Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jahodov

Jahodov je malá vesnička blízko Rychnova nad Kněžnou. Na Jahodově je 43 domů a 75 stálých obyvatel. Vesničkou prochází silnice, ale železnice tu nevede.

Součástí obce je samota Spálenisko a horní část obce zvaná Vršál. Zhruba uprostřed je malá kaplička, ve které se koná pouťová a posvícenská mše. Je to jediná kulturní památka v obci. Máme zde i obecní úřad, který zabezpečuje pořádek v obci. Jsme asi jedna z mála obcí, kde není žádný obchod ani restaurace. Je tu jen hodně lesů, polí a luk, ve kterých žije divá zvěř, která nám často chodí doslova pod okny.

Jahodovské lesy, o rozloze více než 300 hektarů, byly dříve zdrojem obživy zdejších obyvatel. Dnes jsou oblíbeným místem turistů a houbařů. Ke sportovnímu vyžití nám slouží obecní rybník, který je zároveň požární nádrží. V létě se v něm koupeme a v zimě z něj máme prostorné kluziště. Z rybníka vytéká Jahodovský potok, který teče směrem k Rovni. Nad Jahodovem se vypíná Jahodová hora, vysoká asi 507 metrů. Je z ní nádherný výhled na Orlické hory.

Naše obec Jahodov byla založena kolem roku 1684. Tehdejší vrchnost, rychnovští Kolowrati, zde nechala vykácet lesy a poručila vystavět dřevěné roubené chalupy. K nim pak byly přiděleny stejné pruhy pozemků na pole a zahrady. Na vymýcených pasekách vyrostlo velké množství jahod a osada byla proto nazvána Jahodov. Obyvatelé pracovali v lese a dřevo také rozváželi do okolí jako povozníci. Výtěžek ze skromných políček byl tak malý, že kryl potřeby vesničanů jen na půl roku. Lidé se museli naučit i některá řemesla. Nejrozšířenější bylo tesařství, vyráběl se i šindel, provozovalo se řemeslo hrnčířské, tkalcovské a později krajkářství.

Na Jahodově byl život tvrdý a chudoba byla v chalupách denním hostem. Pitnou vodu si jahodovští občané donášeli z lesních studánek v údolí podél Jahodovského potoka. Potíže s nedostatkem vody donutily obyvatele Jahodova, aby si vlastními silami, už téměř před sto léty, vybudovali vlastní vodovod, který po několika úpravách slouží dodnes. Do školy chodí mladší děti na Roveň a starší od 6. třídy pak do Rychnova nad Kněžnou. Na Jahodově se nám dětem zatím líbí, jsme tady doma. Až vyrostem z dětských botek bude možná jinak??

Z historie obce Jahodov
Přesné datum založení obce Jahodov není z archivních dokladů známo. Tehdejšími majiteli zdejších pozemků byli pravděpodobně „páni Zárubové“, ovšem  nejsou z té doby zachovány doklady. Těch pravděpodobných 300 let od vzniku Jahodova přináší radostné i smutné pocity, nutí nás k zamyšlení a k ohlédnutí. Listujeme-li archivními dokumenty, rozhodně nejsou nezajímavé. Zůstávají živým svědectvím minulých časů – doby, která je nenávratně pryč, ale neměla by být zapomenuta. Zatím nejstarším známým písemným záznamem o existenci Jahodova je zápis v matrice farnosti Vamberk.

Podle matriky narozených z let 1677 až 1693 z Vamberka, první zápis týkající se Jahodova uvádí, že dne 12. srpna roku 1691 Václavu Liškovi a Kateřině, manželce jeho, se narodila a pokřtěna byla dcera jménem Rozina. Kmotra její Dorota – manželka Mikuláše Vokurky, svědkové – Dorota, vdova po Janu Pohorským z města Rychnova a pan Jan Misař. Písemným potvrzením vzniku Jahodova v létech kolem roku 1680 je výpis z tereziánského katastru panství Vamberk  z roku 1714, který dále doslovně uvádíme a zápis v gruntovní knize panství Vamberk u dnešního č.p. 11 v Jahodově, kde je uvedeno, že tuto chalupu přebíral 7. 10. 1710 Filip Křížů. Citujeme : „Jest tato chalupa nebo zahrada před 28 léty nákladem z důchodu vystavená, k níž to pode 8 a ½ strychu polí panského postoupeno. Skrze  rychtáře a konšele vyšacováno za sumu 26 kop. Úroky placení po 1 a ½ kopy až do zaplacení a budou náležiti všechny milostivé vrchnosti do důchodu.“

Tato vesnička jest nedávno vystavená, nachází se při ní špatné role, takže odsud větším dílem sousedi do města Rychnova nádenickou práci skrze celý rok se živiti a ten krejcar na chléb a jiné potřeby vydělávati musejí.“

Z tohoto výpisu vyplývá, že tehdejší vrchnost pravděpodobně zkonfiskovala 4 grunty v Lupenici a jejich majitele přestěhovala na Jahodov. Rozšířila zdejší obec, neboť zde potřebovala lidi na práci v lese.

Původně zde asi stál pouze jakýsi dvorec, dnešní č.p. 20 ( v němž bydlel pravděpodobně hajný). Vrchnost zde část lesa nechala vykácet a poručila na rovině při svahu údolí potoka vystavět dřevěné chalupy a k nim přidělila stejné pruhy zahrad a polí od Jahodovského potoka až na palouky, po bývalou příčnici o výměře 4 až 8 korců.

Nejdříve byla asi postavena nejstarší část obce od č. p. 11 až po č.p. 19. Všechna stavení byla dřevěná, postavená od jihu k severu se vchodem ze západní strany. Poněvadž na těchto pozemcích rostlo hojně jahod, pojmenovali osadu Jahodov. Chalupy zůstaly ve vlastnictví vrchnosti a za užívání osadníci robotovali.

Tak vznikla nejmladší obec rychnovského okresu. Teprve v roce 1710 prodala vrchnost chalupy uživatelům za trhovou cenu 23 až 25 kop, kterou postupně vypláceli (vyvazovali) tím, že vkládali každoročně do důchodu velkostatku po jedné kopě.

Vyvazování trvalo až do roku 1750 až 1760. Dlužníkům vrchnost chalupu prostě odejmula a prodala jinému zájemci. 

Tipy na výlet
V okolí naší obce se nachází velké množství turistických, přírodních a kulturních zajímavostí, které určitě stojí za Vaši návštěvu.

Za všechny jmenujme například rezervaci Včelný, Soutok řeky Zdobnice a Říčky s Plačtivou skálou nebo Památník Vojtěcha Sedláčka v Javornici.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.jahodov.inu.cz, na kterých najdete další informace.

 

 

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA