Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Trnov

Obec Trnov se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, kraj Královéhradecký.

Trnov je pravděpodobně slovanskou osadou, doloženou ve 13. století. Náves je tvaru čtvercového, kolem níž jsou rozestaveny usedlosti v husté řadě, což svědčí o značné vnitřní kolonizaci. Vesnice leží na Houdkovickém potoku, po celé délce regulovaném. Celý katastr se dělí na tyto díly: Sedliska, U Zádolí, Mněle, U Houdkovic, U Baby, V Hložcích (Hložce),  U Mýt a Mýta. K dispozici občanům je obchod se smíšeným zbožím, hospoda, pila, a nejen hřiště na fotbal ale i na nohejbal.

Části obce
- Trnov
- Houdkovice
- Zádolí
- Záhornice

Historie
Trnov je dle všeho obcí značného stáří. Její vznik nutno hledat na konci 14. nebo v začátcích 15. století. I její jméno spadá do dob jejího založení, kdy se malé obce v blízkosti lesů i jednotlivá stavení chránila před dravou zvěří hustými trnitými ploty. Trnov se připomíná poprvé v roce 1388, kdy zde měl nějaký majetek blíže neznámý Ctiborko, který v tomto roce zemřel v Podbřezí. Větší část vsi již v této době byla příslušenstvím panství opočenského, později k tomuto panství patřila celá ves. Na přelomu 16. a 17 století tu vznikl dvůr, který náležel různým šlechtickým rodinám.

Zajímavosti

Rozhledna u Vojenic
Osičina je název kopce, jehož plochý vrchol se nalézá při silnici mezi obcemi Vojenice a Záhornice, přibližně pět kilometrů na jih od města Opočna. Představuje nejvyšší bod nad zalesněným údolím, známým pod jménem Dřížná. V něm se nachází poklidné poutní místo s kaplí Pany Marie z roku 1889 a křížovou cestou. Návštěvníci tu dále najdou studánku s pitnou vodou a dřevěný altánek pro odpočinek. To vše bylo v posledních letech opraveno péčí místních obyvatel.

Vlastní vrchol Osičiny ještě donedávna znali jen lidé z okolních obcí  a to díky vodárně, která zásobuje jejich domovy. Mnohé proto překvapila vysoká kovová konstrukce, jež zde vyrostla během zimních měsíců roku 2002. Jedná se o další z mnoha telekomunikačních stožárů, určených pro mobilní telefonii. Věž má tvar komolého čtyřbokého jehlanu se základnou 10 metrů.  Tento stožár měří 54 metry a ve třiatřicetimetrové výšce je vybaven vyhlídkovou plošinou. Na rozhlednu musí milovník přírodních krás vystoupat po 165 schodech.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.trnov.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA