Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Drahňovice

Historie
Obec Drahňovice vznikla jakožto sídlo neznámého rodu. Její jméno pochází od zakladatele tohoto rodového sídla Drahoně. Z roku 1412 se zachovala zpráva, že Albert ze Šternberka prodal Drahňovice bratrům Petrovi a Purkartovi z Janovic. obci náleží i starobylá myslivna „Hátka", která byla dřevěná, až v roce 1916 byla přestavěna s použitím žulového kamene. Vedle poddanského postavení hrála důležitou roli i příslušnost farní.

V počátcích své existence příslušely Drahňovice pod farní kostel v Měchnově. Po husitských válkách v období reformace příslušely do farnosti divišovské. Období třicetileté války bylo mnoho usedlostí zničeno, pole pustla. Za vlády Marie Terezie byly snahy o reformu poměrů na vesnici. Pořizoval se tak zvaný „Tereziánský katastr" a šlechta musela sedlákům vracet půdu, kterou si neoprávněně připojila. Tak se začala od velkých statků oddělovat malá hospodářství.

První zprávy o hospodářském a sociálním stavu vesnice jsou dochovány z roku 1654, z doby tak zvané „berní ruly". Obec několikrát spadala v průběhu historie do tehdy existujícího okresu Vlašim a to kolem roku 1850 a v padesátých letech dvacátého století.

Druhá polovina 19. století je důležitým obdobím pro rozvoj obce, která v té době dosáhla populačního maxima. V roce 1921 zde trvale bydlelo 226 obyvatel.

Naše obec jako každá jiná prožívala své tragické momenty, bolest, smutek, válečná období.
V první světové válce zahynulo 18 drahňovických mužů.

Těsně před vypuknutím druhé světové války se hospodářská situace obce mírně zlepšila, díky „obilnímu monopolu", který od zemědělců povinně odkupoval celou úrodu.

Období po II. světové válce se projevilo dalším snížením počtu obyvatel na 130. Mezi pozitivními počiny obce je napojení na elektrickou a telefonní síť v dubnu 1948.

K největšímu úbytku obyvatel došlo v 60., 70. a 80. letech. Důvodem byl jednak striktní zákaz výstavby a jednak přitažlivost okolních měst, Vlašimi, Benešova, ale i blízkého Divišova. Opuštěné chalupy jsou využívány rekreačně.

V roce 2007 byla o Drahňovicích napsána kniha "Kronika Drahňovská".

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.drahnovice.cz/index.php, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA