Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rataje

Obec Rataje se nachází v Podblanickém kraji, 8 km východně od Vlašimi (dříve Rataje Ovesné). Jejich název má původ ve staročeském slově rataj = oráč, rolník. Na rozlišení od jiných Rataj měly přídomek Ovesné, podle plodiny, která se zde velmi hojně pěstovala.

První zmínka o Ratajích je z r. 1395. V obci bylo několik rybníků, které sloužily k pěstování ryb a drůbeže, ale také jako požární nádrž, neboť bohužel v obci často hořelo. Největší požár, který se stal v Ratajích kolem roku 1880, zničil půlku vesnice. Postupem času byla většina rybníků zrušena, dnes jsou na území obce tři.

V současné době tu bydlí 200 obyvatel v 63 domech. Katastr obce má výměru 447 ha. Obec hospodaří na 107 ha vlastního lesa, dále vlastní 50 ha zemědělské půdy, kterou mají pronajatou zčásti VOD Zdislavice a zčásti samostatně hospodařící zemědělci z obce.

V roce 1998 došlo k plynofikaci celé obce. V obci je prodejna potravin, hasičská zbrojnice s obecním úřadem, ubytovna, byla vybudována čekárna pro autobusové spojení a klubovna u hřiště. K dořešení  občanské vybavenosti obec plánuje zahájit výstavbu víceúčelové obecní budovy na místě bývalé
obecní kovárny.

Dominantou obce je kaple postavená v 70. letech 20. století, kde jsou umístěna díla lidového řezbáře pana Fr. Kupsy, a to Betlém s jesličkami a výseč bájné hory Blaník s rytíři.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.ceskysmaragd.cz/clanek.asp?id=202, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA