Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lípa nad Orlicí

Obec Lípa nad Orlicí se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, kraj KrálovéhradeckýVesnicí prochází železniční trať z Týniště nad Orlicí do Kostelce nad Orlicí, na severním konci vesnice je železniční zastávka. Obec je součástí Mikroregionu Poorlicko.

Části obce
- Lípa nad Orlicí
- Dlouhá Louka

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1396.

Mikroregion Poorlicko
Svazek obcí Poorlicko byl založen a zaregistrován 29. 6. 1993 Okresním úřadem v Rychnově nad Kněžnou. Svazek má 9 členských obcí (Albrechtice nad Orlicí, Bolehošť, Borohrádek, Čermná nad Orlicí, Horní Jelení, Lípa nad Orlicí, Nová Ves, Týniště nad Orlicí, Žďár nad Orlicí) s počtem obyvatel asi 13 500. Výměra území činí cca 14 600 ha.

Po založení svazek vyřešil problémy spojené s likvidací odpadů na svém území, založil spolu s městem Holice společnost ODEKO s. r. o., prostřednictvím které v současné době likviduje všechny druhy odpadů. Dále svazek vybudoval spojení obcí pomocí elektronické pošty, má zpracovány územní plány ve všech obcích, má schválen Strategický plán rozvoje a obnovy obcí mikroregionu „Poorlicko“ a „Studii odpadového hospodářství“. Na území svazku jsou vybudovány  ve spolupráci s KČT Praha značené cyklotrasy.

V současné době je původní svazek přetransformován podle zákona č. 128/2000 Sb. o obcích na Dobrovolný svazek obcí Poorlicko. S provedenou transformací rozšířil svazek svoji působnost na všechny činnosti, které zákon o obcích v § 50 připouští (školství, sociální služby, zdravotnictví, kultura, čistota obcí, odpadové hospodářství, vodovody a kanalizace, dopravní obslužnost, cestovní ruch atd.).  DSO Poorlicko uzavřel dne 17. 12. 2003 Smlouvu o vzájemné spolupráci se svazkem Orlice. Předmětem smlouvy je všestranná spolupráce v oblasti všeobecného regionálního rozvoje katastrálních území Dobrovolných svazků obcí Poorlicko a Orlice.

Turistika
Poorlická naučná stezka je věnována krajině a přírodě v okolí řeky Orlice v oblasti mezi Týništěm nad Orlicí a Štěnkovem. Stezka je vedena jako uzavřená smyčka na trase Štěpánovsko – Kánského most – Petrovičky – Bojek – Štěnkov – Hradečnice – Suté břehy – Kopaniny – Štěpánovsko. Celková délka naučné stezky je 15,3 km. Stezka je vedena částečně po místních komunikacích s asfaltovým povrchem, z velké části po upravených polních a lesních cestách a v oblasti mezi Petrovicemi a Štěnkovem po neupravené polní pěšině.

Projetí stezky na kole nevyžaduje žádné zvláštní technické vybavení ani fyzickou a technickou zdatnost. Na naučné stezce je umístěno celkem 10 tématických panelů, věnovaných přírodnímu prostředí kolem řeky Orlice a nejbližšímu okolí. Témata věnovaná řece Orlici (tabule č. 2 – 6) jsou zpracována tak, aby podala základní informaci o významu říčního toku a údolní nivy v krajině, o jejich hlavních funkcích a o tom, jakým způsobem tyto krajinné ekosystémy člověk ovlivňuje a spoluutváří.

Témata o krajině v okolí Orlice (tabule č. 7 – 11) jsou věnována popisu lesních biotopů a jejich obyvatel na přilehlých říčních terasách, jejich významu a způsobu využívání a historickému vývoji v oblasti s místním názvem Suté Břehy.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.poorlicko.cz/lipa, na kterých najdete další informace.


 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA