Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chlum

Obec Chlum se rozkládá pod Javornickou hůrou ve výšce 443 m n. m. rozlohou 419 ha, asi 10 km východně od Vlašimi. Z velké části je obklopena obecními lesy. První zmínka o obci je z r. 1295. V roce 1848 žilo v obci 231 obyvatel a byla zde i škola, která po půl století zaniká. Nyní je v obci 50 obytných domů, ve kterých trvale žije 143 obyvatel.

Na návsi obce stojí kaplička sv. Jana Nepomuckého z r. 1909, památník padlých a obecní budova, ve které je kancelář obecního úřadu, zasedací místnost, prodejna potravin a hasičská zbrojnice. Dále je v obci sportovní hřiště a rybník, který bude rekonstruován.

Od osamostatnění obce v roce 1990 se v obci dokončila dešťová kanalizace, vybudovaly chodníky, byla opravena část vozovky na vsi. V r. 1999 byl dokončen nákladný obecní vodovod s úpravnou vody a vodojemem. Vybudováním vodovodu byl vyřešen dlouholetý nedostatek a špatná kvalita pitné vody v obci. První projekt na vybudování obecního vodovodu byl vypracován již v roce 1908. Dále byl v obci v r. 2000 vybudován obecní rozhlas.

V obci je svaz dobrovolných hasičů., kteří se zúčastňují požárních soutěží a pomáhají při různých akcích. Je zde několik drobných řemeslníků. Na polích hospodaří výrobně obchodní družstvo se sídlem ve Zdislavicích. Do základní školy dojíždějí žáci do Zdislavic. Do budoucna je naplánována oprava obecních cest, rekonstrukce budovy OÚ, ČOV, případně plynofikace obce.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.ceskysmaragd.cz/clanek.asp?id=10, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA