Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pavlovice

Historie
Již sám název Pavlovic svědčí o tom,že vznikly již v době křesťanské. Stalo se tak patrně po přijetí křesťanství v Čechách,snad již počátkem 12.století. Podle názoru historiků jsou jména obcí s koncovkou -ice nejstaršími jmény obcí v našich zemích. Ves Pavlovice vznikla patrně ze samoty, vystavěné v těchto místech od Pavla. Její jméno značí, že to byla ves lidí Pavlových.

Počátkem 15. století patřily Pavlovice pánům z Lipna u Zatce. Eliška z Lipna, pocházející z jejich rodu, která pobírala jako součást svého věna ještě r. 1415 patrně až do r. 1420 z Pavlovic u Vlašimě 6 kop grošů českých ročního platu,který postoupila klášteru. Klášter sám ještě tento plat do r. 1420 vybíral a měl podle své řehole na tento plat právo i po úmrtí jeptišky.
(Podle Tomkova Dějepisu města Prahy díl III:)

Až do r. 1442 nebyly Pavlovice příslušenstvím panství  vlašimského. Svědčí o tom obsah prodejní smlouvy z r. 1442, podle níž prodali bratři Jan a Mikuláš z Chotěmic na Vlašimi,synové Tomáše z Chotěmic své vlašimské panství Mikuláši Trčkovi z Lípy. Mezi vesnicemi, náležijícími k tomuto panství Pavlovice uvedeny nebyly. Pavlovice,jak jest uvedeno,náležely až do roku 1420 klášteru Klarisek v Praze.Po skončení válek husitských kolem r. 1436 císař Sigmund, peněz vždy potřebný zapsal t.j. zastavil za jisté sumy mnohé toto zboží různým pánům a zemanům. Mikuláš Trčka nabyl tak Pavlovice patrně roku 1436, kdy mu bylo císařem Sigmundem zapsáno 67 vesnic zabavených římskokatolické církvi v dobách husitských. Do vlašimského panství byly tedy Pavlovice začleněny teprve r.1442 Mikulášem Trčkou st. z Lípy a sdílely pak společně s tímto panstvím změny majitelů až do roku 1848.

Současnost
Obec Pavlovice leží na Českomoravské vysočině, 3 km severovýchodně od města Vlašimě na 49. stupni a 43 minutách severní šířky a 14°55' východní délky, ve výši 417 m nad mořem. Středem obce protéká potok údolím "hlubokým", který u Ušípanova mlýna vtéká do řeky Blanice.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://web.quick.cz/oupavlovice/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA