Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Borovnice

Historie
Obec vznikla oddělením od sousední obce Strojetice, které se přibližně datuje do roku 1350, kdy je poprvé zmiňován zdejší kostel sv. Petra a Pavla.

Při kostele bývala od roku 1771 farní škola, která získala v roce 1820 vlastní budovu. Od roku 1979 byla škola pro nedostatek dětí sloučena se školou v Čechticích.

Poloha a současnost
Obec se nachází ve východní části okresu Benešov, v předhůří Českomoravské vrchoviny v nadmořské výšce 466 m. Přístupná je po silnici číslo 112, leží 11 km východně od Vlašimi. Nebo po dálnici D1, sjezdem číslo 66, přes Čechtice, od nichž je vzdálená 4 km na západ.

V současnosti se opravuje budova bývalé školy, která zde stojí od roku 1820. Na potoce protékajícím obcí byly dva mlýny s pilami, Šindelářův a Růžkův, zvaný "Na Valše".

Obec hospodaří na 42 ha lesů a několika rybnících, což přináší částečně obživu i obyvatelům jinak zemědělské obce. Dnes trvale bydlí v Borovnici 102 obyvatel. Obec má 43 popisných čísel, některé domy slouží rekreaci, pro kterou je zdejší zdravá krajina mimořádně vhodná.

Památky

Kostel sv. Petra a Pavla
Neogotický kostel sv. Petra a Pavla z let 1854-9 stojí na místě původního kostela stejného zasvěcení z poloviny 14. století. Nový kostel prošel rekonstrukcí v letech 1989-91. Tehdy také dostal dva nové zvony o hmotnosti 620 a 380 kg, které nahradily zvony zrekvírované za druhé světové války. Kostel má také nově rekonstruované varhany, díky kterým slouží i kulturním účelům.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.zelivka.cz/place.asp?place_id=4, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA