Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pyšely

Město Pyšely se nachází v regionu Střední Čechy a spadá do okresu Benešov. Rozloha obce činí 1281 ha. Pyšely mají 5 městských částí - Pyšely, Zaječice, Kovářovice, Nová Ves a Borová Lhota.

Na území obce se nachází 582 zkolaudovaných rodinných domů (Pyšely 410, Zaječice 100, Kovářovice 20, Nová Ves 27, Borová Lhota 25) a 550 rekreačních chat.

Pyšely se nachází v nadmořské výšce 372 m. Vzdálenost z Pyšel do Benešova je 13 km, vzdálenost do Prahy je 33 km. Pyšely se nachází v regionu Posázaví.

Město je umístěno v krásném prostředí bohatém na lesy, potoky a rybníky a je z tohoto důvodu vyhledávanou rekreační oblastí.

V obci se nenachází žádná průmyslová výroba, nedochází zde tedy ke znečišťování životního prostředí způsobeného průmyslem. Zemědělská výroba je převážně rostlinná, velkokapacitní chlévy a odchovny jsou co do počtu minimalizovány a soustředěny v sousední obci Pětihosty.

Historie
První písemná zpráva o obci pochází z roku 1295. Asi o sto let dříve byla vystavěna i zachovalá románská část kostela Povýšení sv. Kříže na dnešním náměstí T. G. Masaryka. Po destruktivních husitských válkách došlo k opakovanému stavebnímu rozkvětu obce, který pokračoval i v 16. století. Z této doby pochází i renesanční zámek postavený královským radou Karlem Mračským z Dubé.

Pyšelský zámek na začátku třicetileté války hostil v září 1620 i zimního krále Friedricha Falckého. Největšího rozmachu se dočkaly Pyšely v době baroka zásluhou hrabat Halleweilů, kteří se zde usadili. Přispěním císařského komořího Františka Antonína Halleweila byly Pyšely roku 1703 císařem Leopoldem povýšeny na město s právem užívat znaku – černého orlího křídla ve zlatém poli.

Halleweilové nechali nad městem postavit loretánskou kapli a zámek přestavět v barokním slohu. V roce 1734 zakoupil panství Pyšely od Halleweilů příslušník saského rodu hrabě Jan Jindřich z Bissigenu, z jehož prostředků byly pořízeny sousoší sv. Jana Nepomuckého na náměstí a socha sv. Vojtěcha u Lorety. V této době byl také přestavěn gotický kostel v barokní chrám a postavena nová barokní fara. V 19. století byla dokončena dnešní podoba zámku přestavbou v klasicistní sídlo.

Ve druhé polovině 19. století získal svou nynější podobu i kostel Povýšení sv. Kříže. V roce 1871 byl v Pyšelích zřízen poštovní úřad, v roce 1878 ustanoven Sbor dobrovolných hasičů a v roce 1892 vybudována železniční zastávka Pyšely na trati Praha – Benešov – České Budějovice.

Již před první světovou válkou se Pyšely staly vyhledávaným rekreačním cílem Pražanů a zavítala sem řada známých osobností jako například Eliška Krásnohorská, F. X. Šalda nebo T. G. Masaryk. Ve čtyřicátých letech pobýval v Pyšelích také malíř Václav Špála, který zde vytvořil řadu děl s pyšelskou tématikou.

Na začátku 21. století pokračuje stavební rozvoj Pyšel, zejména díky blízkosti hlavnímu městu se stává vyhledávanou lokalitou pro výstavbu rodinných domů obyvatel Prahy.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.pysely.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA