Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Skuhrov nad Bělou

Obec Skuhrov nad Bělou se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, kraj Královéhradecký. Skuhrov nad Bělou je opravdovou vstupní bránou do Orlických hor. Projíždíme-li po silnici ze Solnice do Deštného v Orlických horách, které je známým střediskem zimních sportů, uvědomíme si právě ve Skuhrově nad Bělou, jak se zde mění tvář krajiny.

Z poměrně otevřeného terénu vjíždíme do sevřeného údolí, v němž se vedle klikatící řeky Bělé vine silnice do nedalekých hor. Procházky i pěší túry okolím Skuhrova skýtají krásné výhledy do Podorlicka. Po modré turistické značce se dostaneme ze Skuhrova n.Běl. do Deštného v O.horách. Cestou se nám odkrývají nádherné pohledy na hřebeny Orlických hor s nejvyšší horou Velkou Deštnou (1 115 m). Zpevněné asfaltové cesty v okolí obce i podhůří Orlických hor jsou stále častěji vyhledávány i milovníky horských kol.

Části obce
- Skuhrov nad Bělou
- Brocná
- Debřece
- Hraštice
- Nová Ves
- Rybníčky
- Svinná

Historie
První historicky ověřené zprávy o Skuhrově se datují z r. 1279. V té době byl zdejší hrad sídlem Mutiny, pocházejícím z rodu pánů z Dobrušky. Obec pod ním se úspěšně rozrůstala a v průběhu 14. stol. se stala městečkem. Koncem 14. stol. byl Skuhrov dokonce městem s právem pečeti a dvou trhů ročně. Po husitských válkách připadl hrad a celé panství jako odúmrť panovníkovi. Král Ladislav Pohrobek jej daroval Zdeňkovi ze Šternberka, v r. 1455 byl podstoupen Jiřímu z Poděbrad, v r. 1495 koupil celé panství Vilém z Pernštejna. Za Benjamina z Vlkánova byl hrad již pustý.

Třicetiletá válka znamenala úpadek i pro městečko, které bylo téměř opuštěno. Nový rozmach přineslo století 18. Na řece Bělé se začalo s budováním hamrů, které zpracovávaly železnou rudu z okolních míst (Lukavice, Dobré, Nová ves). Koncem 18. století byla panem F. Wildmanem v místech bývalých hamrů zbudována železárna. Roku 1817 ji koupil František Kolovrat Liebštejnský a zcela ji přebudoval. "Růženina huť" - nazvaná podle manželky zakladatele, se stala již tehdy známou svými výrobky, např. železnými mosty v Žatci a Jaroměři.

Roku 1897 koupili od hraběnky Olgy Kolovratové tento závod bratři Eduard a Vilém Porkertovi. Podnik byl přebudován na slévárnu šedé litiny a postupně modernizován. Tak byl položen základ ke stoletému trvání továren a výrobků značky Porkert (pianové rámy, ruční kuchyňské strojky, drtící stroje na kámen atd.). Současně s rozvojem průmyslu nastal ve Skuhrově rozmach živností, řemesel, obchodu i spolkové a osvětové činnosti. Od počátku 20. století se objevuje v názvu obce označení "nad Bělou", aby se tak obec odlišila od jiných Skuhrovů, kterých je celkem v naší republice devět.

Pamětihodnosti
- Hrad Klečkov, zřícenina
- Kostel svatého Jakuba Většího
- Barokní silniční most přes Bělou
- Hospoda
- Vysoká huť Růženina

Mezi památná místa v okolí obce patří především Lipka na Hraštickém kopci (459 m), která byla podle pověsti zasazena na počest zrušení roboty v r. 1848. Její rozložitá koruna zve k posezení a rozjímání nad krajem spisovatelů Aloise Jiráska a Karla Poláčka.

Barokní kostel sv. Jakuba z let 1715-18 upoutá každého turistu již z dálky svou zářivě svítící fasádou. Uvnitř zaujme především oltářní obraz, jehož rám byl vyřezán z jednoho kusu lipového dřeva. Na přilehlém hřbitově přitahují návštěvníkovu pozornost výstavné hrobky podnikatelů Porkertů a Lerchů.

Nádherný výhled na centrum obce a panoráma Orlických hor se naskýtá z místa, kde kdysi stával hrad. U mostu přes řeku Bělou nalezneme dvě památné sochy z 1. pol. 19. století, které představují sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého.

Sportovní vyžití
V části obce, která se nazývá Debřece, se rozkládá rybník, který nabízí v létě možnosti koupání a rybolovu, v zimě je často využíván pro bruslení.

Ve sportovním areálu se nacházejí kurty na odbíjenou a tenis. Zvláště odbíjená má v obci dlouholetou tradici. Každoročně se zde pořádají pouťové turnaje se značnou účastí družstev ze širokého okolí.

V obci již léta pracuje oddíl běžeckého lyžování s názvem TJ Porkert Skuhrov n.B., kde se trenéři věnují především mládeži. Členové tohoto oddílu pořádají pravidelně závody v běhu na lyžích s názvem Orlický pohár a Orlický maraton. Každoročně koncem srpna pak organizují silniční běh na 10 km - "Běh údolím řeky Bělé". Mezi nejznámější odchovance oddílu patří především úspěšný reprezentant ČR v běhu na lyžích a účastník ZOH 1998 v Naganu Petr Michl.

V současné době obec opět navazuje na svá významná historická období a stala se součástí Euroregionu Glacensis.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.mesta.obce.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA