Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Loket

Historie a památky
Název je spojován s polohou obce, ležící v ostrém ohybu cesty.

Vznik obce souvisí s kolonizací takzvaného Svatavina újezdu vyšehradskou kapitulou. První zmínka pochází z darovací listiny Karla IV., ve které si kapitula nechala v roce 1352 potvrdit vlastnictví. Obec byla tehdy prebendou při Dolních Kralovicích a tehdy ji držel kanovník Berthold. Poslední kanovník - držitel Lokte - Mikuláš Ubaldinův, se připomíná v letech 1402 až 1418.

Po husitských válkách v roce 1437 připsal císař Zikmund Lucemburský Loket Oldřichu Močihubovi z Kralovic. Z doby jeho syna Jana se zachovaly doklady o pravidelném odvádění poplatků kněžím kaple sv. Václava na Pražském hradě.

Od roku 1550 je Loket uváděn v majetku kapituly sv. Víta v Praze.

V roce 1571 koupil Loket řád johanitů - maltézských rytířů, který držel Horní Kralovice. S nimi byla historie obce spojena až do roku 1848.

Na konci 17. století se vesnice skládala ze třinácti selských gruntů.

Na počátku 20. století vznikla v Lokti expozitura Dolnokralovické školy, což dětem usnadnilo vzdělání, za kterým musely dříve daleko pěšky. V roce 1914 pak byla postavena nová školní budova.

V roce 1911 byla postavena kaplička na návsi, v jejíž věžičce je umístěn zvon.

Současnost
Obec Loket leží v bezprostřední blízkosti sjezdu číslo 66 z dálnice D1, uprostřed mikroregionu Želivka, který se rozkládá ve východním cípu okresu Benešov. Vesnice leží téměř na rovině, v nadmořské výšce 456 m.

V katastrech zmíněných obcí dnes hospodaří převážně Zemědělské družstvo Loket. Na pile bratří Černých se zpracovává dřevo z okolních lesů. U vjezdu na dálnici najdeme motorest U Vlka a také autoservis a autobazar rodiny Pospíšilovy.

V devadesátých letech byla v obci vybudována kanalizace s čističkou.

Dnes zde ve 46 domech bydlí 166 lidí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.zelivka.cz/article.asp?article_id=18, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA