Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Střezimíř

Historie
První písemná zpráva o obci je z roku 1219, tedy z doby vlády Přemysla Otakara I., kdy obec držel Předslav  (Předislav, Přech) ze Střezimíře. Střezimíř dostala jméno od zakladatele Střezimíra asi v 11. století. Její jméno naznačuje, proč byla založena: střežiti mír. A k tomu zvolil zakladatel velmi příhodné místo: z návrší, kde je kaplička sv. Vojtěcha, rozvírá se na všechny strany, zvláště k jihu, krásný a daleký rozhled a tak se Střezimíř výborně hodila za strážiště ke střežení starých žup. Odtud dávaly stráže znamení ohněm.

Ze střezimířských vladyků je nejdříve znám Předslav. Podepsal se v roce 1219 jako svědek na listině, v níž král Přemysl Otakar I. postoupil milevskému klášteru svou dědinu Bojenici. Od některého ze zdejších vladyků byl založen kostel, blízko kterého stávala tvrz, asi v místech dnešního zámku. Bývala podle středověkého způsobu obehnána příkopem a valy. V roce 1370 se připomíná jako patron zdejšího kostela Předslav ze Střezimíře spolu se Zbyňkem. Roku 1384 je znám Mikuláš ze Střezimíře, roku 1469 Martin ze Střezimíře. Brzy nato byl zdejší majetek rozdělen na více dílů, které patřili k okolním statkům.

Samostatným statkem se stala Střezimíř opět až za Gottharda Miseroniho z Lisonu, který koupil kolem roku 1690 ves s poplužním dvorem od majitele statku Mitrovice. Když pak roku 1699 prodal Jemniště vystavěl si zřejmě na Střezimíři nové sídlo pravděpodobně zámek,je však možné, že zámek postavil až jeho nástupce Stanislav Šťastný Stráník z Kopidlna (zemřel roku 1719). Bližší údaje o tom však chybějí.

Poslední z rodu Stráníků Filip Jakub prodal Střezimíř v roce 1765 Janu Malovcovi z Malovic. Po něm následovala řada rychle se střídajících majitelů šlechtického i měšťanského původu. Poslední byla rodina Rieglova, za níž byl zámek v roce 1924 přestavěn do nynější podoby. V roce 1870 byla zřízena železniční stanice se dvěma kolejemi nejprve pojmenovaná Stupčice.Nynější staniční budova byla vystavěna v roce 1894 a stala se nejvyšším bodem (588,747 m) na trati od Prahy do Vídně. Střezimířská škola je připomínána od roku 1719. V roce 1856 byla postavena nová školní budova, která konečně vyhovovala hygienickým i kapacitním požadavkům. Působili zde vynikající učitelé, kteří se velice zasloužili o místní kroniku, kterou založil v roce 1929 řídící učitel František Kovář.

Současnost
Do roku 2003 fungovala v obci základní škola do třetího postupného ročníku s mateřskou školou a školní stravovnou. Provoz pošty byl modernizován. Ve spolupráci s obcí funguje lidová knihovna. Zásobování zajišťují dva obchody a pohostinskou činnost dvě hospody.

Průmysl v obci není, zemědělskou činnost zde provozuje ZD AGRO z  Mezna a soukromí zemědělci. Dále zde působí živnostníci, kteří podnikají v oborech truhlářství, tesařství, pokrývačství, malířství, lesní práce, zednické a obkladačské práce, autodoprava, elektropráce.

Památky
Z kulturních památek jistě stojí za zmínku farní kostel sv. Havla, který se připomíná v děkanátu vltavském již v roce 1350, kdy odváděl roční desátek 15 grošů. Je to stavba gotického slohu. Nejzajímavější je presbytář, který má zvláště vyvinutou klenbu s hojným, rozvětveným žebrovím. Osvětlují jej tři gotická okna, z nichž byly nepochopením vysekány krásné kružby.Tato část kostela je původní. Loď je až pozdější přístavek. Také nízká věž z roku 1853 byla přestavěna a zvýšena a je v ní uložena pamětní pergamenová listina latinsky psaná. Cínová křtitelnice pochází z roku 1704 a dva postranní oltáře také z té doby (1707 a 1709).

Hlavní oltář je z poloviny nebo konce 18. století. Pod dlažbou v kostele je několik hrobů pánů střezimířských. Na kostelní věži byly 4 zvony, z nichž nejstarší byl z roku 1502, druhý z roku 1590, třetí nejmenší z roku 1815, čtvrtý z roku 1868. Ve věži býval i pátý zvon zvaný „Ženský“ z roku 1751, ten však v roce 1847 ukraden. Ostatní zvony bohužel čekal také smutný konec - v době světové války byly zrekvizovány na střely pro vojsko. Kolem kostela je malý hřbitov, který však již na začátku minulého století nevyhovoval, a tak byl v roce 1938 postaven nový na pozemku mezi Střezimíří a Větrovem.

Další významnou památkou je zámek. Je to jednopatrová budova obdélníkového půdorysu s pseudorokokovou fasádou. Střecha je uprostřed ozdobena lucernovitou vížkou s cibulkou. Jižní zeď zdobí pěkné sluneční hodiny. Okolo zámku se rozkládá malý park, u jehož jižního kraje stával ještě nedávno mohutný javor s osmi kmeny, který budil pozornost každého cizince.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.strezimir.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA