Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Neustupov

Historie
Neustupov patří k nejstarším osadám v naší krajině. Pravděpodobně již v 9. stol. zde stávala tvrz, což potvrdil archeologický průzkum. Své jméno dostal od vladyky Neostupa, který tu již v 11. nebo na začátku 12. stol. založil statek Jeho sídlo, při němž pak záhy povstala i osada s kostelem, bylo nazváno Neustupov (prvotně Neostupov). První písemné zmínky jsou z roku 1185, kdy se tento vladyka podepsal jako svědek na listinách vévody Bedřicha a jeho potomek na listinách krále Přemysla Otakara I. v letech 1205, 1218 a 1226.

Z mnoha rodů, které se zde vystřídaly, jsou uvedeny ty nejvýznamnější: po rodu Neostupů zde vládl až do pol. 15. stol. spřízněný rod pánů ze Soběšína, dále rod Vidláků ze Slavkova a rod Kaplířů ze Sulevic. Nejznámější z nich - Kašpar Kaplíř ze Sulevic byl za odboj proti Habsburkům jako jeden z 27 českých pánů 21. 6. 1621 popraven na Staroměstském náměstí v Praze. Jeho bezhlavé tělo bylo pochováno v neustupovském kostele a jeho hlava vyvěšena s ostatními hlavami popravených na mostní věži po 10 let.

Lepší časy nastaly, když se stal r. 1654 majitelem hr. František Euseb z Pottingu, císařský tajný rada a komoří. Roku 1666 vymohl u císaře Leopolda I. povýšení Neustupova na městečko a byl mu udělen městský znak. Od hraběte z Pottingu koupil Neustupov r. 1681 bar. Karel Arnošt z Bissingen. Za něho byly povoleny městečku 4 výroční trhy (privilegií ze dne 17. září 1684). Další byl rod Rombaldů (od roku 1809 do roku 1887), jehož potomci zde žijí dodnes. Posledním držitelem panství byl od roku 1892 hraběcí rod Aichelburgů, který byl oblíben a významně přispěl k rozkvětu městečka a okolí. Portrét nejvýznamnějšího z nich - Artuše Aichelburga - zde najdete také.

Památky

Zámek
S rozlehlým a pěkně upraveným parkem je v těsném sousedství kostela. Nový zámek byl vystavěn na začátku 17. stol. Evou Kaplířovou na místě bývalé tvrze, která pochází pravděpodobně z 12. nebo 13. století. Zámek byl mnohokrát přestavován a rozšiřován. Jeho dnešní podoba je ještě zchátralá, od r. 2000 je však majetkem firmy Intec export a import, s.r.o., která jej odkoupila od příbuzných zemřelého plukovníka Svobody a která začala s náročnou rekonstrukcí komunisty zdevastovaného objektu.

Hned u vchodu upoutá každého návštěvníka mohutná, asi 600 let stará lípa. Jde o nejstarší lípu v kraji! Její kmen má v objemu 7,26 m a podle lidové pověsti se pod ní loučil stařičký Kašpar Kaplíř ze Sulevic se svými poddanými a přáteli, než odešel do Prahy na smrt. Její větve jsou staženy železnou obručí. Při zámku stával od nepaměti pivovar. V 17. stol. byl zpustlý a polorozbořený a po dlouhou dobu nenesl užitku. Teprve roku 1824 jej přestavěli a vařilo se v něm do r. 1916, pak byla jeho činnost přerušena a po r. 1923 pivovar zanikl.

Farní kostel Nanebevzetí P. Marie
Původně románská stavba pocházející pravděpodobně z druhé pol. 12. stol. je nejstarší stavbou Neustupova. Během let byl několikrát přestavován a roku 1690 k němu byla přistavěna mariánská kaple a sakristie. Strop v lodi jest po celé délce obloukovitě klenutý. Uvnitř se nachází jedenáct náhrobních kamenů zasazených do zdí (jde o náhrobníky pánů ze Slavkova a Kaplířů ze Sulevic). Dále je pěkný barokní oltář a kazatelna. Nejcennější památkou při kostele je románská věž, obnovená r. 1922 Artušem Aichelburgem, která má 24 potrojných okének ve dvou řadách.

Fara
Přízemní budova nejspíše z let 1829 - 1834. Podle staré, německy psané zámecké kroniky ji vystavěly tři bohaté slečny.

Pomník padlým
Uprostřed pěkného rozsáhlého náměstí osázeného řadou starých lip stojí pomník padlých v první světové válce. Pod sochou truchlící ženy-matky jest na něm vytesáno 69 jmen padlých z Neustupova a okolí. Autorem sochy z pískovce je táborský sochař Fr. Kareš.

Židovská škola a synagoga
Vystavěné v roce 1838. Zdejší židovská obec bývala kdysi veliká a mívala svého rabína. Židovský hřbitov leží SZ od městečka a byl založen asi před 300 lety. Synagoga byla r. 1917 zbořena pro svou zchátralost a přebytečnost.

Kamenná kašna
Stojí proti škole na náměstí. Obec ji koupila r. 1934 od města Votic, odstranivši dřívější dřevěnou.

Kampelička
V obci bývala kampelička, která byla zřízena již v roce 1906. Byla velkým pomocníkem převážně zemědělcům z Neustupova i širokého okolí. Nyní je zrušena.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.neustupov.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA