Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mnichovice

Historie
Podle nejstarších zápisů v zemském archivu a Deskách zemských byly Mnichovice od nepaměti statkem biskupským, po povýšení pražského biskupství na arcibiskupství pak majetkem pražských arcibiskupů. Není jasné, kdy a kým byl vystavěn gotický kostel sv. Filipa a Jakuba, ale již v roce 1350 je připomínán jako majetek pražského arcibiskupa. Není ovšem také známo zda byl kostel opatřen zvonem, nejstarší a nejmenší zvon pochází totiž až z roku 1473.

Severovýchodně od obce lze rozpoznat stopy po věžovité tvrzi. Říká se zde Na Valech. Zachovaly se zprávy, že v roce 1379 zde bydleli nápravníci Havel a Boten, kteří byli povinni vojenskou službou na štěpánovském hradě. Po husitských válkách byly Mnichovice od roku 1436 do roku 1547 v držení Trčků z Lípy, od nichž je koupili Střelové z Rokyc, kteří je připojili ke křivsoudovskému panství, tehdy byl také pořízen velký kostelní zvon.

V roce 1627 opustil mnichovickou faru poslední farář pod obojí způsobou a od té doby již také nikdy více obsazena nebyla.

Současnost
Leží asi 12 km východně od Vlašimi a 6 km od sjezdu číslo 66 z dálnice D1, ve východní části okresu Benešov, v nadmořské výšce kolem 450 m.

Převážně zemědělská obec je historicky spjata s tvrzí ze 13. st., jejíž pozůstatky se nalézají severovýchodně od obce na místě zvaném Na Valech. První písemné zmínky o Mnichovicích pak pocházejí z roku 1350.

Nejrozsáhlejší výstavba zde probíhala v sedmdesátých letech 20. století, kdy byla postavena hasičská zbrojnice, obchod, požární nádrž, koupaliště a rekonstruována budova bývalé školy na kulturní dům s restaurací. V devadesátých letech byla provedena revitalizace rybníka a dále probíhá oprava komunikací.

Vysoký standard občanské vybavenosti slouží 230 stálých obyvatel Mnichovic, kteří žijí v 110 domech, ale také rekreantům a turistům, které láká okolní krásná příroda.

Památky
Nepřehlédnutelnou dominantu tvoří gotický kostel sv. Filipa a Jakuba se zajímavou dřevěnou střechou. Vnitřní zařízení kostela je barokní, na stěnách jsou restaurované původní gotické malby. Ty byly náhodou objevené pod vápennou omítkou v roce 1992. Unikátní malby byly zařazeny do programu na záchranu a obnovu památek Deset skvostů Podblanicka.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.zelivka.cz/place.asp?place_id=14, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA