Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Čerčany

Historie
Archeologické nálezy na počátku 20. století prozrazují slovanské osídlení obce a jejího okolí, avšak písemný doklad pro to chybí. První písemná zmínka o Čerčanech pochází z roku 1356. Zápis z farní kroniky v Poříčí nad Sázavou z roku 1833 uvádí, že Čerčany měly 23 domy, mlýn a panský dvůr. Žilo zde 211 obyvatel katolického vyznání a 17 nekatolíků.

Historicky významná je i Vysoká Lhota, dnes je součástí obce Čerčany jako osada. Dnešní „Zámeček“ je chráněnou památkou. Budova zámečku je poprvé zapsána r. 1358 za Karla IV. Od poloviny 16. stol. zde žil rod Lhotáků až do 18. stol., kdy usedlost koupil Karel David, později odsouzený císařovnou Marií Terezií za zradu k trestu smrti. V r. 1750 koupil statek od Marie Terezie tehdejší majitel Konopiště – hrabě Vrtba, který usedlost upravil a přestavěl.

K nápadnějšímu zviditelnění obce došlo počátkem 70. let 19. století v souvislosti s výstavbou železnice Františka Josefa I. z Prahy do Českých Budějovic (1871). Původně jednokolejný dřevěný most přes Sázavu z r. 1871 byl v r. 1882 nahrazen ocelovou nýtovanou konstrukcí na kamenných pilířích.

Původní název stanice Čerčany-Pyšely byl 14. července 1919 změněn na Čerčany. Železniční křižovatkou se staly Čerčany po dobudování obou částí posázavských tratí: z Prahy Braníka přes Vrané nad Vltavou, Jílové u Prahy a Týnec nad Sázavou do Čerčan a z Čerčan přes Ledečko do Světlé nad Sázavou a Havlíčkova Brodu (1901). Výhodné železniční spojení přispělo při dalším rozvoji obce, jež se stala vyhledávaným rekreačním letoviskem.

Zásluhu na získání samosprávného osamostatnění obce má p. Josef Doleček.

Od 20. let minulého století se čile rozvíjelo kulturní dění v obci. Od 20. let vznikaly v sousedství Čerčan trampské osady.

Na hřbitově je pochováno sedm obětí z tzv. transportu smrti z ledna 1945. Pomník před budovou základní školy připomíná oběti obou světových válek z řad místních občanů.

V současné době má obec Čerčany s osadami Vysoká Lhota, Jericho a Nové Městečko celkem 1028 domů a objektů (včetně rekreačních) a k 1. 1. 2002 měla 2632 obyvatel (proto není městem).

Současnost
V současné době mají Čerčany s osadami Vysoká Lhota a Nové Městečko celkem 678 domů, 368 chat  a čítají k 1. 1. 2006 2607 obyvatel.

V obci se nachází obecní úřad, zdravotní středisko, lékárna, základní škola, mateřská škola, základní umělecká škola, kulturní dům, knihovna s informačním centrem, kino, tělocvična, fotbalové hřiště, veřejná koupadla a tenisové kurty.

V obci existuje občanské sdružení Chlum, které se stará o kulturní vyžití občanů a občanské sdružení Posázavský pacifik.

Z dalších organizací můžeme jmenovat TJ Slavoj Čerčany, MO rybářského svazu, MO zahrádkářského svazu (moštárna), Sbor dobrovolných hasičů.

Čerčany jsou pro svou snadnou dostupnost z Prahy a pro svou polohu u řeky Sázavy atraktivní a vyhledávanou oblastí pro chataře, vodáky a cykloturisty.

Památky
- Pomník Karla Půlpána
- kostel - objekt Husova sboru
- mlýn

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.cercany.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA