Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lupenice

Obec Lupenice leží v krásné krajině pod Orlickými horami v údolí Štědrého potoka obklopena městy Kostelec nad Orlicí, Vamberk a Rychnovem nad Kněžnou.

První písemná zmínka pochází z roku 1360 a k roku 1848 je součástí rychnovského a černíkovského panství. V letech 1849 - 1980 je samostatnou obcí a poté součástí Vamberka do roku 1990 kdy znovu získala statut samostatné obce.

V roce 2003 se obec Lupenice stává součástí sdružení obcí Mikroregion Rychnovsko. Přes 240 současných obyvatel pracuje v zemědělství, stavebnictví a strojírenské výrobě v místě a okolních městech. V budově původní základní školy je využívána tělocvična, je zde zřízena místní knihovna a sídlo obecního úřadu.

Podhorská krajina je vhodná pro pěší a cykloturistické výlety do okolí údolím Divoké Orlice, Kněžny či Zdobnice s možností navštívit hrady a zámky z obce na dohled. Relaxaci umožňuje sportovní areál vybavený osmi hřišti na volejbal, dvěma tenisovými kurty a odpovídajícím zázemím pro pořádání společenských či sportovních akcí.

Společenský život v obci s velkou tradicí úspěšně podporuje tělovýchovná organizace Sokol. Tradiční Lupenická lávka pořádána každoročně v červnu na místní požární nádrži je nedílnou součástí společenského života obce.

Sportovní akce a turnaje ve volejbale mají 40letou tradici a dostávají obec do podvědomí sportovců i ze vzdáleného okolí.

Lupenice a okolí je výzvou pro váš výlet do překrásné přírody s řadou stavebních památek.

Tipy na výlet

Hrad Litice
Gotický hrad založený koncem 13. století, poprvé připomínaný roku 1304. Velká přestavba a rozšíření hradu byly provedeny Jiřím z Poděbrad v letech 1450-1468. Od 70. let 17. století byl hrad opuštěn. Od konce 19. století probíhá rekonstruování a udržování hradu.

Hrad Potštejn
Trosky mohutného hradu, jehož historie sahá až do 13. století. Založen byl rodem Drslaviců a během času vystřídal řadu majitelů. K nejvýznamnějším patřili Pernštejnové, za jejichž působení dosáhl hrad největšího rozsahu a věhlasu. Dochováno je opevnění, hradní brány, kaple sv. Jana Nepomuckého. Přístup k hradu je na obnovené Křížové cestě, u vstupu je umístěna expozice o dějinách hradu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obeclupenice.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA