Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Černíkovice

Obcí Černíkovice protéká řeka Bělá, která 23. 7. 1998 ukázala svou sílu a obec postihla ničivá povodeň. I když nedošlo k žádnému přímému zničení obytných domů, voda zaplavila 37 obytných domů a 8 chalup, sportovní areál TJ Sokol Černíkovice, konírnu, firmu HJH a objekt bývalého kulturního domu. Bylo zničeno 400 m místní komunikace, částečně v úseku 300 m byl zničen i asfaltový povrch, částečně kanalizace, přerušen vodovodní řád, zničeny 2 lávky a velké škody jsou na opěrných zdech a mostních konstrukcích. Třináct občanů je v náhradním ubytování a obec musí řešit i dočasné ubytování z ohroženého objektu.

Historie
Podle kusých zpráv byla v r. 1354 obec majetkem Jana Ovčíře ze Žampachu, pána na Uhřínově. Roku 1376 uvádí se jako pán nad Černíkovicemi Kolda ze Žampachu. Jakým způsobem obec nabyl, není známo. Léta 1407 až 1415 připomíná se jiný Kolda ze Žampachu. V červenci r. 1441 byly Černíkovice obléhány Jetřichem z Miletínka, neboť Kolda působil jako škůdce zřízení zemského. Po třech týdnech byly Černíkovice dobyty. R. 1457 se zmocnilo Černíkovic vojsko Jiřího z Poděbrad, i s jinými hrady je pobořilo a byly připojeny k panství Jiřího z Poděbrad. Po jeho smrti připadla obec jeho synovi Bočkovi z Kunštátu, po něm ji zdědil r. 1491 jeho starší bratr Jindřich z Münstenberka. Ten veškeré své statky prodal r. 1495 Vilémovi z Pernštejna.

Další držitel byl Arnošt Falckrabě na Rýně. Tento postoupil Černíkovice a okolní vsi r. 1558 Matyáši Dobšovi z Olbramovic. V tento čas byla postavena tvrz na místě, kde dnes stojí zámek. Od roku 1572 odkázal zboží černíkovické, které obsahovalo mimo tvrz Černíkovice vsi Domašín, Třebešov, tvrz pustou Ostrov, ves Hrošku a v Újezdě "dva člověky", paní Barboře Trčkové z Bibrštejna. Od r. 1585 zdědil po ní statky její manžel Jan Jetřich starší ze Žerotína, který je r. 1592 odkázal své druhé ženě Lidmile z Kolowrat.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.cernikovice.cz, na kterých najdete další informace.

 

 

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA