Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Votice

Město Votice se nachází v jižní části Středočeského kraje, zhruba 60 km od Prahy, v malebném údolí chráněném ze tří stran vrchy přesahují výšku 600 m n. m. Těmito kopci začíná kraj nazvaný spisovatelem Dr. Janem Herbenem "Česká Sibiř". Kraj, který se vyznačuje nejen chladnějším počasím, ale i množstvím drobných historických objektů a přírodních krás. Na správním území města Votice o rozloze 3 640 ha žije zhruba 4 500 obyvatel. Město je rozděleno do 22 místních částí. Od 1. 1. 2003 jsou Votice obcí s rozšířenou působností (tzv. malým okresem) a tvoří přirozené centrum pro 14 dalších samosprávných obcí.

Historie Votic
Kdy byly Votice založeny, není přesně známo. Osada vznikla zřejmě někdy ve 2. pol. 12. stol. První známý vladyka, Diviš z Otic, se zde připomíná v roce 1318. Již ve 14. stol. měly Votice (do 16. stol. Otice) různá městská výsadní práva, která ještě značně rozmnožil poslední z rodu Otických Jan Burjan Otický z Otic. Jako poslední svého rodu dal roku 1545 zapsat Votice Kryštofu Skuhrovskému ze Skuhrova. Po Skuhrovských získali Votice Šternberkové (1574 - 1600).

V roce 1604 koupila Votice Eva Kaplířová ze Slavkova, manželka Kašpara Kaplíře ze Sulevic, jednoho z vůdců stavovského povstání v letech 1618-20, popraveného 21. 6. 1621 mezi dvaceti sedmi českými pány na Staroměstském náměstí v Praze. Konfiskovaný majetek Kaplířů získal roku 1622 Sezima z Vrtby. Vrtbové drželi Votice až do roku roku 1807, potom až do roku 1848 zde byli Mitrovicové. V letech 1949 až 1960 byly Votice okresním městem. Poté votický okres zanikl sloučením s okresem benešovským.

Památky a zajímavosti
Procházku za památkami města můžete začít, na Komenského náměstí, kde vás na první pohled zaujme Mariánské sousoší se sochami sv. Barbory, Rosalie, Rocha a Sebastiana. Sousoší vzniklo v první polovině 18. století jako dík za ukončení velké epidemie moru, kterou byly Čechy postiženy v letech 1713-1714. Socha Panny Marie, která se tyčí nad těmito čtyřmi sochami světců byla k sousoší přidána až v roce 1877. Na Komenského náměstí stojí za zmínku i budova staré radnice z roku 1661. Vedle ní se nachází budova nové radnice. Ta prošla v posledních letech celkovou rekonstrukcí a dnes je od své starší "kolegyně" téměř k nerozeznání.

Mezi další významné památky ve městě patří věrná kopie Jeruzalémského Božího hrobu z roku 1685, která stojí na místě bývalého františkánského hřbitova. Kostel sv. Václava je původně gotický kostel, jehož nejstarší zdivo pochází z doby kolem roku 1200. V roce 1731 byl barokně přestavěn. Před kostelem se nachází sousoší sv. Václava s blanickými rytíři od sochaře Čeňka Vosmíka.

Ve Voticích si dále můžete prohlédnout zachovalý židovský hřbitov se zrekonstruovanou budovou obřadní síně, kde je umístěna stálá expozice s názvem Židé a židovské památky na Voticku. Nejstarší dochovaná zpráva o hřbitovu je z roku 1538. Na hřbitově je zaměřeno a zdokumentováno 404 náhrobků.

Přírodní park Džbány-Žebrák byl vyhlášen v roce 1996 a z hlediska ochrany přírody jde o území velmi významné díky své rozmanitosti a neporušenosti. Z vyhlídkového místa u osady Kaliště se otevírá krásný výhled na kostelík Chvojen, zámek Konopiště, Kleť, Brdy, televizní vysílač Cukrák u Dobříše a za jasného počasí jsou vidět i pražské věže a hora Říp. Jiný krásný výhled je z Polského vrchu, odkud je vidět také až ku Praze. Roste zde osamělý javor, který obsadil druhé místo v anketě Strom roku 2005. Na jeho místě kdysi stávala městská šibenice.

Votice jsou nejenom městem kulturních památek, ale i městem s bohatou spolkovou a zájmovou činností. V současnosti zde působí například ekologická organizace Ochrana fauny ČR, která provozuje Stanici pro zraněné živočichy nebo Lukostřelecký klub. Tento sport má ve městě bohatou tradici a vychoval mnoho mistrů a přeborníků.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mikroregiondzbany.cz/section.php?id=46, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA