Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lešany

Obec Lešany se nachází v severozápadní části okresu Benešov v kopcovité krajině mezi řekami Vltava a Sázava. Je rozdělena do dvou částí: Lešan a  Břežan. První zmínka o obci je již z roku 1185.

Dominantou obce je zámek s kaplí Sv. Víta, původně gotická tvrz ze 14. století, která přešla několika přestavbami, od renesanční přes raně barokní až po klasicistní.

V současnosti je zámek v soukromých rukou a probíhá zde postupná rekonstrukce všech budov zámeckého areálu.

Počet obyvatel je 601. Jsme členem svazku obcí Mikroregion Týnecko.

Život v obci
V obci funguje Základní a mateřská škola, obchod se smíšeným zbožím, knihovna, ve výše zmíněném zámku je v provozu Pizzerie, Bowling a jsou zde také ubytovací kapacity.

Život v obci podstatně zlepšil nově vybudovaný vodovod, který byl největší investicí v posledních letech. Provedli jsme také rekonstrukci MŠ a ZŠ, nemalé prostředky vkládáme do oprav místních komunikací apod.

Snažíme se přilákat nové obyvatele, proto obec zainvestovala pozemky pro stavbu rodinných domů, které se daří úspěšně prodat.

Dalším počinem obecního úřadu ke zkvalitnění života byl příspěvek na vybudování bezdrátového internetu.

V obci působí také několik podnikatelů, přesto je velký problém sehnat v místě zaměstnání, většina obyvatel musí za prací dojíždět.

Kulturní vyžití
O společenský život v obci se starají vedle Obecního úřadu hlavně místní spolky SDH Lešany, SDH Břežany, SOKOL Lešany a Myslivecké sdružení POKROK Lešany, které pořádají plesy, lidové veselice, akce pro děti i dospělé apod.

Obec je již několik let partnerem hudebního festivalu Podblanický podzim, každoročně se u nás pořádá jeden z koncertů.

Sportovní vyžití
Sportovní činnost vyvíjí SOKOL Lešany. V okresní soutěži má přihlášeny 3 oddíly kopané. Velmi úspěšní jsou především dorostenci a mladší žáci, což nám dává naději, že fotbal v Lešanech se bude i nadále úspěšně rozvíjet.

Zajímavosti

Vojenské muzeum Lešany
V prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren se od roku 1996 nachází expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha. V současné době ji tvoří více než 350 historických tanků, kanónů, motocyklů; obrněných, nákladních a osobních vojenských vozidel pocházejících z období od roku 1890 až do současnosti.

Sbírky jsou široké veřejnosti prezentovány v osmi halách, pod šesti přístřešky a na volném prostranství. Rozsahem a složením svých sbírek, v nichž je zastoupen nejeden světový unikát, se toto muzeum řadí mezi nejvýznamnější evropské instituce svého druhu. Každoročně na otevření a průběhu letní sezóny probíhají v muzeu ohlášené akce s představováním historické techniky.

Muzeum je otevřeno pouze v měsících červen až září.

Pamětní síň Františka Hrubína
Na Obecním úřadě v Lešanech se nachází Pamětní síň národního umělce, spisovatele Františka Hrubína, jehož umělecká tvorba se úzce vztahuje ke zdejšímu kraji. Návštěvu je možno uskutečnit po předchozí domluvě na Obecním úřadě v Lešanech.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obeclesany.com/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA