Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Radošovice

Historie a památky

Kostel sv. Víta
První zmínka o založení zdejšího chrámu pochází z roku 1350. V době husitské katolická fara v Radošovicích zanikla a kostel v té době byl zasvěcen Janu Husovi.

Po obnovení katolického náboženství byla radošovická osada připojena k vlašimskému děkanství. Farní kostel byl dříve zasvěcen Všem Svatým. Původně gotický kostel pozbyl mnohými opravami ze své starobylosti.

V roce 1892 byla místo starobylé dřevěné věže vystavěna věž zděná. Ve věži jsou umístěny dva zvony Josef a Poledník - ten byl zavěšen roku 1924. Staré věžní hodiny zakoupil z domašínského kostela roku 1904 farář Vendelín  Tengler a dal je umístit do kostela radošovického. Téhož roku věnoval Dr. Jan Sedlák, metropolitní kanovník v Praze, nový Boží hrob.

Opravy kostela v posledních letech:
1958 nové lavice, 1967 oprava střechy, 1969 generální oprava věže, 1970 svépomocí oprava fasády, 1971 nový plot kolem kostela, 1973 pořízení nového zvonu, 1975 svařen puklý zvon ze 14. století, 1976 nové hromosvody a elektrický pohon varhan, 1980 nové hlavní vchodové dveře, 1994 rekonstrukce a nové oplechování báně, 1995 nová dlažba v interiéru, 1997 generální oprava střechy, 1998 tužší vchodové dveře, 2001 osvětlení kostela, 2002 částečná oprava fasády, nové okapy,  oplechování a generální oprava varhan.

Škola
Stará škola stála na místě nynější školy. Byla to malá chaloupka. Roku 1801 byla zbořena a vystavena jiná. Ta sloužila jen do roku 1822, kdy byl na jaře položen základní kámen zděné budovy. Ještě téhož roku do ní nastoupily děti. Z počátku byla jen jednotřídní, roku 1875 došlo k rozšíření na dvě třídy a roku 1883 si počet dětí vyžádal rozšíření školy ještě o jednu učebnu. Když v roce 1903 otevřeli v Bílkovicích vlastní školu, byla škola v Radošovicích opět dvoutřídní.

Do druhé světové války se zde vyučovalo osm postupových ročníků, po válce jen pět. V posledních letech existence školy to byly jen čtyři ročníky. Škola byla uzavřena 31. srpna 1978. V té době bylo zapsáno sedmnáct dětí a a posledním řídícím byl Jiří Tomšů. Nyní děti dojíždějí do školy ve Vlašimi.
Prázdná budova sloužila jako sklad nábytku, tiskopisů, ale fungovalo zde i dětské středisko. Nyní slouží jako obytné prostory.

Poloha:
Nalézá se 60 km jihovýchodně od Prahy, 5 km severozápadně od Vlašimi. Na mapce ji znázorňuje červený bod. Kliknutím na mapku se objeví přiblížení.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.radosovice.eu/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA