Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vysoký Újezd

Současnost
Obec Vysoký Újezd se nachází ve Středočeském kraji - okrese Benešov, 30km jižně od Prahy v klínu mezi řekami Vltava a Sázava. Je součástí vyhlášeného přírodního parku Střed Čech a mikroregionu Neveklovsko.

Součástmi obce Vysoký Újezd jsou osady Větrov, Pexův Luh a Lhota. První písemná zpráva o obci je z roku 1352.

V obci se nacházejí dvě státem chráněné památky: areál kostela Narození Panny Marie, který je výraznou dominantou zdejší pahorkaté krajiny a prehistorický úsek cesty zvaný Plavecká.

Historie a památky
Dominantou obce a celého okolí je kostel zasvěcený "Narození Panny Marie", postavený v létech 1301 až 1340 v gotickém slohu. Ke kostelu patřila stará fara, která byla v roce 1912 přestavěna v moderním slohu a dnes slouží jako rekreační objekt.

Sama historie obce sahá však hluboko do minulosti. Obec leží pravděpodobně na tak zvané "Keltské stezce" později zvané "Plavecká", jejíž zbytky jsou ještě dnes krajině patrny. Konkrétně na trase Vysoký Újezd - Jablonka - Chlum. Národ keltský zvaný "Bójové" vládl v Čechách ve třetím století před Kristem. Na místě, kde od 14. století stojí kostel "Narození Panny Marie" stávala románská rotunda. Do této doby lze datovat i založení Vysokého Újezda. V této době stála zde již tvrz rytířů újezdských z Újezda a v údolí pod Újezdem tvrz rytířů Nedvězských. Vše spadá do doby, kdy byla prováděna kolonizace řídce osídlené země.

V místech, kde dnes leží rozsáhlá náves zdobená staletými lipami se při stavbě silnice a vodovodu nalezlo spousta kostí a lebek, zřejmě z hromadného pohřebiště. Mohly to být pozůstatky z dávných bitev, čí pohřebiště obětí morových epidemií. Mezi kostelem a nedvězským panstvím existuje údajně podzemní chodba, dnes již zřejmě zavalená. Spojitost nedvězského panství s újezdským kostelem dokládají náhrobní kameny zazděné v kostelních zdech, mezi jiným kámen z hrobky Mariany nedvězské ze Žďáru.

Další dominantou obce je budova školy postavené v polovině 19. století nákladem majitelů lešenského panství. Nakonec ještě zmínka o historii zvonů újezdského kostela. Osudy zvonů se podobaly osudu lidí. Jeden z původních zvonů byl sejmut 2. prosince 1917 a roztaven pro válečné účely. Další dva zvony byly odvezeny do Německa v roce 1941, zůstal jen umíráček zavěšený na věž v roce 1921. Dne 7. září roku 1991 byl zásluhou obce, církve a přispění občanů zavěšen zvon nový z dílny pana Manouška ze Zbraslavi.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.vysokyujezd.com/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA