Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kamberk

Historie
Obec Kamberk (dříve městys) v německých textech Karrenberg. Městečko založili ve 13. stol. němečtí havíři, dolovalo se zde zlato.

První zmínky pochází z r. 1261, od tohoto data vlastnili panství pánové z Landštejna.

Ve 14. stol. se dostal do držení známého podnikatele J. Rotleva a poté se v držení střídaly různé šlechtické rody.

Těžba zlata ustala v 15. stol. Roku 1700 jej koupil František z Khumburku a připojil jej k mladovožickému panství. Panské sídlo, t.j. bývalou tvrz přeměnil na faru.

Původní název Karrenberg si obyvatelé časem počeštili a nový název Kamberk trval do roku 1951.

V poválečné euforii byla obec přejmenována na Zlaté Hory.

V roce 1991 na základě referenda občanů mu byl vrácen název Kamberk.

Kamberk patřil k pokrokovým sídlům.Jako jedni z prvních zde zavedli elektrický proud a provedli regulaci řeky Blanice v obci.Obecní vodovod zbudovaný v roce 1932 slouží dosud.

Znak městečka, zlaté kolo se 6 loukotěmi v červeném štítě, se odvozuje od erbu vrchnosti Viléma z Onšova, jemuž Kamberk náležel v 1. polovině 16. století.

Současnost
Obec Kamberk se nachází 15 km od Vlašimi směrem na Mladou Vožici a dále pak na Tábor. Ke Kamberku patří osady Předbořice a Hrajovice (její část je součástí CHKO Blaník). Dále pak rekreační středisko Smršťov.

Výměra k. ú. Kamberk je 1 133 ha v průměrné nadmořské výšce 420 m nad m.

Ve všech třech vesnicích žije dohromady 165 stálých obyvatel. V létě se počet obyvatel dvojnásobí, neboť 2/3 domů zde patří rekreantům. Stálí obyvatelé patří ke střední a starší generaci.

Právě nedostatek  pracovních příležitostí, stagnace výstavby, nepříznivá poloha na kraji okresu a kraje způsobila,že postupně klesal počet stálých obyvatel. Z téměř 800 před 2. sv. válkou na současných 165. Jediná pracovní příležitost v obci je zemědělský podnik Podblanicko, a. s., se sídlem v Louňovicích pod Blaníkem.

V obci se narodil a v r. 2002 ve věku 80 let zemřel spisovatel a znalec místní historie pan Karel Dobeš. V Kamberku má trvalé bydliště známý herec a blízký přítel Vladimíra Menšíka pan Lubomír Kostelka.

Památky

V obci se nacházejí tyto pamětihodnosti:

- Tvrz ze 13. stol., později farní budova, dnes v soukromých rukou.

- Kostel sv. Martina, který se připomíná již ve 14. stol., v roce 1730 barokně přestaven.

- Hřbitovní kaple sv. Anny z poloviny 18. stol.

- Kamenná hráz rybníka Kamberk se splavem, chlouba obce, postavena r. 1925.

- Betonový most přes řeku Blanici postaven r. 1928.

- Na náměstí se nachází pomník padlým v 1. sv. válce z r. 1925 od sochaře Duška.

- Významná je budova bývalé školy z r. 1886, dnes důkladně opravena a nachází se v ní Obecní úřad, pošta, pamětní síň, stará třída a obecní byt.

- Třetí nejstarší budova v obci (200 let stará) je budova bývalé Kampeličky, dnes důkladně opravena. Nachází se v ní 3 obecní byty a muzeum venkova Kamberk.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA