Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Žďár nad Orlicí

Obec Žďár nad Orlicí se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, kraj Královéhradecký. Vesnicí prochází železniční trať z Týniště nad Orlicí do Borohrádku, na západním konci vesnice je železniční zastávka.

Mikroregion Poorlicko
Svazek obcí Poorlicko byl založen a zaregistrován 29. 6. 1993 Okresním úřadem v Rychnově nad Kněžnou. Svazek má 9 členských obcí (Albrechtice nad Orlicí, Bolehošť, Borohrádek, Čermná nad Orlicí, Horní Jelení, Lípa nad Orlicí, Nová Ves, Týniště nad Orlicí, Žďár nad Orlicí) s počtem obyvatel cca 13 500. obcích, má schválen Strategický plán rozvoje a obnovy obcí mikroregionu „Poorlicko“ a „Studii odpadového hospodářství“. Na území svazku jsou vybudovány ve spolupráci s KČT Praha značené cyklotrasy.

Části obce
- Žďár nad Orlicí
- Chotiv
- Světlá

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1342.

Naučná stezka
Poorlická naučná stezka je věnována krajině a přírodě v okolí řeky Orlice v oblasti mezi Týništěm nad Orlicí a Štěnkovem. Stezka je vedena jako uzavřená smyčka na trase Štěpánovsko – Kánského most – Petrovičky – Bojek – Štěnkov – Hradečnice – Suté břehy – Kopaniny – Štěpánovsko. Celková délka naučné stezky je 15,3 km. Stezka je vedena částečně po místních komunikacích s asfaltovým povrchem, z velké části po upravených polních a lesních cestách a v oblasti mezi Petrovicemi a Štěnkovem po neupravené polní pěšině.

Projetí stezky na kole nevyžaduje žádné zvláštní technické vybavení ani fyzickou a technickou zdatnost. Na naučné stezce je umístěno celkem 10 tématických panelů, věnovaných přírodnímu prostředí kolem řeky Orlice a nejbližšímu okolí. Témata věnovaná řece Orlici (tabule č. 2 – 6) jsou zpracována tak, aby podala základní informaci o významu říčního toku a údolní nivy v krajině, o jejich hlavních funkcích a o tom, jakým způsobem tyto krajinné ekosystémy člověk ovlivňuje a spoluutváří.     Témata o krajině v okolí Orlice (tabule č. 7 – 11) jsou věnována popisu lesních biotopů a jejich obyvatel na přilehlých říčních terasách, jejich významu a způsobu využívání a historickému vývoji v oblasti s místním názvem Suté Břehy.

Cyklotrasa
V roce 2001 byl zpracován první projekt pro označení cyklistických tras v mikroreginu Poorlicko. Bylo vyprojektováno celkem 9 tras propojujících jednotlivá města, obce a zajímavá místa našeho regionu. Tyto cyklotrasy se staly součástí cyklistických tras v královéhradeckém kraji a navazují na trasy sousedních regionů.

V roce 2002-3 byly trasy doplněny o mobiliář. Jedná se o dřevěné altány vybavené lavicemi a stolem.  Altány jsou v současné době umístěny čtyři a to na Sutých Břehách (4158), Nové Vsi (4152), v lese nad novoveským rybníkem  (4161) a v Horním Jelení (4158). V roce 2003 byly trasy doplněny a upraveny dle požadavků jednotlivých obcí. Byla prodloužena trasa 4161 od Žďárského rybníku do Poběžovic. Propojena trasa 4158 od Sutých břehů na Novou Ves k chatové osadě u novoveského rybníku. Část trasy 4236 se stala součástí celoregionální trasy 181 z Hradce Králové do Chocně.V dnešní době mají cyklotrasy v mikroregionu Poorlicko celkovou délku 90 km a svým profilem jsou velice vhodné pro cykloturistiku všech výkonostních tříd. Svým malým výškovým převýšením jsou zvlášť vhodné pro rodiny s malými dětmi.

Popis jednotlivých cyklotras s výběrem významných krajinných lokalit:
Trasa 4158 (délka 27 km) - začíná v Bělči nad Orlicí, dále pokračuje přes Suté Břehy, Kopaniny, Albrechtice nad Orlicí, Novou Ves, rozcestí Žďárský rybník, Stříšku, Borohrádek, Vodní tůň do obce Horní Jelení.

Zajímavosti na trase:
mezi Bělčí n. O. a Kopaninami – Bojek (slepá ramena řeky Orlice se zachovalým geomorfologickým vývojem meandrujícícho koryta).Kopaniny - U Kánského mostu - dobře dostupné místo na koupání v řece. Albrechtice n. O. - informační panel se značením cyklotras,oprava jízdních kol, koupání v řece Orlici v prostoru albrechtického splavu.Nová Ves - Novoveský rybník - lokalita vhodná ke koupáníŽďár n. O. - Žďárský rybník - lokalita vhodná ke koupáníBorohrádek - informační panel s vyznačením cyklotras, oprava jízdních kol. Památný strom, říční niva se zbytky uměle odstavených říčních ramen - přírodní památka.

Trasa 4159 (délka 10 km) – z týnišťského nádraží, přes Albrechtice n.O., Suté Břehy, Kopaniny, konec této trasy je v Petrovicích na nádraží.

Zajímavosti na trase:
Týniště n.O. – koupaliště, památný strom, oprava jízdních kol.U Petrovic – louky – nerekultivovaná polokulturní luka v nivě Orlice. Botanická lokalita.

Trasa 4160 (délka 8 km) – z týnišťského nádraží, přes obec Lípa, rozcestí obce Světlá, směrem do Borohrádku.

Trasa 4161 (délka 6 km) – od žďárského rybníku, přes Žďár nad Orlicí, Světlou, obec Moravsko do Poběžovic.

Trasa 4162 (délka 8 km) – od obce Moravsko, přes obec Lípa n.O. , na rozcestí v Týništi n. O.
Zajímavosti na trase: obec Lípa n. O. – Divoká Orlice – říční niva se zbytky uměle odstavených říčních ramen.

Trasa 4163 (délka 5 km) – z obce Nová Ves, rozcestí ve Žďáru nad Orlicí, směrem do města Borohrádek.

Trasa 4164 (délka 9 km) – od Vodní tůně mezi Borohrádkem a Čermnou n.O., přes obec Čermná nad Orlicí. Trasa končí v obci Horní Jelení.

Zajímavosti na trase: jižně od silnice Borohrádek – Čermná nad Orlicí – Lužní les Kuchyňka s bohatým bylinným porostem.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.poorlicko.cz/zdar, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA