Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Semechnice

Obec Semechnice se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, kraj Královéhradecký. Semechnice se nachází v podhůří Orlických hor na dohled Opočenského zámku.

Hospodářství v obci je zastoupeno především zemědělstvím (a. s. Zeas, Družstvo pro živočišnou výrobu) a stavebnictvím (stav. firma Hynek). Po roce 1991 vznikají zde soukromě podnikající subjekty, jejichž činnost je zaměřena do oblasti zemědělské výroby, stavebnictví, strojírenství (firma Steva), drobné řemeslné výroby (autodílny Tláskal, Černík, Lelek, Šauer) a služeb. Blízkost Opočna dává možnost zaměstnání pro ostatní občany.

Části obce
- Semechnice
- Podchlumí

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1364.

Pamětihodnosti

Budova obecního úřadu - (dříve Kampelička)
V září 1927 byla dokončena stavba nové budovy zdejšího „ Spořitelního a záložního spolku“ s názvem Kampelička – č. p. 129. Potřebný pozemek pro tuto stavbu darovala paní Františka Dvořáková, vdova po dvorním radovi a řediteli Zemského nalezince a porodnice a poslance říšské rady c.k. Obci odkázala v roce 1934 také statek č. p. 71 (Šolcův statek, dnes čtyřbytovka u hříště).

Budova se vystavěla podle plánů zhotovených firmou Ing. Goldschmidt a Hartman se sídlem v Náchodě. Stavbu prováděl zdejší rodák, stavitel Jan Pavlík, v té době bytem v Opočně. Náklady na stavbu činily 165 tis. Kč.

Obec darovala na stavbu všechno potřebné dřevo, za což si vymínila užívání jedné místnosti jako obecní úřadovny.

Kaple Nanebevzetí Panny Marie
V roce 1892 byla v Semechnicích postavena kaple ke cti Panny Marie z milodarů, jež ochotně sbírkami mezi občanstvem sebral V. Rathouský z č. p. 90. Značnou část svého jmění na postavení kaple odkázala paní Alžběta Chmelíková z Podchlumí č. p. 10. Kaple byla vysvěcena 16. října 1892. Bohoslužby v kapli zajišťovala opočenská farnost.

Kaple byla běžně opravována a udržována zpravidla obyvateli obce. Poslední generální opravu provedly Východočeské památky Opočno v květnu 1992 nákladem 249 tis. Kčs. Na vnitřní úpravy a vybavení byla provedena sbírka mezi občany. Bylo vybráno 17 080 Kčs.

Dne 6. 9. 1992 byla kaple po generální opravě, při příležitosti 100. výročí od postavení, vysvěcena kanovníkem Javůrkem z Farního úřadu Opočno. Byla sloužena Mše svatá za účastí místního obyvatelstva.

Budova bývalé školy
Dne 1. května 1883 byl slavnostně položen základní kámen na stavbě školy. Plán vyhotovil stavitel Václav Hrubý, purkmistr z Opočna, který také stavbu řídil. Škola měla být dostavěna v roce 1883, ale pro nepochopení významu této školy byla výstavba zdržována a dokončena až v roce 1884, kdy byla 8. září slavnostně vysvěcena.

V nové škole se začalo učit od 16. září 1884. Řídícím učitelem byl Matěj Kamenický, který učil ve škole 31 let. Jako podučitel vyučoval 43 roků ve škole František Holanec.

Od roku 1990-1994 byla škola nevyužitá. Sloužila pouze k zájmové sportovní činnosti. V roce 1994 pronajímá Obecní úřad část školy podniku PZP Komplet, s. r. o., Semechnice k podnikání.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.semechnice.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA