Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Častolovice

Častolovice jsou městys poblíž Rychnova nad Kněžnou, pod jehož správu patří. V současné době zde žije zhruba 1650 obyvatel. Častolovice leží v Královéhradeckém kraji, asi 30 km východně od krajského města Hradce Králové, jihozápadně od Rychnova nad Kněžnou a východně od Týniště nad Orlicí. Díky této poloze jsou důležitou součástí sítě Českých drah, které z Častolovic udělaly přestupní stanici mezi zbytkem kraje a Rychnovem. Kolem Častolovic jsou rozsáhlé lesy, luka i obdělávaná pole.

Dominantou obce je kostel sv. Víta a renesanční zámek rodu Šternberků se zámeckým parkem.

Zámek Častolovice
Renesanční zámek vznikl na počátku 17. století na místě gotické tvrze. Zásadní podobu zámku změnily romantické neogotické zásahy. Ty byly na počátku 20. století částečně odstraněny a byla obnovena renesanční podoba zámku.

Expozice
Historické interiéry s původními malbami kazetovými stropy, cenným zařízením, bohatými sbírkami obrazů, zbraní aj. jako ukázka životního stylu a bytové kultury Šternberků v průběhu čtyř století.
Na nádvoří malá galerie tvorby současných výtvarných umělců.

Zajímavost
Majitelka zámku patří k uznávaným bytovým architektům, proto její zásluhouprostory zámku působí zabydleným, velmi útulným dojmem. V oboře žije stádo bílých daňků a ptáci emu.

Osobnost obce

Bohuslav Balbín
Sedmé dítě rodiny zchudlého měšťanského šlechtice Lukáše Balbína. Kmotrem mu byl vévoda Albrecht z Valdštejna. Od r. 1631 žil s matkou v Častolovicích na panství Oppersdorfů. Studoval na gymnáziích v Broumově, Jičíně, v Praze a Olomouci. V r. 1639 začal v Praze studovat filozofii. V r. 1649 byl vysvěcen na kněze a zároveň jmenován mistrem svobodných umění. Do r. 1662 se věnoval učitelství, v té době vznikla řada jeho latinských učebnic.

Za své vlastenectví, boj za práva a spravedlnost byl v r. 1662 ze škol odvolán. Bohuslav Balbín napsal přes 80 knih, z nichž asi polovina byla vytištěna. Největší význam mají díla historická, Životopis Arnošta z Pardubic, Výtah z dějin českých, Obrana jazyka českého, česká vlastivěda Rozmanitosti z historie Království českého. Je pochován u sv. Salvátora v Praze.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.castolovice.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA