kú. Slemeno zvané Českobratrská borovice. Je to místo, kde se pořádaly sněmy Českých bratří a kde se jí strukturou byly tyto obce vždy obcemi příměstského typu s převažující zemědělskou výrobou a drobnými řemesly s touto výrobou úzce souvisejícími.

V obci Slemeno vznikla v roce 1789 základní škola s tehdy pro nás neuvěřitelným počtem 80ti žáků. Tradice této školy je dnes v obci nadále udržována a nyní má obec v provozu jako příspěvkovou organizaci základní školu ve Slemeně, která integruje malotřídní základní školu s 13 ti žáky a mateřskou školu s 15ti žáky a školní jídelnu. Je nadále přáním obyvatelstva i zastupitelstva tuto školu udržet při obci a poskytnout tak místním dětem a rodičům nebývalý komfort malotřídní školy s velkou individuální péčí. Na druhý stupeň základní školy žáci dojíždějí převážně do škol v Rychnově nad Kněžnou.

Kultura a ochrana památek
V obci nejsou významné kulturní památky zapsané ve státním seznamu nemovitých kulturních památek. Z významnějších historických staveb je zde pouze škola č. p. 16 z roku 1789 a kaple sv. Josefa z roku 1858, která je navržena na ochranu a k zápisu do státního seznamu nemovitých kulturních památek.

Rekreační aktivity
V obci není žádné stálé tábořiště ani kemp. Ubytovací kapacity jsou minimální. Silnice II třídy je používána v letních měsících hojně cyklisty.

Společenské a sportovní aktivity
Kulturní komise obce pořádá v průběhu roku několik tanečních zábav, kácení máje, zájezdy pro důchodce a matky s dětmi. Na začátku školního roku je pořádán fotbalový turnaj v malé kopané pro žáky "O pohár starosty obce" spojený se sportovním a společenským odpolednem pro všechny zúčastněné. Dále je zde v činnosti ochotnický spojek Májka, který pravidelně při kácení máje představí zábavnou skeč parodující život v obci. Jako další funkční společenské sdružení je zde myslivecké sdružení Háj se sídlem v Synkově a Honební společenství sdružující majitele honiteb.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.synkov-slemeno.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA