Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bolehošť

Obec Bolehošť se ve skutečnosti sestává ze 3 obcí, jež jsou spojeny v jednu katastrální obec a jsou to Bolehošť, Bolehošťská Lhota a Lipiny. Obec leží v nížinné části okresu Rychnov nad Kněžnou Královehradeckého kraje na okraji Orlické tabule na úpatí Orlických hor v nadmořské výšce kolem 260 - 270 metrů nad mořem. Na východ od obce se zvedá lesní hřbet Křivina a rovinatý povrch začíná se měnit v pahorkatinu vrcholící v Orlických horách.

Obec Bolehošť má rozsáhlou historii, kde se měnili i majitelé. Byly zde vybudovány dvě tvrze, stará tvrz, která byla dobyta a rozbořena ve 14. století. Po rozboření staré tvrze byla vybudována nová tvrz, kde její základy s části tvrze se zachovaly do začátku 19. století. Jednou významnou dominantou byla výstavba loveckého zámečku za Jeronýma Colloreda nad Bolehošťskou Lhotou. Obec Bolehošť leží ve středu jednotlivých měst se vzdálenosti do 20 km s krásnými okolními kulturními památkami. Jedná se o zámky Opočno, Nové Město nad Metují, Rychnov nad Kněžnou, Častolovice, Doudleby. Další zajímavostí je Proboštův betlém v Třebechovicích a křesťanské údolí Dřízna u Přepych s křížovou cestou a kaplí.

Obyvatelé  Bolehoště se již v dřívějších dobách živili v zemědělství zejména pěstovali pšenici, žito, ječmen, konopí a len. V současné době mnoho občanů obce je rovněž zaměstnáno v zemědělství a to v Agrospolu a.s. Bolehošť. Významnou a charakteristickou  plodinou je pěstování zelí a jeho zpracování na kysané zelí. V obci se pěstují i další plodiny podle druhu zeminy. Půda je zde velmi rozmanitá od černozemě na níž se právě pěstuje zelí až po chudé půdy písčité a jílovité. V 19. a 20. století se zde dobývala i zásaditá slatina (rašelina), těžil se zde travertin, byla to sypká luční křída, která sloužila  jako náhrada za strojená hnojiva. Je zde opukový lom poskytující stavební kámen a těžil se zde bílý štukový písek. Bolehošť v dřívějších dobách byla obklopena močály a mokřinami, dokladem toho byla i řada rybníků v obci. Nachází se zde také přírodní rezervace Chropotínský háj. 

Dějiny obcí Bolehošť, Bolehošťská Lhota a Lipiny
Jak popisovali naši předci obec. Citace z Pamětní knihy obce Bolehošť. Stavení domovní stojí po obou stranách silnice vedoucí z Týniště nad Orlicí do Opočna. Severní část spojené obce Bolehošť, jižní Lhota Bolehošťská. K západu od Bolehoště ve vzdálenosti asi 1 km je třetí součástka obce Lipiny. Stavení jsou z poloviny dřevěná, slámou kryta, jen v Lipinách po velkém požáru roku 1884 a roku 1887 až na několik zděná. Téměř u každého stavení je ovocná zahrada u přemnohých také květinová. Obec je spojena s okolními vesnicemi dobrými silnicemi.

V Bolehošti jsou také dva rybníky, z nich větší je Baba a menší cestou rozděleny se jmenuje Nadýmač. Do rybníka vtéká živí potok s čistou pramenitou vodou. Ze tří stran obklopena je Bolehošť rozsáhlými lesy. Strana severní je pohříchu otevřena, dopouštějíc volného průchodu studených větrů. Podél východních hranic katastru táhne se horský hřbet zvaný Křivina dostupujíc u Vyhnanic výše 448 m . Sama obec leží ve výši 252 m nad mořem. Na Spraších na některých parcelách pěstuje se rok po roce zelí a stále zelí. Jediný veliký závod průmyslový je zde na kysané zelí pana Václava Baše. Kysané zelí rozesílá po celých Čechách, zejména do severních krajin německých až za moře.

Založení obce
O obci  Bolehošť a Bolehošťská  Lhota  je první zachovalá písemná zmínka z roku 1394, i když  historicky je  pravděpodobné, že tyto osady vznikly v dřívější době. Osada Lipiny byla založena v roce 1709. Nejstarší zachovalou památkou obce je zvon odlitý v roce 1644 v Hradci Králové. Další historickou památkou na plochém návrší nad Bolehošťskou Lhotou je lovecký zámek z roku 1700 vystavěný Jeronýmem Colloredem.

Škola
V Bolehošti a přilehlých obcí se začalo učit již v roce 1816. Před tímto rokem se vyučovalo jen v zimě a to vždy v některém statku. Učitel byl občan domácí sběhlí ve čtení, psaní a počítání. Roku 1816 zřídila obec z pastoušky školu. Pastouška stála na témže místě, na kterém stojí nyní škola. Roku 1863 rozdělily se děti dle vyznání a občané evangeličtí po vydání císařského patentu z roku 1861 postavili si školu roku 1863 č.p. 72 pro své děti a  bylo jich 80. I katolíci postavili školu novou v roce 1964 pro své děti a to na  místě,kde stávala stará.Dne 6. června  1864 byl položen základní kámen a 17. listopadu tohoto roku byla vysvěcena. V roce 1864 navštěvovalo školu 77 katolických dětí. 

V roce 1884 byla školní budova zvednuta o 1 poschodí. V roce 1903 evangelici zrušili evangelickou školu na návrh představenstva obce a děti začaly chodit společně do školy veřejné. V roce 1914 byla provedena přístavba  školní budovy do dnešní podoby. Počátkem školního roku 1914/1915 navštěvovalo školu 177 žáků / 106 chlapců a 71 dívek. Školu navštěvovalo 129 katolických a 48 dětí evangelických. Vyučovalo se ve 4 třídách. Ve školním roce 1915/1916 navštěvovalo školu 188 žáků z toho 110 chlapců a 78 dívek.  Kde ty děti jsou, kde ty časy jsou.

V posledních letech jako každé  školské zařízení i my jsme se dostali do problému podstavu žáků. Škola je krásná a máme všichni zájem v obci zachovat Základní školu. V současné době ve škole se vyučuje 1. až 5. ročník . Toto úsilí se odráží na obecních finančních prostředcích, které musíme vynaložit na provozní výdaje školy a největší problém vzniká z podstavu žáků, kdy dotujeme mzdy učitelů z obecního rozpočtu, které jsou poníženy od školství t.z. od státu. V naší škole se jedná o přechodný jev, vzhledem k tomu, že za poslední tři roky  v obci jsme vítali na třicet nově narozených dětí. V současné době školu navštěvuje 17 žáků v 1. - 5. ročníku a v mateřské škole 19 dětí.

V roce 2007 dojde k přístavbě sociálního zařízení a úpravy kuchyně a přilehlých prostorů, včetně vybavení novým gastronomickým zařízením. Předpokládané náklady 1,2 mil. Kč.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.poorlicko.cz/bolehost , na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA