Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lično

Obec leží v nadmořské výšce 298 m n. m., v podhůří Orlických hor. První písemná zmínka o Ličně pochází z roku 1355, kdy obec vlastnil Budivoj z Lična. Obec byla slovanskou osadou, stavěnou do kruhu. Název Lično je odvozen od tvaru staročeského slova ličný, sličný, líčný, lepý. Erb šlechtice Volfa Bedřicha Cetlitze ( vybudoval v r. 1639 novou tvrz ) se stal základem pro dnešní obecní znak a vlajku.

Od roku 1849 je Lično samostatnou obcí a od roku 1850 náleží do okresu Rychnov nad Kněžnou. K obci připadají od roku 1960 části Ostašovice (písemná zmínka z roku 1490) a Radostovice (písemná zmínka z roku 1403). Katastrální území Lično, Ostašovice a Radostovice zaujímá rozlohu 629 ha. Údaje z prvního sčítání obyvatelstva z roku 1869 uvádí počet 907 trvale žijících obyvatel. V roce 2005 čítá obec 145 čísel popisných a 567 obyvatel.

Dominantu obce tvoří gotický kostel Zvěstování Panny Marie. Na jeho generální opravě se v roce 2000 podílelo celkem 65 lidí, z Lična, Ostašovic, Radostovic a Hoděcína, kteří zdarma odpracovali 3.000 hodin. Na opravy přispěli občané částkou 150 tis. Kč.

Z organizací vykazují aktivní činnost dobrovolní hasiči a TJ Sokol.

Znak a prapor
Znak i vlajka jsou odvozeny od erbu rytíře Volfa Bedřicha Czetlitze ze Seitendorfu, jemuž Lično patřilo v 17. století.

Znak
V modrém štítě zlatý rovnostranný liliový trojhran zakončený nahoře celou stříbrnou lilií provázenou dvěma převrácenými zlatými křídly.

Vlajka
Modrý list se žlutým svislým vlajícím pruhem širokým jednu čtvrtinu délky listu. V modrém poli žlutý rovnostranný liliový trojhran zakončený k vlajícímu okraji celou bílou lilií. Poměr šířky k délce listu je 2:3.

Turistika - rozhledny

Rozhledna Osičina u Vojenic
Přibližně 7 km od obce Lično směrem na Opočno stojí rozhledna Osičina u Vojenic, v nadmořské výšce 413 metrů. Dostanete se k ní pěšky, na kole i autem. Výška rozhledny je 54 metrů. Na vyhlídkovou plošinu, umístěnou ve 33 metrech, vystoupáte po 165 schodech. Rozhledna poskytuje velmi pěkný výhled na Orlické hory, Krkonoše, Kralický Sněžník, Železné hory, okolí Hradce Králové a Pardubic. V její blízkosti se nachází zalesněné údolí s poklidným poutním místem a křížovou cestou, známé pod jménem Dřízná. Osičina poskytuje návštěvníkům i příjemné posezení a občerstvení pod rozhlednou.

Další přístupné rozhledny v okolí Lična:
- Skuhrov nad Bělou – dřevěná dvoupatrová rozhledna poskytuje pohled do skuhrovského údolí a na panorama Orlických hor, otevřena celoročně – volně přístupná, vzdálenost 14 km.

- Vrbice u Kostelce nad Orlicí – dřevěná rozhledna s panoramatickým výhledem na Vysočinu, Pardubicko, Královéhradecko, Železné hory, Krkonoše a Orlické hory, zpřístupněná od 15. dubna 2006, otevřena sezonně, vzdálenost 16 km

Hrady a zámky

Hrad Potštejn
– zřícenina hradu na strmém kopci, pod nímž protéká údolím řeka Divoká Orlice, v blízkosti městečka Potštejn, vzdálenost 20 km.

Zajímavosti v městečku Potštejn:
barokní zámek, lipová alej pod hradem, tři kostely, Anenské údolí s tábořištěm Vochtánka
informační centrum ve středu obce Potštejn.

Hrad Litice
– gotický hrad na ostrohu, který obtéká řeka Divoká Orlice, vzdálenost 27 km.

Zajímavosti: vstupní brána s kamenosochařskou výzdobou, věž s výhledem do okolí.

Zámek Častolovice
– pozdně renesanční zámek s velkým anglickým parkem a oborou, vzdálenost 7 km.

Zajímavosti: zámecká galerie, růžová a vodní zahrada, obora s bílými daňky, zámecký mini zvěřinec

Zámek Opočno
– renesanční zámek s dvoupatrovými arkádovými ochozy nad údolím Zlatého potoka, k němuž náleží rozlehlý anglický park se vzácnými dřevinami, vzdálenost 15 km.

Zajímavosti: letohrádek, barokní stavby, sbírky trofejí a zbraní, oranžérie, vzácné dřeviny
informační centrum: Kupkovo nám. 247, Opočno

Zámek Rychnov nad Kněžnou
– ranně barokní zámek nad řekou Kněžnou s Kolowratskou sbírkou obrazů, vzdálenost 10 km.

Zajímavosti:
zvonice s třetím největším zvonem v Čechách, sbírka Orlické galerie, konání festivalu Poláčkovo léto
informační centrum: Svatohavelská 105, Rychnov nad Kněžnou

Zámek Doudleby nad Orlicí
– renesanční zámek na místě středověké tvrze s dvorem, vzdálenost 12 km.

Zajímavosti:
bohatá sgrafitová výzdoba kobercového vzoru, mytologické výjevy na vnitřních malbách stropů

Zámek Kostelec nad Orlicí
– empírový zámek je nyní v rekonstrukci, pro návštěvníky je přístupný rozlehlý zámecký park, vzdálenost 9 km.

Zajímavosti: čistě empírová stavba zámku
informační centrum: I. J. Pešiny 39, Kostelec nad Orlicí

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.licno.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA