Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Přepychy

Obec Přepychy se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, kraj Královéhradecký.

Historie
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1355, k roku 1848 obec náleží opočenskému panství. Od roku 1849 jsou Přepychy samostatnou obcí. Od roku 1960 náleží do okresu Rychnov nad Kněžnou.

Obec se svým katastrálním územím zaujímá rozlohu 937 ha. Z toho je 678 ha zemědělská půda, 204 ha lesní půda, 1 ha vodní plocha 16 ha zastavěná plocha a 38 ha je zařazeno do ostatních ploch.

Pamětihodnosti
- Kostel svatého Prokopa

Největší pozornost si jistě zaslouží původně gotický kostel, připomínaný k roku 1355, který byl později, v roce 1574 renesančně přestavěn. Zařízen je z roku 1774. Nachází se u Farského rybníku.

V obci je řada starých roubených stavení s bohatě vyřezávanými štíty. Asi tak ve středu obce se nachází rybník U sv. Jana, upoutá nás na první pohled, jelikož v jeho středu roste velký kaštan. Poklidná procházka Dříženským údolím prospěje každému.

Zajímavosti

V obci objevili podzemní středověké chodby...
...Nyní je zpřístupněno zhruba 27 metrů. Starosta Josef Petera sdělil, že jde o stavbu, která vznikla ve 13. až 16. století. Na místě byla i archeoložka Martina Beková z Okresního muzea Orlických hor, která potvrdila, že chodba je ve vynikajícím stavu. Jde o unikátní podzemní šachtu, která spojuje faru a kostel

Slavní rodáci

Josef Rohlena - (významný český botanik)
Josef Rohlena se narodil 3. 1. 1874 v Přepychách. Vystudoval gymnázium v Rychnově nad Kněžnou a potom učitelský ústav v Hradci Králové. Již od mládí se projevoval jeho zájem o přírodu. Sbíral nerosty, brouky, hlemýždě a největší zájem věnoval botanice. Jako student učitelského ústavu v Hradci Králové zasílal sebrané rostliny prof. dr. Ladislavu Čelakovskému. Když mu bylo 21 let, vyšla jeho první publikace pod názvem "Sběratel housenek".

Jeho další práce byly již výhradně botanické. Jako pětadvacetiletý stanul v mezi předními pražskými botaniky v botanické sekci Klubu přírodovědeckého v Praze. Když Čelakovský přestal pracovat na české květeně, ujal se Rohlena této práce sám. Shromáždil kolem sebe celou řadu botaniků z celých Čech, z našeho okresu to byli především Alois Souček, František Hrobař, otec a syn Svobodovi a jiní. Sběry publikoval ve třinácti částech " Příspěvků k floristickému výzkumu Čech."Jeho bibliografie obsahuje celkem 74 prací o české květeně, ale i o květeně Jugoslávie a především Černé Hory. V roce 1938 byl zvolen čestným členem Československé botanické společnosti. Zemřel 26. 1. 1944 v Praze. Na jeho počest bylo pojmenováno na 30 rostlin, popsal také mnoho nových forem, poddruhů a variet.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.prepychy.cz, na kterých najdete další informace.

 

 

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA