Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kostelec nad Orlicí

První písemná zmínka (1316) o Kostelci jako o opevněném kostele a o ohrazené kostelní osadě je ve Zbraslavské kronice.

Město Kostelec nad Orlicí má výhodnou polohu je na hlavním tahu silnice I/11 Praha-Ostrava, na železniční trati Praha - Hradec Králové - Letohrad - Hanušovice. Pro vodáky je zde řeka Divoká Orlice tekoucí od přehrady Pastviny u Žamberka k Hradci Králové. Město je vhodné k ubytování, pro poznávací výlety do blízké krajiny s letní turistikou a zimními horskými lyžařskými centry Deštné v OH, Říčky a Rokytnice v OH. Město působí milým dojmem na každého, kdo k nám zavítá.

Se svými částmi (Kostelecká Lhota, Koryta a Kozodry) má rozlohu kolem 35 km2 (katastrální výměra je 2 619 ha). Leží v nadmořské výšce 290 m n. m., s průměrnou roční teplotou 7,8 C. Většina obytné zástavby je rozložena nad údolní nivou řeky Orlice.

Na území města žije 6179 obyvatel stav k 5. 2. 2004. Za třicetileté války mělo město přes tisíc obyvatel, v roce 1836 už 2565, v roce 1890 se uvádí počet 3793, roku 1900 téměř 5000, roku 1937 to je 5 639 obyvatel.

Geografická poloha
Převážná část Kostelecka je pokryta druhohorními usazeninami, hlavně opukou, které se v nižších polohách objevují všude, kde zasahovalo moře. Třetihorní útvary se až na malé výjimky prakticky nevyskytují, zato čtvrtohorní pokrývají celé údolí řeky i široké okolí. Mohutné vrstvy štěrků, písků a hlíny dosahují mocnosti až 8 metrů. Starší naplaveniny obsahují ponejvíce hlínu. Místy naváté spraše tvoří úrodná pole. Hlíny tmavohnědé barvy se výrazně liší od hlín v jiných končinách a jsou bohatou zásobárnou materiálu pro cihelnu v Kostelci. Mladší naplaveniny obsahující písek a štěrky objevující se v soutoku Tiché a Divoké Orlice jsou dobrým stavebním materiálem. Nejznámější písník je v oblasti Rašovic.

Od řeky Orlice terén směrem k severu stoupá. Je přerušený průtahem silnice I/11 se stromořadím starých lip mezi novým zámkem a Častolovicemi. Dál se rozkládá typická zemědělská krajina s ornou půdou scelenou do rozsáhlých honů, místy členěných polními cestami s alejemi ovocných dřevin. Intenzívně obhospodařované pozemky jsou nejúrodnější z celého Rychnovska. Nad poli protéká Štědrý potok zčásti hustě lemovaný břehovými porosty. Za potokem terén vytváří zvednutou náhorní rovinu, která zanedlouho prudce klesá do údolí řeky Kněžné. Harmonicky utvářené a zvlněné údolí Divoké Orlice přechází do drsnějšího podhůří Orlických hor.

Zámecký park s rozlohou 40 ha má anglickou architekturu. Vzácné stromy staré přes 120 let a keře dovezené hrabětem Kinským ze světa jsou arboretem pro poučení i klidné procházky.

Město je význačným rekreačním střediskem Podorlicka ve východních Čechách. Ve městě jsou dva zámky Starý zámek a Nový zámek, které patří rodu Kinských, dále kostely (sv. Jiří, sv. Anny a sv. Václava), kaple (sv. Kříže, sv. Floriána a kaple Navštívení Panny Marie Pod strání) a sochy s církevními náměty (mariánský sloup se sochami sv. Vojtěcha, sv. Václava a sv. Františka; empírová kašna se sochou nymfy (poč. 19. stol.); pseudogotické sousoší Nejsvětější Trojice (1874); sv. Jan Nepomucký (1693); sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého (1693); Sv. Jan Nepomucký (1733); Sv. Antonín Padovský (1747); Sv. Vincenc Ferrer (1753); Sv. Florián (1766); Busta Fr. J. Zoubka (1935 L. Beneš).

Město Kostelec nad Orlicí zřídilo mateřské školy (MŠ Krupkova a MŠ Mánesova), základní školy (ZŠ Náměstí /detašovaná pracoviště ZŠ Skála a ZŠ Příkopy/, ZŠ Komenského, ZŠ Kostelecká Lhota).

Dále jsou ve městě školy, které nezřídilo Město jako jsou střední (Obchodní akademie T. G. Masaryka, Vyšší odborná škola a Střední zemědělská škola, Centrum odborné přípravy chladicí a klimatizační techniky); Zvláštní internátní škola; Dětský výchovný ústav; Základní umělecká škola; Dům dětí a mládeže.

Město Kostelec nad Orlicí v oblasti kultury poskytuje (Městskou knihovnu, Sdružený klub Rabštejn, Kino Rabštejn, Galerie Žofín).

V oblasti sportu se ve městě nachází Stadion mládeže; Sokolovna; Tělocvična Zemědělské školy; Bowling; Koupaliště; Tělocvična Zvláštní školy.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.kostelecno.cz, na kterých najdete další informace.

 

 

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA