Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Orlické Záhoří

Obec Orlické Záhoří se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, kraj Královéhradecký. Přirozená aglomerace několika vísek a samot v údolí Divoké Orlice nedaleko státní hranice s Polskem. Tvoří ji Bedřichovka, Černá Voda, Jadrná, Kunštát, Trčkov a Zelenka. Množství objektů slouží k rekreačním účelům. V okolí se nachází několik polokulturních luk s výskytem vzácné květeny.

Orlické Záhoří (680 - 745 m n. m.) se rozkládá v údolí Divoké Orlice na česko - polské hranici. Orlické Záhoří leží mezi hřebeny Orlických hor a na polské straně hor Bystřických (Góry Bystrzyckie) s nejvyššími body Jagodna (977 m n. m.) a Sasanka (965 m. n. m.). Státní hranici zde tvoří řeka Divoká Orlice, pramenící na území Polska v rozsáhlých rašeliništích Topielisko a Czarne bagno.

Obec Orlické Záhoří má vysloveně rekreační charakter, při ubytování je výchozím bodem na Orlické hory pro běžecké a sjezdové lyžování, turistiku a cyklotrasy včetně polského příhraničí. Orlické Záhoří je název obce, sdružující dnes několik původně samostatných obcí Trčkov, Bedřichovka, Zelenka, Jadrná, Kunštát a Černá Voda. Orlické Záhoří tvoří smíšená zástavba trvalých a rekreačních objektů, přičemž převahu v ubytování mají rekreační chalupy, penziony a chaty.

Počet obyvatel Orlického Záhoří, vlastně místních osad Černá Voda, Kunštát, Jadrná, Zelenka, Bedřichovka a Trčkov po roce 1945 značně poklesl. Původní obce vznikaly s rozšiřováním sklářských hutí a s těžbou dřeva pro kutnohorské doly. Obec představuje typickou příhraniční horskou vesnici. Široké lučinaté údolí horního toku řeky oddělené od Čech a Kladska hřebeny hor bylo v dávných dobách osídlováno souběžně na obou březích. Městečko Kunštát bylo v historii již zmiňováno v souvislosti se strážním hradem Vraní hnízdo, údajně zničeným husity.

V polovině 18. století se horská říčka stala hraničním tokem, oddělujícím rakouské mocnářství od pruského státu. Tato linie naštěstí nebránila životu několika tisíc zdejších obyvatel. Obživu a ubytování nacházeli především při zpracování dřeva (typickým zdejším výrobkem byly malé krabičky z dřevěných dýh různých velikostí a tvarů). Ovšem nejvíce proslavila zdejší kraj výroba a zušlechťování skla.

V Kunštátě v č. p. 93 žil a pracoval až do své smrti v roce 1741 Ignác Preissler, významný barokní malíř skla a porcelánu. O jeho zanechané dílo se neustále zajímají nejenom naši, ale i zahraniční badatelé. Některé jeho práce jsou vystaveny v Muzeu a galerii Orlických hor v Rychnově n. Kněžnou. Z historických zajímavostí dostupných v blízkosti Orlického Záhoří je třeba uvést barokní Kunštátskou kapli, ležící na horské stezce A. Jiráska v nadmořské výšce 1037 m n. m.

Na horskou hřebenovou cestu nás dovede z Kunštátu turistické značení. Původně dřevěná stavba z roku 1670 byla přestavěna a upravena v průběhu 19. století. Zdobí ji dřevěná šindelová střecha a je obklopena vrchovištním rašeliništěm. Roku 1779 navštívil Kunštát v Čechách na jedné ze svých inspekčních cest císař Josef II. v doprovodu proslulého generála Laudona. Při této návštěvě si Josef II. vlastoručně vyzkoušel kosit oves, jak to připomíná pomník, znovuobnovený v roce 1996. V Kunštátě se nacházi pozdně barokní kostel sv. Jana Křtitele z let 1754 - 1763 na místě původně dřevěného, údajně z roku 1612.

Místní část Bedřichovku (745 m n. m.) připomínanou v roce 1750, dnes tvoří několik rostroušených samot a původní chata z konce 18. století. Osada, která vznikala kolem sklářské hutě leží na okraji Orlickozáhorské brázdy, což je nejnižší místo Deštenské hornatiny. Rašelinné horské louky s výskytem chráněných druhů rostin byly vyhlášeny přírodní rezervací Bedřichovka. Přilehlý, převážně už mírně skloněný svah Orlickozáhorské brázdy směrem k Trčkovu přináší další čtyři významná chráněná území.

V sousedství Bedřichovky se nachází národní přírodní rezervace Trčkov. Jedná se o lesní smíšené porosty s vysokým podílem jedle a s množstvím vzácných druhů rostlin, hub a živočichů. Vše se nalézá pod silnicí Šerlich - Orlické Záhoří směrem ke státní hranici. Další PR Trčkovská louka a Hraniční louka jsou vlhké až rašelinné louky se vzácnou květenou, vodními tůněmi a výskytem vzácných živočichů. Leží při hranici nedaleko hájovny v osadě Trčkov. Poslední chráněnou lokalitou v Trčkově je přírodní památka Velká louka.

Vlastní osada Trčkov jsou dnes rozptýlené rekreační samoty, první zmínka o osadě pochází z roku 1720. Asi 2 km nad Trčkovem se poprvé dotýká našeho území řeka Divoká Orlice, pramenící v lesích s rašeliništi Topielisko a Czarne bagno nedaleko obce Zieleniec. Chráněné území Torfowisko pod Zielencem lze spatřit pohledem z úbočí Malé Deštné na horské cestě A. Jiráska. Mezi Novou Vsí a Kunštátem se nachází rekreační osada Černá Voda. Její založení počátkem 18. století je spojeno se stavbou sklářské hutě. Sklářská se huť se nacházela při potoku pod hřebenem hor blízko bývalého loveckého zámečku. Nejstarší písemné zmínky z roku 1613 dokládají vznik osady Jadrná v souvislosti s plavením dřeva.

V roce 2004 byla zřízena Ptačí oblast Orlické Záhoří. Předmětem ochrany této evropsky významné lokality na ploše 903,73 ha je populace chřástala polního. Chřástal je stěhovavý pták, zimuje v Africe a k nám přilétá na přelomu dubna a května. Pro výskyt a ochranu chřástala je velmi důležitá přítomnost přírodních rezervací. Ptačí oblast se rozkládá na katastrálním území Trčkov, Bedřichovka, Jadrná a Kunštát. Lokalita Orlického Záhoří má vysloveně rekreační charakter. V Kunštátě je od roku 2005 otevřen nový hraniční přechod do sousední polské Mostowice pro osobní a nákladní dopravu do 3,5 t¨.

Velkou oblibou cykloturistů jsou poznávací okružní trasy střídavě polským a českým územím, k nímž je možné využít i přechodů v Bartošovicích a na Číhalce v Olešnici v Orl. horách. Středně náročné vyznavače lyžování jistě potěší vleky na Bedřichovce, v Jadrné a Černé Vodě. Pro závodní lyžování se v blízkosti nachází skiareály v Deštném a Říčkách v Orlických horách s několika sjezdovkami. Půvabná krajina pro pěší, nově opravené komunikace pro cyklotrasy, dobré podmínky pro sjezdové a běžecké lyžování a pestrá nabídka ubytování jsou zárukou spokojené dovolené v osadách Orlického Záhoří.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.licno.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA