Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zdobnice

Obec Zdobnice se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, kraj Královéhradecký. Obec Zdobnice leží v údolí stejnojmenné říčky mezi lyžařskými středisky Říčky a Deštné v Orlických horách v nadmořské výšce 605 m.

Historie
První písemné zmínky se datují od roku 1550. V roce 1575 prodal panství císař Rudolf I. včetně obce Zdobnice. Tato byla přidělena mincovnímu úřadu v Kutných Horách.

Počátkem 16. století byli do této oblasti povoláni horníci - výdřevníci, kteří zde káceli lesy a dřevo plavili až do Kutných Hor. Kolem roku 1630 bylo ukončeno kácení lesů a horníci začali osídlovat odlesněné svahy kolem říčky Zdobnice. Z původního názvu Stobnitz, později Stiebnitz vzniká Zdobnice, která je rozdělena na Malou a Velkou. V roce 1703 se Zdobnice stává majetkem hraběte Norberta z Kolowrat. Před druhou světovou válkou žilo na dnešním katastrálním území obce 2 348 obyvatel, převážně německé národnosti. Po vysídlení počet trvale žijících obyvatel klesal.

Dnes v obci žije trvale 151 obyvatel.   Současné katastrální území zahrnuje bývalé obce Kunčina Ves, Kačerov, Souvlastní, Malou a Velkou Zdobnici. Převážná část obce je v Chráněné krajinné oblasti Orlické hory a má vysloveně rekreační charakter. V obci je 230 soukromých rekreačních chat a chalup a 15 penzionů a rekreačních zařízení. Ubytování v soukromí je poskytováno v šesti objektech.   V obci jsou vhodné podmínky pro turistiku a cykloturistiku. Krásná příroda láká návštěvníky a houbaře k procházkám i v období mimo hlavní sezonu. V nedalekém okolí jsou známé zámky - Opočno, Častolovice, Rychnov nad Kněžnou, Nové Město nad Metují, Doudleby nad Orlicí a opevnění - Dobrošov a Hanička.   V obci jsou tři vleky pro sjezdové lyžování a výborné podmínky pro běžkaře.   Návštěvu naší obce doporučujeme každému, kdo hledá klid a odpočinek od každodenního shonu.

Pamětihodnosti
- Kostel Dobrého pastýře
- Most se sochou Panny Marie, před kostelem
- Kaple Kunštátská, na hřebenu Orlických hor pod kótou 1035

Turistika
Od jara do podzimu jsou terény v okolí obce ideální pro turistiku pěší, cykloturistiku i autoturistiku. V podhůří jsou zajímavé výlety do Souvlastní, Kunčiny Vsi a Kačerova.

Ve Zdobnici, Souvlastní a Kunčině Vsi je smíšená zástavba rekreačních a trvalých objektů, Kačerov je rekreační osada. Všechny trasy jsou lemovány zajímavými sakrálními objekty a sochami. Na hřebenu Orlických hor se táhne známá Jiráskova stezka, která je dlouhá 128 km od Broumova do Litomyšle. Zde jsou mimo krásné přírody k vidění bunkry a opevnění z druhé světové války včetně známé pevnosti Hanička.

Na sítě cyklotras v Orlických horách je napojena i Zdobnice. Pro autoturisty je Zdobnice vhodné výchozí stanoviště , neboť svou polohou umožnuje výlety do blízkého i vzdáleného okolí, ať se jedná o města Litomyšl, Dobruška, nebo o zámky v Rychnově nad Kněžnou, Častolovicích, Doudlebách, Opočně, Náchodě a Novém Městě nad Metují. Pro zájemce o rybolov lze doporučit přehradní nádrže Pastviny a Rozkoš, které je možné využít ke koupání, jako i koupalište v Rychnově nad Kněžnou, Žamberku a Vamberku. Nedaleké hraniční přechody v Králíkách a v Náchodě lákají k výletum do Polska. Pro všechny tyto vlastnosti nelze jinak než konstatovat, že obec Zdobnice je pro turisty "srdcem Orlických hor.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.zdobnice.e-rychnovsko.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA